Standardy ochrony małoletnich w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi – wersja zupełna
§ 1. Cel
1. Mając na uwadze konieczność zapewnienia małoletnim należytej ochrony Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi, dalej także jako „ZZM” wprowadza niniejsze „Standardy ochrony małoletnich”, zwane dalej także „Standardami”.
§.2. Zasady ogólne
1. ZZM prowadzi swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw Dzieci jako osób szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo oraz wrażliwych na krzywdę.
2. ZZM potwierdza, iż podejmuje wszelkie starania, by jego działalność cechowała się społeczną odpowiedzialnością i nakierowana była na promowanie pożądanych postaw społecznych.
3. ZZM podkreśla wagę prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę Dziecka.
4. ZZM potwierdza, iż podejmuje działania mające na celu edukację Personelu w zakresie okoliczności wskazujących, że Dziecko może być krzywdzone oraz w zakresie sposobów niezwłocznego i adekwatnego reagowania na takie sytuacje.
5. Standardy mają zastosowanie do wszystkich Dzieci. Zastosowanie Standardów w zakresie dotyczącym Dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi odbywać będzie się każdorazowo z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb.
§ 3. Definicje
- Dziecko – każda osoba fizyczna poniżej 18 roku życia;
- Krzywdzenie Dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę Dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka Personelu, w szczególności (lecz nie wyłącznie) przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, np. zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego, dalej „k.k.”), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 k.k.), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 k.k.), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 k.k.), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość – art. 200a k.k.);
- Opiekun Dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji Dziecka (w szczególności jego rodzic lub inny opiekun prawny) lub osoba upoważniona do opieki nad Dzieckiem przez osobę uprawnioną do reprezentacji Dziecka (w szczególności upoważniony wychowawca, nauczyciel itp.);
- Personel – ogół osób zatrudnionych w ZZM na podstawie umowy o pracę oraz osób świadczących usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej (w tym umowy zlecenia), a także wolontariuszy i praktykantów;
- ZZM – Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi;
- Standardy – Standardy ochrony małoletnich w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi.
§ 4. Bezpieczne relacje między Personelem a Dzieckiem, w tym zachowania niedozwolone wobec Dzieci oraz bezpieczne relacje między Dziećmi, w tym zachowania niedozwolone.
1. Podstawową zasadą wszystkich działań podejmowanych przez Personel jest działanie dla dobra Dziecka.
2. Personel traktuje Dziecko z należytym szacunkiem, uwzględniając jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec Dziecka w jakiejkolwiek formie.
3. Personel jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z Dzieckiem i każdorazowego rozważenia czy działanie wobec Dziecka jest adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych Dzieci.
4. Personel zobowiązany jest działać w sposób transparentny dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji jego zachowań.
5. W relacjach z Dziećmi Personel zobowiązany jest zachowywać cierpliwość. Personel zobowiązany jest słuchać uważnie Dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i zaistniałej sytuacji.
6. Niedopuszczalnym jest zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie Dziecka. Niedopuszczalnym jest także krzyk na Dziecko – za wyjątkiem sytuacji uzasadnionej względami bezpieczeństwa Dziecka lub osoby trzeciej.
7. Zakazane jest ujawnianie informacji wrażliwych dotyczących Dziecka wobec osób nieuprawnionych. Zakaz ten obejmuje wizerunek Dziecka (za wyjątkiem posiadania przez ZZM uprzedniej pisemnej zgody rodziców lub innych opiekunów prawnych), a także informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
8. Podejmując decyzje dotyczące Dziecka, Personel zobowiązany jest poinformować je o tym, starając się wziąć pod uwagę jego uzasadnione oczekiwania.
9. Personel zobowiązany jest do poszanowania prawa Dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności w celu ochrony Dziecka, Personel zobowiązany jest wyjaśnić Dziecku ten fakt jak najszybciej w sposób dla niego zrozumiały.
10. Członek Personelu zobowiązany jest do zadbania o to, aby być w zasięgu wzroku lub słuchu innej osoby dorosłej, kiedy prowadzi jakąkolwiek aktywność z Dzieckiem. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, kiedy członek Personelu musi pozostać z Dzieckiem sam na sam, zawsze zobowiązany jest powiadomić o tym innego członka Personelu, informując go o miejscu, w którym będzie przebywać wraz z Dzieckiem.
11. Zakazane jest zachowywanie się w obecności Dziecka w sposób niestosowny. Obejmuje to w szczególności używanie wulgarnych słów oraz gestów, a także wykorzystywanie wobec Dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (przykładowo: zastraszanie, przymuszanie, groźby).
12. Personel zobowiązany jest do zapewnienia Dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w danej sytuacji mogą o tym powiadomić Personel, oczekując odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.
13. Zakazane jest nawiązywanie z Dzieckiem jakichkolwiek relacji uczuciowych lub seksualnych, a także składanie jakichkolwiek propozycji o nieodpowiednim charakterze. Zakazane jest także udostępnianie Dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
14. Zakazane jest utrwalanie wizerunku Dziecka dla potrzeb prywatnych.
15. Zakazane jest proponowanie Dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz wszelkich innych nielegalnych substancji, a także używanie ich w obecności Dzieci.
16. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek działanie przemocowe wobec Dziecka.
17. Kontakt z Dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć wyłącznie celów mieszczących się w zakresie obowiązków Personelu. W szczególności zakazane jest zapraszanie Dziecka do swojego miejsca zamieszkania, a także spotykanie się z nim poza godzinami pracy. Zakazane są także kontakty z Dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji.
18. Dzieci na terenie ZZM mają obowiązek przestrzegania ogólnie obowiązujących zasad i norm zachowania oraz regulaminów obowiązujących w ZZM.
19. Bez względu na powód niedopuszczalna jest pomiędzy Dziećmi agresja, przemoc fizyczna, werbalna lub psychiczna.
§ 5. Podejmowanie interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Dziecka, procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Dziecka oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego.
1. Personel w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i oznaki krzywdzenia Dziecka. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Dziecka każdy członek Personelu ma obowiązek niezwłocznego poinformowania bezpośredniego przełożonego o tym fakcie w formie ustnej, a także formie pisemnej, poprzez przedłożenie stosownej notatki służbowej.
2. Interwencja prowadzona jest przez Dyrektora ZZM lub osobę przez niego w tym celu wyznaczoną, chyba że w danym przypadku wystarczające będzie w tym zakresie działanie innego członka Personelu.
3. Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia Dziecka występuje w szczególności wtedy, gdy:
- Dziecko ujawniło Personelowi fakt krzywdzenia;
- Personel zaobserwował fakt krzywdzenia;
- Dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia);
- Opiekun Dziecka lub osoba trzecia zgłosi Personelowi fakt krzywdzenia Dziecka.
4. W przypadku podejrzenia krzywdzenia Dziecka przez inne Dziecko należy niezwłocznie – niezależnie od innych podjętych działań - zawiadomić osoby dorosłe, z którymi Dzieci przebywają w ZZM.
5. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia Dziecka należy uniemożliwić Dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie Dziecka oddalenie się z ZZM.
6. W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej o krzywdzenie Dziecka i niezwłocznie zawiadomić organy ścigania.
7. Dyrektor ZZM lub osoba przez niego wyznaczona podejmuje decyzję o zawiadomieniu sądu opiekuńczego, prokuratury lub Policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ewentualnie innego organu władzy publicznej właściwego do załatwienia sprawy a w przypadkach nagłych każdy członek Personelu.
8. W każdym przypadku należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo Dziecka. Dziecko powinno przebywać pod opieką członka Personelu do czasu przyjazdu Policji.
9. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa, w wyniku którego doszło do kontaktu Dziecka z materiałem biologicznym sprawcy, Personel w miarę możliwości zobowiązany jest nie dopuścić, aby Dziecko umyło się oraz jadło/piło do czasu przyjazdu Policji.
10. Każdorazowo należy zabezpieczyć materiał z monitoringu oraz inne istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i przekazać je na wniosek uprawnionych organów władzy publicznej.
11. Osoba interweniująca zobowiązana jest sporządzić notatkę służbową ze zdarzenia oraz podjętych działań.
12. Po zakończeniu interwencji należy każdorazowo opisać zdarzenie w ewidencji zdarzeń zagrażających dobru Dziecka.
§ 6. Zatrudnianie osób do pracy z Dziećmi, zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie Personelu do stosowania Standardów, zasady przygotowania tego Personelu do ich stosowania oraz sposób dokonywania tej czynności.
1. Wszyscy członkowie Personelu muszą być bezpieczni dla Dzieci. Zasada określona w zdaniu poprzedzającym oznacza w szczególności, lecz niewyłącznie, że historia zatrudnienia członka Personelu wskazywać musi, że w przeszłości osoba taka nie skrzywdziła nigdy żadnego Dziecka.
2. Każdy członek Personelu zobowiązany jest złożyć oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia, stanowi załącznik Nr 1 do niniejszych Standardów.
3. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie Personelu do stosowania Standardów jest Dyrektor ZZM lub osoba przez niego w tym celu wyznaczona. Przygotowanie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, obejmuje w szczególności udzielanie odpowiedzi na pytania członków Personelu dotyczące stosowania Standardów.
4. Dyrektor ZZM lub osoba przez niego w tym celu wyznaczona jest odpowiedzialna także za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz za proponowanie zmian w Standardach.
5. ZZM wypełnia obowiązki wynikające z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności obowiązki wynikające z art. 21 ust. 1 - 11 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
§ 7. Przegląd i aktualizacja Standardów.
1. ZZM dokonywać będzie przeglądu (oceny) Standardów co najmniej raz na dwa lata, licząc od daty wejścia w życie Standardów oraz ich aktualizacji każdorazowo w przypadku stwierdzenia takiej konieczności, w szczególności uzasadnionej zmianą przepisów prawa powszechnie obowiązującego lub potrzebami praktyki działania Standardów. Przegląd dokonywany będzie przez Dyrektora ZZM lub osobę przez niego wyznaczoną. W wyniku przeglądu sporządzany będzie raport ewaluacyjny, zawierający ewentualne sugestie i kierunki aktualizacji Standardów.
§ 8. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz Dzieciom Standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
1. Standardy w wersji zupełnej oraz w wersji skróconej podlegają opublikowaniu na stronie internetowej ZZM oraz są wywieszone na tablicach ogłoszeń w każdym obiekcie będącym w administrowaniu ZZM, w szczególności w siedzibie ZZM przy ul. Retkińskiej 41, Ogrodzie Botanicznym przy ul. Krzemienieckiej 36/38, Palmiarni przy ul. Piłsudskiego 61, Leśnictwie Miejskim przy ul. Łagiewnickiej 305 oraz w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy ul. Wycieczkowej 103.
2. Członek Personelu na życzenie Opiekuna Dziecka przekazuje mu wersję zupełną Standardów, a na życzenie Dziecka – przekazuje mu wersję skróconą Standardów.
3. Standardy ochrony małoletnich w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi w wersji skróconej, stanowią załącznik Nr 2 do niniejszych Standardów.
§ 9. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Dziecku i udzielenie mu wsparcia
1. Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Dziecku i udzielenie
mu wsparcia odpowiedzialni są wszyscy członkowie Personelu ZZM.
2. Dyrektor ZZM wyznacza Pracownika koordynującego przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Dziecku i organizację pomocy oraz wsparcia dla takiego Dziecka.
§ 10. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru Dziecka
1. Tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru Dziecka.
2. Rejestr przechowywany jest w siedzibie ZZM.
3. Dyrektor ZZM wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i uzupełnianie rejestru.
§ 11. Zasady ustalania planu wsparcia Dziecka po ujawnieniu krzywdzenia
1. W przypadku ujawnienia krzywdzenia Dziecka otrzymuje ono doraźną pomoc do momentu przejęcia go przez Opiekuna lub inną jednostkę kryzysową/pomocową wezwaną do udzielenia pomocy Dziecku.
§ 12. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet.
1. ZZM nie daje Dzieciom dostępu do Internetu.
2. W przypadku udostępnienia informacji za pośrednictwem ogólnodostępnych kodów QR (na ulotkach, tabliczkach, materiałach informacyjnych) ZZM dokłada starań, by regularnie weryfikować prawidłowość odnośników i zapobiegać przekierowaniu na obce treści.
§ 13. Procedury ochrony Dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.
1. ZZM zapewnia, że wszelkie treści dostępne za pośrednictwem udostępnionych kodów QR oraz innych materiałów informacyjnych są odpowiednie dla dzieci.
2. Regularnie weryfikowane są wszelkie odnośniki, aby zapobiec przekierowaniu na nieodpowiednie treści.