Akademia Różnorodności
Akademia Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2023
OGRÓD BEZ TAJEMNIC (PRZYRODNICZE SPACERY PO BOTANIKU)
Raz w miesiącu, od kwietnia do października, zapraszamy wszystkich miłośników spacerów po Ogrodzie Botanicznym na niedzielne wycieczki z przewodnikiem. Będziemy poznawać historię Ogrodu oraz obserwować zmiany zachodzące w jego roślinności pod wpływem kolejnych pór roku. Przewodnicy zdradzą sekrety rosnących w Ogrodzie roślin, opowiedzą o niezwykłej kolekcji zegarów słonecznych oraz różnorodności fauny bezkręgowej. Spacery będą rozpoczynać się przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 11.00, w następujące niedziele:
16 kwietnia – Wiosenne przebudzenie
14 maja – Majowe barwy i aromaty
25 czerwca – Ogród Fabrykanta
16 lipca – Historia Ogrodu
20 sierpnia – Czasoprzestrzeń przyrodnicza
17 września – Nasi mali sąsiedzi – wycieczka entomologiczna
15 października – Niezwykły świat nasion i owoców
Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie Botanicznym.
AKADEMIA OGRODNIKA (ZAJĘCIA WARSZTATOWE)
Akademia Ogrodnika to cykl warsztatów poświęconych różnym zagadnieniom ogrodniczym. W trakcie tych zajęć pracownicy Ogrodu Botanicznego podpowiedzą, w jaki sposób dbać o rośliny zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, tarasie, czy w mieszkaniu. Opowiedzą o sposobach na piękny trawnik, przybliżą podstawowe informacje na temat uprawy jednorocznych i wieloletnich roślin ozdobnych, drzew i krzewów oraz na temat zbioru ziół leczniczych. Zajęcia warsztatowe będą odbywały się raz w miesiącu o godzinie 17.00. Zbiórka przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41. Udział w warsztatach prowadzonych w ramach Akademii Ogrodnika będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa tydzień przed danymi zajęciami pod nr tel. 42 628 72 32 lub 42 628 72 34. Liczba miejsc ograniczona.
20 kwietnia – Wiosenne prace w ogrodzie
18 maja – Uprawa roślin na balkonie i tarasie
7 czerwca – Rośliny jednoroczne ozdobą ogrodu
6 lipca – Zbiór i obróbka ziół
31 sierpnia – Tajemnice doskonałego trawnika
14 września – Podstawy uprawy drzew i krzewów
12 października – Jak urządzić domową dżunglę
Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po zapisaniu i wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.
WARSZTATY DENDROLOGICZNE
Zapraszamy wszystkich miłośników drzew na sobotnie warsztaty i spacery dendrologiczne z przewodnikiem w Ogrodzie Botanicznym. Będziemy przyglądać się drzewom i krzewom, tym często spotykanym i tym osobliwym, odkrywać kształty, kolory, zapachy, podglądać zmiany w ich wyglądzie na przestrzeni pór roku: gdy rozwijają liście, kwitną, owocują, a nawet kiedy liście już opadną. Dowiemy się, jak w najprostszy sposób rozpoznać drzewa na podstawie ich sylwetki, kory, liści, kwiatów i owoców oraz jak łatwo odróżnić od siebie pospolite gatunki, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Przekonamy się, że umiejętność rozpoznawania drzew i krzewów daje dużo satysfakcji. Spacery edukacyjne będą rozpoczynać się przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 13.00, raz w miesiącu, w następujące soboty:
25 marca – Drzewa i krzewy atrakcyjne wczesną wiosną
29 kwietnia – Jak kwitną drzewa
6 maja – Różaneczniki, lilaki i ozdobne jabłonie
17 czerwca – Liście – cud natury
22 lipca – W świecie drzew i krzewów iglastych
5 sierpnia - Interesujące odmiany drzew liściastych
30 września – Kolorowe owoce drzew i krzewów
14 października – Święto Drzewa w Botaniku
25 listopada – Rozpoznawanie drzew w stanie bezlistnym
Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.