Ogród Botaniczny w Łodzi

Aktualnie warto zobaczyć

 1. Etlingera wyniosła (Etlingera elatior)

Gatunek rośliny z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae) pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja, Malezja, Filipiny). Bylina osiągająca wysokość do 4-5 m. Wytwarza ogromne liście o wielkości około 80 cm. Etlingera jest ważnym składnikiem kuchni tajskiej i indonezyjskiej. Spożywane są nierozwinięte pąki kwiatowe oraz nasiona. Jest także nieodzownym składnikiem potrawy laksa w chińsko-malajskiej kuchni Nyonya.

 

 1. Pachira wodna (Pachira aquatica)

Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki. Na stanowiskach naturalnych rośnie na terenach okresowo zalewanych. Powszechnie sadzona jako drzewo uliczne. Na Dalekim Wschodzie popularna jest również w pomieszczeniach jako roślina mająca przynosić  powodzenie finansowe (tzw. ang. money tree, chin. fācái shù). Nasiona, zwane orzechami saba, są jadalne na surowo, po ugotowaniu lub upieczeniu. W smaku przypominają orzechy laskowe. Jadalne są również młode liście.

 

 1. Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)

Bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach, należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Chociaż wiadomo, że do Europy przybyła z Chin, to jej rodowód nie jest dokładnie znany. Przypuszcza się, że pochodzi z tropikalnej Azji albo z Afryki. Dotychczas nie znaleziono żadnego okazu rosnącego w naturze. Ten gatunek charakteryzuje się tym, że już bardzo młode rośliny potrafią wydawać ogromne kwiaty, chociaż trwałość ich jest bardzo krótka - każdy z nich żyje zaledwie 1-2 dni. Niemniej jednak, mnogość pąków sprawia, że od lipca do października możemy się nimi zachwycać.

 

 1. Murraja wiechowata (Murraya paniculata)

Mniej znany kuzyn cytrusów. W naturze roślina ta osiąga około 2-5 metrów wysokości. Bardzo dobrze znosi cięcie, co sprawia, że często można ją zobaczyć w formie bonsai. Zimozielony krzew o kwiatach zebranych w wiechy, składające się nawet z 50 kwiatów o intensywnym zapachu przypominającym jaśmin i tak kwitnąć może od zimy, przez wiosnę nawet do lata.

 

 1. Sanchezia szlachetna (Sanchezia nobilis)

Występuje w obszarze klimatu tropikalnego w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce i Oceanii. Z uwagi na jej atrakcyjne zielone liście ozdobione wyraźnym i grubym, intensywnie żółtym unerwieniem, uprawiana jest jako roślina ozdobna. Wymaga ciepłych i wilgotnych warunków przez cały rok. Rośnie dość szybko, dlatego przycina się ją co roku. Najlepiej rośnie w szklarni lub oranżerii.

 

 1. Pachystachys zółty (Pachystachys lutea)

Krzew z rodziny akantowatych (Acanthaceae) pochodzący z Peru. W naturze przybiera postać luźnego, słabo rozgałęzionego półkrzewu, który dorasta do wysokości ok. 1 metra. Pachystachys lutea nie jest najpopularniejszą rośliną doniczkową, jednak jest wart uwagi ze względu na okazałe, bardzo dekoracyjne kwiatostany, mające postać wzniesionych, dużych kłosów w mocno żółtym lub żółtopomarańczowym kolorze. Kwiatostany pojawiają się na wierzchołkach pędów od kwietnia do października (w uprawie można uzyskać kwitnienie przez cały rok) i długo się na nich utrzymują. Znacznie mniej dekoracyjne i trwałe są niepozorne, białe, rurkowate kwiaty właściwe, które w czasie kwitnienia wyrastają na kłosie i szybko opadają.

 

 1. Róża (Rosa)

Badania paleobiologów w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że róże pojawiły się na Ziemi około 40 milionów lat temu. Większość gatunków, bo około 70% pochodzi z Azji (Chiny, Himalaje, Japonia), natomiast pozostałe 30% wywodzi się z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Na półkuli północnej znanych jest około 140-260 gatunków. Występują w różnych formacjach leśnych i zaroślowych. Są krzewami i pnączami o kwiatach zwykle pachnących, zapylanych przez owady. Róże są źródłem olejku różanego wykorzystywanego w przemyśle perfumeryjnym, są roślinami leczniczymi i jadalnymi (organem jadalnym są mięsiste hypancja otaczające owoce), ale przede wszystkim wykorzystywane są jako rośliny ozdobne

 

 1. Tawuła japońska (Spirea japonica)

Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Azji, z obszaru Chin, Japonii i Korei. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Oprócz odmian pochodzących od typowej formy tego gatunku znajdują się w uprawie także kultywary i mieszańce. Uprawiana ze względu na swoje ozdobne liście, kwiaty i ładny, gęsty pokrój. Doskonale komponuje się z innymi roślinami. Może być uprawiana na rabatach, w ogrodach skalnych, doskonale także nadaje się na niskie żywopłoty. Istnieją odmiany ozdobne o różnych kolorach kwiatów oraz o barwnych liściach.

 

 1. Hortensja (Hydrangea)

Rodzaj niewysokich krzewów z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae), obejmujący 78 gatunków. Występują w południowo-wschodniej Azji oraz na kontynentach amerykańskich - we wschodniej i środkowej części USA, w Ameryce Środkowej oraz w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. W naturze rosną w lasach i na skalistych stokach oraz wzdłuż wybrzeży. Kwiaty rozwijają się latem (kwitną od czerwca do września), a często po przekwitnięciu utrzymują się zaschnięte przez zimę. Mają kuliste kwiatostany o barwie różowej, czerwonej lub niebieskawej. Ich zabarwienie zależy od odczynu gleby. Liczne gatunki i odmiany hortensji uprawiane są jako rośliny ozdobne. Inną ich zaletą jest to, że wśród tych roślin nie ma inwazyjnych – dziczejących z upraw i wnikających do ekosystemów poza ich naturalnymi zasięgami.

 

 1. Funkia (Hosta)

Rodzaj roślin z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), liczący około 20 gatunków roślin zielnych pochodzących z Azji Wschodniej - Japonii, Chin, Korei i Rosji. Nazwa naukowa została nadana na cześć Nicolausa Hosta (1761-1834), austriackiego botanika i lekarza cesarza Franciszka II Habsburga. Największym atutem tej rośliny są ozdobne liście, które mogą przybierać najróżniejsze kolory, wzory, kształty oraz wielkość. Niektóre gatunki są tradycyjnie stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym zapalenia sutka, zapalenia ucha, zapalenia gardła i krtani, zapalenia cewki moczowej, bolesnego miesiączkowania i ukąszenia węży.

 

 1. Trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana)

Kępiasta bylina osiągająca średnio 50 cm wysokości. Roślina ozdobna zarówno z liści jak i kwiatów. Blaszki liściowe są równowąskie, trawiaste. Kwiaty trójpłatkowe, które mają barwę białą, niebieską lub fioletową. Trzykrotka wirginijska kwitnie przez całe lato. Kwiaty otwierają się o poranku, a zamykają późnym popołudniem. Nazwa naukowa została nadana na cześć Johna Tradescanta, królewskiego ogrodnika zajmującego się ogrodami Karola I Stuarta.

 

 1. Opuncja ciemnociernista (Opuntia phaelantha)

Występuje w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i w północnej części Meksyku. Trwały kaktus o płaskich, podzielonych łodygach, zielonych z bardzo licznymi cienkimi cierniami. Kwiaty żółte, ukazujące się na przełomie czerwca i lipca. Jeden z nielicznych gatunków kaktusów, które można sadzić w ogrodach w klimacie umiarkowanym, ponieważ dobrze znosi niskie temperatury. Zimą jednak wskazane jest osłonięcie rośliny stroiszem. Lubi pełne słońce, gleby przepuszczalne, żwirowe z dodatkiem próchnicy.

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni