Ogród Botaniczny w Łodzi

Akademia Różnorodności

Akademia Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2023

OGRÓD BEZ TAJEMNIC (PRZYRODNICZE SPACERY PO BOTANIKU)

Raz w miesiącu, od kwietnia do października, zapraszamy wszystkich miłośników spacerów po Ogrodzie Botanicznym na niedzielne wycieczki z przewodnikiem. Będziemy poznawać historię Ogrodu oraz obserwować zmiany zachodzące w jego roślinności pod wpływem kolejnych pór roku. Przewodnicy zdradzą sekrety rosnących w Ogrodzie roślin, opowiedzą o niezwykłej kolekcji zegarów słonecznych oraz różnorodności fauny bezkręgowej. Spacery będą rozpoczynać się przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 11.00, w następujące niedziele:

 

16 kwietnia – Wiosenne przebudzenie

14 maja – Majowe barwy i aromaty

25 czerwca – Ogród Fabrykanta

16 lipca – Historia Ogrodu

20 sierpnia – Czasoprzestrzeń przyrodnicza

17 września – Nasi mali sąsiedzi – wycieczka entomologiczna

15 października – Niezwykły świat nasion i owoców

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie Botanicznym.

 

AKADEMIA OGRODNIKA (ZAJĘCIA WARSZTATOWE)

Akademia Ogrodnika to cykl warsztatów poświęconych różnym zagadnieniom ogrodniczym. W trakcie tych zajęć pracownicy Ogrodu Botanicznego podpowiedzą, w jaki sposób dbać o rośliny zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, tarasie, czy w mieszkaniu. Opowiedzą o sposobach na piękny trawnik, przybliżą podstawowe informacje na temat uprawy jednorocznych i wieloletnich roślin ozdobnych, drzew i krzewów oraz na temat zbioru ziół leczniczych. Zajęcia warsztatowe będą odbywały się raz w miesiącu o godzinie 17.00. Zbiórka przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41. Udział w warsztatach prowadzonych w ramach Akademii Ogrodnika będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa tydzień przed danymi zajęciami pod nr tel. 42 628 72 32 lub 42 628 72 34. Liczba miejsc ograniczona.

 

20 kwietnia – Wiosenne prace w ogrodzie

18 maja – Uprawa roślin na balkonie i tarasie

7 czerwca – Rośliny jednoroczne ozdobą ogrodu

6 lipca – Zbiór i obróbka ziół

31 sierpnia – Tajemnice doskonałego trawnika

14 września – Podstawy uprawy drzew i krzewów

12 października – Jak urządzić domową dżunglę 

 

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po zapisaniu i wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.

WARSZTATY DENDROLOGICZNE

Zapraszamy wszystkich miłośników drzew na sobotnie warsztaty i spacery dendrologiczne z przewodnikiem w Ogrodzie Botanicznym. Będziemy przyglądać się drzewom i krzewom, tym często spotykanym i tym osobliwym, odkrywać kształty, kolory, zapachy, podglądać zmiany w ich wyglądzie na przestrzeni pór roku: gdy rozwijają liście, kwitną, owocują, a nawet kiedy liście już opadną. Dowiemy się, jak w najprostszy sposób rozpoznać drzewa na podstawie ich sylwetki, kory, liści, kwiatów i owoców oraz jak łatwo odróżnić od siebie pospolite gatunki, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Przekonamy się, że umiejętność rozpoznawania drzew i krzewów daje dużo satysfakcji. Spacery edukacyjne będą rozpoczynać się przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 13.00, raz w miesiącu, w następujące soboty:

 

25 marca – Drzewa i krzewy atrakcyjne wczesną wiosną

29 kwietnia – Jak kwitną drzewa

6 maja – Różaneczniki, lilaki i ozdobne jabłonie

17 czerwca – Liście – cud natury

22 lipca – W świecie drzew i krzewów iglastych

5 sierpnia - Interesujące odmiany drzew liściastych

30 września – Kolorowe owoce drzew i krzewów

14 października – Święto Drzewa w Botaniku

25 listopada – Rozpoznawanie drzew w stanie bezlistnym

 

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni