Akcja wspomnieniowa "Kapsuła Czasu Ogrodu Botanicznego w Łodzi"

W 2023 roku uroczyście obchodzimy jubileusz 50-lecia działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Z tej szczególnej okazji liczni miłośnicy Ogrodu będą mieli okazję poznać bliżej jego historię, dzięki wspomnieniom zamieszczanym w  różnych mediach i urodzinowym spacerom w Botaniku.

Z Państwa pomocą chcemy przypomnieć początki działalności Ogrodu, przyjrzeć się zmianom zachodzącym w jego krajobrazie na przestrzeni lat, wrócić pamięcią do dawnych wydarzeń, przedstawić osoby związane z Ogrodem, a także bliżej poznać odwiedzających nasz łódzki Botanik.

Ogród Botaniczny w Łodzi odwiedza co roku wiele tysięcy osób. Mając świadomość bogactwa przeżyć i wspomnień gromadzonych przez pół wieku w pamięci zbiorowej zwracamy się z serdeczną prośbą o udostępnienie pamiątek związanych z Ogrodem w ramach akcji wspomnieniowej „Kapsuła Czasu Ogrodu Botanicznego w Łodzi”. Zostaną one wykorzystane do przygotowania obchodów jubileuszu, w publikacjach, prezentacjach, wystawach, na stronie internetowej, lecz przede wszystkim będzie to nasza „kapsuła czasu”, gotowa do przekazania w przyszłość.

Liczymy na Państwa wspomnienia, anegdoty, a w szczególności fotografie sprzed lat ukazujące Ogród – związane na przykład ze szczególnymi momentami w Waszym życiu (zaręczyny, ślub, komunia, urodziny, rocznice, dziecięce zabawy itd.), organizowanymi w jego przestrzeni wydarzeniami (wystawy kwiatów, noc świętojańska, majówka, ferie dla dzieci itd.), ulubionymi miejscami w łódzkim Botaniku, czy inspirowane urodą roślin i zwierząt zamieszkujących Ogród. Zdjęcia powinny być wykonane w rozpoznawalnym krajobrazie Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Uprzejmie prosimy o przekazanie materiałów do Ogrodu Botanicznego w Łodzi, ul. Krzemieniecka 36/38, 94-303 Łódź – osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@botaniczny.lodz.pl.   

Zdjęcia przekazane w postaci odbitek zostaną zeskanowane i w nienaruszonym stanie oddane właścicielowi. Pamięć ludzka jest ulotna, dlatego odszukanie dawnych zdjęć i innych pamiątek pozwoli na ich zachowanie, już w formie elektronicznej, dla kolejnych pokoleń.

Zachęcamy do przekazywania informacji o naszej akcji innym osobom i do dzielenia się wspomnieniami z Botanika również na grupie „Kapsuła Czasu Ogrodu Botanicznego w Łodzi” na portalu Facebook.

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni