Ogród Botaniczny w Łodzi

Aktualnie warto zobaczyć

  1. Etlingera wyniosła (Etlingera elatior)

Gatunek rośliny z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae) pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja, Malezja, Filipiny). Bylina osiągająca wysokość do 4-5 m. Wytwarza ogromne liście o wielkości około 80 cm. Etlingera jest ważnym składnikiem kuchni tajskiej i indonezyjskiej. Spożywane są nierozwinięte pąki kwiatowe oraz nasiona. Jest także nieodzownym składnikiem potrawy laksa w chińsko-malajskiej kuchni Nyonya.

 

  1. Tunbergia wielkokwiatowa (Thunbergia grandiflora)

Roślina pochodząca z Indii i Bangladeszu, jednak obecnie naturalizowana jest w prawie całej strefie subtropikalnej. W naturalnych warunkach jest to bardzo ekspansywne pnącze o drewniejących pędach i zimozielonych liściach. W naszym klimacie uprawiamy ją wyłącznie w pojemniku, który na zimę musi powędrować do pomieszczenia. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rurkowate, pięciopłatkowe kwiaty mają niebieskawy kolor.

 

  1. Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao)

Jedną z najważniejszych roślin użytkowych tropików jest kakaowiec właściwy (Theobroma cacao). Pochodzi z deszczowych lasów równikowych Ameryki Południowej, jednak obecnie jest szeroko rozpowszechniony w uprawie - największe powierzchnie upraw znajdują się w Afryce. Kwitnie w charakterystyczny sposób - kwiaty wyrastają w pęczkach bezpośrednio z pnia i konarów. Takie zjawisko nazywa się kauliflorią. Z nasion kakaowca właściwego wytwarza się proszek kakaowy (potocznie nazywany kakao) oraz masło kakaowe. Znaczenie tego gatunku w pełni oddaje jego nazwa rodzajowa pochodząca od greckich słów: theos – bóg, broma – jedzenie. Różowa czekolada (ruby chocolate), inaczej rubinowa czekolada, wbrew pozorom jest całkowicie naturalna. Swoją światową premierę miała w 2017 r. w Szanghaju, a do sprzedaży trafiła na początku 2018 r. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, nie zawiera żadnych barwników. Wykonana jest wyłącznie z naturalnych surowców.

 

  1. Coccothrinax

Rodzaj do którego należy około 50 gatunków palm z rodziny arekowatych (Arecaceae). Rodzaj został opisany po raz pierwszy w 1899 roku przez amerykańskiego botanika Charlesa Sprague Sargenta. Gatunki rodzime na całych Karaibach, Bahamach, południowej Florydzie i południowo-wschodnim Meksyku, jednak większość znana jest tylko z Kuby. Potocznie nazywane „srebrnymi palmami” ze względu na srebrzysto-szary kolor wachlarzowatych liści, które osiągają do 2 metrów długości. Z wielu gatunków produkuje się strzechę (pokrycie dachowe).

 

  1. Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)

Bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach, należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Chociaż wiadomo, że do Europy przybyła z Chin, to jej rodowód nie jest dokładnie znany. Przypuszcza się, że pochodzi z tropikalnej Azji albo z Afryki. Dotychczas nie znaleziono żadnego okazu rosnącego w naturze. Ten gatunek charakteryzuje się tym, że już bardzo młode rośliny potrafią wydawać ogromne kwiaty, chociaż trwałość ich jest bardzo krótka - każdy z nich żyje zaledwie 1-2 dni. Niemniej jednak, mnogość pąków sprawia, że od lipca do października możemy się nimi zachwycać.

 

  1. Męczennica olbrzymia (Passiflora quadrangularis)

Występuje w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii. Ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty, pnącze to uprawiane jest w cieplejszych krajach jako roślina doniczkowa. Nazwa łacińska pochodzi od słowa passio, oznaczającego cierpienia oraz flor- kwiat. Roślinę nazwali tak na początkach XVIII w misjonarze Ameryki Południowej. Pięć pręcików ma symbolizować 5 ran Chrystusa, trójdzielne znamię słupka- gwoździe, a szyjka słupka oznacza ramię krzyża. 5 działek i 5 płatków kielicha to 10 apostołów obecnych przy ukrzyżowaniu, zaś postrzępiony przykoronek to korona cierniowa.

