Aktualnie warto zobaczyć

  1. Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum) – długowieczne drzewo z rodziny grujecznikowatych rosnące w naszym kraju do około 20 metrów wysokości – w swojej ojczyźnie jednak potrafiące sięgać nawet 40 metrów. Ma sercowato – okrągłe liście, przyjmujące ciepłe barwy na jesieni. Po opadnięciu wydzielają charakterystyczny korzenny zapach. Roślina ozdobna, której drewno tradycyjnie było wykorzystywane do dłubanek i broni, a obecnie do bardzo trwałych mebli.
  2. Platan zachodni (Platanus occidentalis) – drzewo z rodziny platanowatych rosnące do 35 metrów wysokości, którego kora w charakterystyczny sposób „łuszczy się”, odsłaniając świeży oliwkowo – żółty pień. Ma bardzo rozbudowaną koronę i dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, dlatego wykorzystywany jest w Europie jako drzewo parkowe. Rosną na nim pojedynczo rosnące orzeszki w pokrytych meszkiem kulkach.
  3. Kasztan jadalny (Castanea sativa)– gatunek drzewa z rodziny bukowatych, naturalnie występuje w rejonach Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i na Kaukazie. W okresie lipca/ sierpnia pojawiają się już zielone, kolczaste orzechy. Na jesieni kolczaste okrywy pękają, i uwidaczniają się brązowe kasztany. Kasztany mogą być spożywane po upieczeniu. Na Węgrzech Słowacji robi się z nich masę kasztanową, która dodawana jest do wielu wyrobów cukierniczych. W Niemczech przysmakiem jest zupa kasztanowa.
  4. Ognik szkarłatny(Pyracantha coccinea) – krzew zimozielony z rodziny różowatych, o długo utrzymujących się charakterystycznych żółtych bądź czerwonych owocach, od których barwy posiada swoją nazwę – są one jednak niejadalne i po zjedzeniu mogą wystąpić bóle brzucha. Ze względu na nie jest często wykorzystywana jako roślina ozdobna. Dobrze znosi też trudne warunki terenowe i atmosferyczne.
  5. Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) – liściasty, ozdobny krzew z rodziny oliwnikowatych. Uznawany jest jako gatunek pionierski, który pojawia się jako pierwszych na niezasiedlonych przez inne rośliny terenach. W Polsce w naturze występuje tylko na wybrzeżu Bałtyku. Zarówno jego delikatne liście, jak i owoce które obficie pojawiają się na jesieni mają właściwości lecznicze. Krzew mało wymagający.
  6. Cis pospolity(Taxus baccata ) – wiecznie zielony gatunek drzewa bądź krzewu iglastego z rodziny cisowatych. Wyjątkowo długowieczna, potrafiąca osiągać wiek ponad tysiąca lat. Niegdyś intensywnie wykorzystywany i wyeksploatowany ze względu na bardzo cenne drewno o szerokim zastosowaniu, obecnie w ekspansji jako gatunek który jako pierwszy w Polsce został objęty ochroną. Każda część tego drzewa jest trująca z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających trujące nasionko.
Fb Ogrodu
Fb Palmiarni