Aktualnie warto zobaczyć
- Tulipany (Tulipa) z grupy mieszańców Darwina zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Wyróżniają się one silnym wzrostem (do 60-70 cm) i mocnymi łodygami. Tworzą duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, które długo się utrzymują. Mieszańce z tej grupy kwitną niezawodnie, są plenne i odporne na choroby. Znanych jest wiele odmian w wielu wyrazistych kolorach, o różnej wysokości i różnym terminie kwitnienia. W głównej części ekspozycyjnej w 2023 r. kwitną 52 tys. tulipanów Darwina w 28 odmianach, a ponad 11 tys. sztuk w 17 odmianach posadzono w innych miejscach w Ogrodzie.
- Wiśnia ‘Kanzan’ (Prunus ‘Kanzan’) jest drzewem niezwykle malowniczym podczas kwitnienia. Należy do licznej grupy tzw. wiśni japońskich. Hanami, czyli zwyczaj podziwiania kwitnących wiśni, jest w Japonii niemal świętem narodowym. Odmiana ‘Kanzan’ na przełomie kwietnia i maja, przed rozwojem liści, pokrywa się obficie różowymi, pełnymi, pachnącymi kwiatami o średnicy do 6 cm, zebranymi w pęczki po kilka sztuk, zwisającymi na długich szypułach. Owoce praktycznie nie zawiązują się. Liście początkowo są brązowozielone, później zielone, jesienią żółtopomarańczowe. Drzewo ma charakterystyczny, odwrotnie stożkowaty pokrój. ‘Kanzan’ jest najczęściej u nas spotykaną wiśnią ozdobną.
- Magnolie (Magnolia) mają postać krzewów lub drzew o wyjątkowo urodziwych, dużych kwiatach w kolorze białym, różowym, purpurowym, niekiedy żółtym. Pochodzą ze wschodniej Azji lub Ameryki Północnej. Uprawiane są coraz częściej jako eleganckie, reprezentacyjne rośliny ozdobne. Wiele gatunków kwitnie na nagich pędach wiosną, przed rozwojem liści. Do najczęściej spotykanych należą liczne odmiany magnolii pośredniej (Magnolia x soulangeana), które na przełomie kwietnia i maja zachwycają urodą swych kwiatów, przypominających kształtem tulipany. Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska francuskiego botanika Pierre’a Magnola.
- Różaneczniki (Rhododendron) to atrakcyjnie, obficie kwitnące krzewy ozdobne z rodziny wrzosowatych. Znanych jest ponad 1000 gatunków, których zasięg obejmuje rozległe obszary strefy umiarkowanej półkuli północnej. Hodowcy wyselekcjonowali tysiące odmian uprawnych i mieszańców, różniących się m.in. rozmiarami, trwałością liści, barwą kwiatów, terminem kwitnienia. Wiele z nich to rośliny o zimozielonych, błyszczących liściach, określane jako różaneczniki lub rododendrony. Różaneczniki o liściach sezonowych lub półzimozielonych zwyczajowo nazywa się azaliami. Kwiaty różaneczników i azalii występują w niezwykle szerokiej gamie kolorów – od białych i różowych, poprzez pomarańczowe, do czerwonych, purpurowych i fioletowych. Najpiękniej wyglądają na przełomie kwietnia i maja, w pełni kwitnienia.
- Jabłonie ozdobne (Malus), zwane często jabłoniami rajskimi, to grupa niewielkich drzewek lub krzewów o wysokich walorach dekoracyjnych. Kwitną obficie wiosną białymi, różowymi lub purpurowymi kwiatami, a jesienią pokrywają się mnóstwem dekoracyjnych czerwonych lub żółtych jabłuszek, które nadają się na przetwory, jak również są pokarmem dla dzikich ptaków. Znanych jest wiele gatunków, mieszańców i odmian jabłoni ozdobnych, wyróżniających się pięknymi kwiatami, różnym terminem kwitnienia, barwą, kształtem, wielkością kwiatów, liczbą płatków oraz ogromną zmiennością owoców. Niektóre z nich mają interesujący pokrój, np. formy płaczące.
- Lilaki (Syringa) to popularne krzewy ozdobne z rodziny oliwkowatych, pochodzące z Europy i Azji. Tworzą efektowne, gęste kwiatostany o silnym zapachu. Zwane są potocznie bzami – jest to jednak określenie błędne, gdyż odnosi się do innego rodzaju roślin. Lilaki kwitną od końca kwietnia do lipca, w zależności od gatunku. W uprawie najczęściej spotyka się lilak pospolity (Syringa vulgaris), poza tym uprawiane są inne gatunki i ich mieszańce. Samego lilaka pospolitego wyhodowano do tej pory ponad 1500 odmian o kwiatach pojedynczych lub pełnych, w barwach od czysto białej do ciemnofioletowej, a nawet koloru żółtego (np. ‘Primrose’). Znane są też odmiany o pstrych liściach, jak u odmiany ‘Aucubaefolia’. Kwiatostany lilaka pospolitego są często obcinane na kwiaty cięte, gdyż w wodzie długo zachowują świeżość i przyjemny zapach. W kolekcji Ogrodu Botanicznego w Łodzi jest również kilka odmian lilaka ottawskiego (Syringa x prestoniae), w tym interesujące odmiany polskie, takie jak ‘Basia’, ‘Telimena’, ‘Goplana’, ‘Jaga’, ‘Esterka’ czy ‘Jagienka’.