 

  1. Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica)

Roślina pochodząca z Azji – Chiny, Kambodża, Wietnam, Laos i Tajwan, jednak ze względu na swoje piękne kwiaty uprawiana jest w wielu krajach świata. Mają one różne kolory, zależne od odmiany- od kwiatów białych, czerwonych, różowych po ciemno purpurowe. Jest uważana za roślinę najdłużej kwitnącą, kwitnie do 120 dni w roku (ok. 4 mies.) od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Uprawiana jest często w krajach śródziemnomorskich, a także w klimacie umiarkowanym (strefy 6-11). Rzadko uprawia się typową formę, uprawiane są głównie bardziej ozdobne kultywary.

 

  1. Heliconia

Należy do monotypowej rodziny Heliconiaceae, która zawiera tylko jeden rodzaj – helikonia (Heliconia). Ze względu na okazałe i oryginalne kwiatostany wiele gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Kwiaty zapylane są najczęściej przez kolibry i nietoperze. Przez miłośników często nazywana jest „bratem bananowca”, z którym jest blisko spokrewniona oraz „kuzynem strelicji” przez podobieństwo w budowie kwiatów.

 

  1. Medinilla

Rodzaj ok. 400 gatunków roślin kwitnących z rodziny Melastomatacea. Rodzimy dla tropikalnych lasów od Afryki po wyspy Pacyfiku. Nazwa pochodzi od gubernatora wysp Mariana z 1820, J. de Medinilla. Rodzaj ten obejmuje wiecznie zielone krzewy oraz liany. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerowne lub pomarańczowe. Są ułożone w wiechach lub pojedynczo.

 

  1. Jeżówka (Echinacea)

Rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Należy do niego 9 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Rosnące rośliny tworzą kępy z wzniesionych pędów. Posiadają grube, jadalne korzenie. Gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne są odporne na mróz. Nadają się na rabaty i kwiat cięty. Wymagają stanowiska w pełnym słońcu i żyznej gleby.

 

  1. Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana)

Pochodzi z Ameryki Północnej, jest też uprawiana w wielu krajach świata. W swojej ojczyźnie uważana bywa za chwast. W Polsce bywa uprawiana i odnotowywana jest jako dziczejąca, prawdopodobnie tylko przejściowo. Roślina lecznicza - bywa wykorzystywana w homeopatii jako składnik leków spazmolitycznych i wykrztuśnych.

 

  1. Hortensja (Hydrangea)

Rodzaj niewysokich krzewów z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae), obejmujący 78 gatunków. Występują w południowo-wschodniej Azji oraz na kontynentach amerykańskich - we wschodniej i środkowej części USA, w Ameryce Środkowej oraz w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. W naturze rosną w lasach i na skalistych stokach oraz wzdłuż wybrzeży. Kwiaty rozwijają się latem (kwitną od czerwca do września), a często po przekwitnięciu utrzymują się zaschnięte przez zimę. Mają kuliste kwiatostany o barwie różowej, czerwonej lub niebieskawej. Ich zabarwienie zależy od odczynu gleby. Liczne gatunki i odmiany hortensji uprawiane są jako rośliny ozdobne. Inną ich zaletą jest to, że wśród tych roślin nie ma inwazyjnych – dziczejących z upraw i wnikających do ekosystemów poza ich naturalnymi zasięgami.

 

  1. Zawilec japoński (Anemone scabiosa)

Roślina ta od dawna uprawiana jest w Japonii i tutaj wyhodowano ozdobną odmianę, obecnie uprawianą w licznych krajach świata. Tworzy dość wysokie i luźno rozgałęzione pędy, na których wyrastają duże, promieniste kwiaty w kolorze od białego do fiołkoworóżowego.

 

  1. Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Znany także jako: ślazowiec syryjski, ślaz drzewny, poślubnik syryjski lub po prostu hibiskus. Pochodzi z Chin i Tajwanu. Był hodowany od dawna, zwłaszcza w Korei i dawnej Persji. Do Europy przybył z Syrii w XVI w. Obecnie uprawiany w wielu rejonach świata. Roślina ozdobna, często sadzona w ogrodach, o kwiatach w kolorze białym, czerwonym, różowym lub fiołkowym. Jest najbardziej odpornym na mróz gatunkiem ketmii.

 

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni