Aktualnie warto zobaczyć

  1. Różaneczniki (Rhododendron) to atrakcyjnie, obficie kwitnące krzewy ozdobne z rodziny wrzosowatych. Znanych jest  ponad 1000 gatunków, których zasięg obejmuje rozległe obszary strefy umiarkowanej półkuli północnej. Hodowcy wyselekcjonowali tysiące odmian uprawnych i mieszańców, różniących się m.in. rozmiarami, trwałością liści, barwą kwiatów, terminem kwitnienia. Kwiaty różaneczników występują w niezwykle szerokiej gamie kolorów – od białych i różowych, poprzez pomarańczowe, do czerwonych, purpurowych i fioletowych. Najpiękniej wyglądają wiosną, w pełni kwitnienia, kiedy całe obsypane są kwiatami. Wiele z nich to rośliny o zimozielonych, błyszczących liściach, określane jako różaneczniki lub rododendrony. Preferują stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Do najpopularniejszych i najbardziej niezawodnych gatunków należy pochodzący z Ameryki Północnej różanecznik katawbijski (Rhododendron catawbiense) i jego mieszańce. Różaneczniki o liściach sezonowych lub półzimozielonych zwyczajowo nazywa się azaliami. Mogą rosnąć w miejscach bardziej słonecznych.   
  1. Lilaki (Syringa) to popularne krzewy ozdobne z rodziny oliwkowatych, pochodzące z Europy i Azji. Tworzą efektowne, gęste kwiatostany o silnym zapachu. Zwane są potocznie bzami – jest to jednak określenie błędne, gdyż odnosi się do innego rodzaju roślin. Lilaki kwitną od końca kwietnia do lipca, w zależności od gatunku. W uprawie najczęściej spotyka się lilak pospolity (Syringa vulgaris), poza tym uprawiane są inne gatunki i ich mieszańce. Samego lilaka pospolitego wyhodowano do tej pory ponad 1500 odmian o kwiatach pojedynczych lub pełnych, w barwach od czysto białej do ciemnofioletowej, a nawet koloru żółtego (np. ‘Primrose’). Znane są też odmiany o pstrych liściach, jak u odmiany ‘Aucubaefolia’. Kwiatostany lilaka pospolitego są często obcinane na kwiaty cięte, gdyż w wodzie długo zachowują świeżość i przyjemny zapach. W kolekcji Ogrodu Botanicznego w Łodzi jest również kilka odmian lilaka ottawskiego (Syringa x prestoniae), w tym interesujące odmiany polskie, takie jak ‘Basia’, ‘Telimena’, ‘Goplana’, ‘Jaga’, ‘Esterka’ czy ‘Jagienka’.
  1. Kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum) jest okazałym, cieniodajnym drzewem z rodziny mydleńcowatych, często spotykanym na ulicach i terenach zieleni. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, a w Polsce mógł się znaleźć już w XVI w. Ma charakterystyczne, duże, dłoniastodzielne liście, a białe kwiaty, zebrane w stożkowate, wyprostowane wiechy, ukazują się w maju, podczas trwania egzaminów maturalnych. Owoce to kolczaste, zielone torebki, zawierające duże, brązowe nasiona, zwane kasztanami. Kwiaty, niedojrzałe owoce, nasiona i kora kasztanowca białego są surowcami zielarskimi, zwiększającymi elastyczność naczyń krwionośnych. Wyhodowano wiele form ozdobnych, spośród których w Ogrodzie Botanicznym można obejrzeć pełnokwiatową odmianę  ‘Baumannii’, żółtolistną ‘Memmingeri’, ‘Umbraculifera’ o kulistej koronie i stożkowaty ‘Pyramidalis’. Ze względu na większą odporność na szrotówka kasztanowcowiaczka coraz częściej spotkać można kasztanowiec czerwony (Aesculus x carnea), który jest mieszańcem europejskiego kasztanowca białego z amerykańskim kasztanowcem krwistym (Aesculus pavia).
  1. Kalina koralowa (Viburnum opulus) to krajowy krzew z rodziny piżmaczkowatych. Białe kwiaty zebrane  w płaskie baldachogrona rozwijają się w połowie maja. Roślina tworzy dwa rodzaje kwiatów: na zewnątrz rozmieszczone są kwiaty płonne o dużych, białych płatkach, natomiast w środku kwiatostanu znajdują się niepozorne kwiaty płodne, z pręcikami i słupkami. Owoce to dekoracyjne, szkarłatnoczerwone, szkliste pestkowce, utrzymujące się na gałązkach przez całą zimę. W niektórych krajach słowiańskich owoce kaliny cieszyły się popularnością jako składnik deserów. Kalina koralowa jest rośliną leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób kobiecych. W kolekcji Ogrodu Botanicznego znajdują się odmiany ozdobne: niezwykle efektowna ‘Roseum’, zwana popularnie buldeneżem (franc. boule de neige – kula śniegowa), o kwiatach wszystkich płonnych, w pełni kwitnienia śnieżnobiałych, zebranych w idealną, gęstą kulę, ‘Xanthocarpum’ o żółtych owocach, ‘Anny’s Magic Gold’ o żółtych liściach. Oprócz kaliny koralowej w kolekcji Ogrodu Botanicznego znajduje się wiele innych gatunków kaliny, pochodzących z różnych stron świata.
Fb Ogrodu
Fb Palmiarni