Aktualności
Koncert zespołu "RAZ DWA TRZY"

Z okazji 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi i 100-lecia działalności Arboretum SGGW
w Rogowie serdecznie zapraszamy na koncert zespołu RAZ DWA TRZY, który odbędzie się w dniu 15 czerwca 2023 r. (czwartek) o godzinie 19.00 na terenie Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
Wstęp na koncert będzie bezpłatny za okazaniem wejściówki. Wejściówki będzie można pobrać w kasach Arboretum w Rogowie od dnia 28 maja 2023 r. oraz w kasach Ogrodu Botanicznego w Łodzi od dnia 2 czerwca 2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki. Liczba wejściówek jest ograniczona - do wyczerpania puli. Uczestnictwo w koncercie nie będzie możliwe za okazaniem rocznej karty wstępu (karnetu) do Ogrodu Botanicznego.
W DNIU KONCERTU WEJŚCIÓWKI NIE BĘDĄ DOSTĘPNE W KASACH
OGRODU BOTANICZNEGO!
Ogród Botaniczny w dniu koncertu tj. 15 czerwca 2023 r. ze względów organizacyjnych będzie zamknięty dla zwiedzających.
Wejście na koncert od godziny 18.00.
Otwarte będą wszystkie trzy kasy Ogrodu Botanicznego.
„Wystawa kaktusów i innych sukulentów” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 2-4 czerwca 2023 r. na „Wystawę kaktusów i innych sukulentów” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Sukulenty, lub inaczej rośliny gruboszowate, to bardzo interesująca grupa roślin, które potrafią przetrwać długie okresy suszy dzięki zdolności magazynowania wody w swoich organach zawierających tzw. tkankę wodną. Ich budowa jest wynikiem przystosowania do specyficznych, trudnych warunków środowiskowych w jakich żyją, gdzie średnie roczne sumy opadów są niewielkie.
Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów sukulentów należących do różnych rodzajów, w tym m.in.: Strombocactus, Ariocarpus, Turbinicarpus czy Gymnocalycium. Do najciekawszych należą kaktusy z rodzaju Mediolobivia, pochodzące z kolekcji Pana Roberta Borowskiego. Rośliny te rosną w środowisku naturalnym w Ameryce Południowej (Argentyna), na wysokości od 2500 do 4500 m. n.p.m. Charakteryzują się bardzo powolnym tempem wzrostu, ale odwdzięczają się kolorowymi, dużymi kwiatami o średnicy do 5 cm. W uprawie domowej nie sprawiają problemów, za wyjątkiem kilku trudniejszych gatunków, takich jak Mediolobivia einsteinii czy M. leucanthema.
Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek dotyczących biologii tej grupy roślin, jak również poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.
Bilet normalny - 16 zł
Bilet ulgowy - 8 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).
Wystawa "Pszczoły i inne bezkręgowce" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę PSZCZOŁY I INNE BEZKRĘGOWCE, która odbędzie się w dniach 19-21 maja 2023 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Zapraszamy na weekend z fascynującym światem owadów i innych bezkręgowców!
Tematem przewodnim wystawy jest znaczenie pszczół i innych bezkręgowców dla przyrody oraz człowieka. Na wystawie prezentowane będą m.in. eksponaty związane z owadami oraz pszczelarstwem, w tym sprzęt pszczelarski, ubrania pszczelarskie, ule i rozmaite żywe bezkręgowce, m. in. duży ślimak z rodziny Achatinidae. Nie zabraknie miejsca dla roślin miododajnych, z których kwiatów pszczoły miodne i dzikie owady zapylające zbierają nektar
i pyłek. Studenci Sekcji Zoologii Bezkręgowców Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego udzielą ciekawych informacji na temat bezkręgowców.
Przewidziane są również dodatkowe atrakcje! Podczas trwania wystawy, w sobotę 20 maja 2023 r., na terenie Skansenu Roślinnego w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się pokaz sprzętu pszczelarskiego, degustacja miodów oraz warsztaty pszczelarskie współorganizowane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi.
Bezkręgowce stanowią prawie 97% wszystkich znanych nam gatunków zwierząt, z czego gromada owadów – aż 75%. Do chwili obecnej opisano ponad milion gatunków owadów, choć według różnych szacunków może ich być od czterech do dwudziestu razy więcej. Są to zwierzęta przystosowane do bardzo zróżnicowanych warunków środowiskowych: od pustyń, poprzez strefę umiarkowaną, po obszary strefy podbiegunowej. Poza głębiami mórz i oceanów można je spotkać praktycznie w każdym środowisku – zarówno lądowym, jak i wodnym.
Spośród owadów szczególnie ważne dla człowieka są błonkoskrzydłe, do których należą pszczoły. Pszczoła miodna Apis mellifera należy do nielicznych owadów hodowanych na masową skalę. Nieodłącznie kojarzona jest ona z produkcją miodu, wosku, propolisu, ale też z ważną rolą zapylania roślin. Na cześć tych niezwykle istotnych owadów 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły. Nie należy jednak zapominać, że równie duże znaczenie mają tzw. dzicy zapylacze, do których można zaliczyć pszczoły samotne (np. murarka ogrodowa Osmia bicornis), trzmiele, ale również muchówki (np. trzmielówka wielka Volucella zonaria) czy motyle (np. rusałka osetnik Vanessa cardui). W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół dzikich, dla których obecność bazy pokarmowej w postaci odpowiednich gatunków roślin miododajnych i pyłkodajnych jest niezbędna dla przetrwania.
IX edycja Łódzkich Senioraliów - Wycieczka z przewodnikiem po pawilonach Palmiarni

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61, na kolejną edycję Łódzkich Senioraliów, podczas których Uczestnicy będą mogli poznać bogatą kolekcję roślin egzotycznych pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, m. in. ponad 150 letnie palmy, będące żywymi świadkami historii Łodzi, wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce oraz wiele innych ciekawych roślin.
16.05.2023 r. (wtorek) – godzina 10.30
23.05.2023 r. (wtorek) – godzina 10.30
Liczba miejsc ograniczona, na wycieczki obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 674 96 65.
Bilety wstępu w cenie biletu ulgowego (8 zł).
„WYSTAWA FIOŁKÓW AFRYKAŃSKICH” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 20-21 maja 2023 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków afrykańskich” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 200 roślin, w tym zarówno fiołki afrykańskie botaniczne, jak i ich odmiany o wielobarwnych kwiatach. Ekspozycja prezentować będzie dużą różnorodność w obrębie tego rodzaju roślin, również pod względem wielkości. Pojawią się bowiem rośliny z rozetami do 7 cm średnicy, tzw. mikromini (Saintpaulia N-Kapelka), ale także prawdziwe giganty w świecie fiołków afrykańskich, tzw. standardy large (Saintpaulia Apache Freedom, Saintpaulia Kris), z rozetami do 40 cm średnicy. Wystawa będzie prezentacją starych kolekcjonerskich odmian, których nikt dotąd w Polsce nie posiadał, ale pojawią się także najnowsze rarytasy.
Ekspozycji towarzyszyć będzie historia pewnej kobiety – Hortense Pittman (1926-2020) – jednej z największych kolekcjonerek i hybrydyzerek fiołków afrykańskich, która w ciągu swojego życia stworzyła ponad 700 odmian.
W niedzielę (21.05.2023 r.) o godzinie 12.30 odbędą się warsztaty, podczas których prowadzący dokładnie wyjaśni i pokaże, jak w warunkach domowych można hodować rośliny z rodzaju Sainpaulia. Na warsztaty obowiązują zapisy od 9.05.2023 r. (wtorek) w dni powszednie w godzinach 10.00-15.00 pod numerem telefonu 42 674 96 65 (limit miejsc ograniczony).
Podczas wystawy będzie można uzyskać fachowe porady na temat uprawy, rozmnażania i pielęgnacji fiołków afrykańskich. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin.
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).
Wejście na wystawę po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni:
Bilet normalny - 16 zł
Bilet ulgowy - 8 zł
Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na właśnie rozpoczynającą kwitnienie kolekcję tulipanów. W jubileuszowym roku 2023 w Botaniku zakwitnie ponad 50 tysięcy tulipanów – w związku z 50-leciem działalności Ogrodu Botanicznego, a główna część ekspozycyjna została zaprojektowana w kształcie liczby 600 – na sześćsetne urodziny Łodzi! Tulipanowy show to znakomita okazja do obejrzenia dużych grup kilkudziesięciu interesujących odmian tych lubianych kwiatów.
Słynne tulipanowe pola to wiosną jedna z największych atrakcji w Łodzi, przyciągająca jak magnes nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również turystów z całej Polski. Wystawy tulipanów odbywają się w Botaniku od 2008 r. Do tej pory zaprezentowano na nich łącznie aż 211 różnych odmian tych roślin. Ekspozycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem – średnio rocznie odwiedzało je ponad 30 tysięcy osób, co daje łącznie około 400 tysięcy osób, które dotychczas zobaczyły tę wystawę.
W tym roku na specjalnie przygotowanej rabacie, zlokalizowanej w centralnej części Ogrodu nad największym stawem na terenie działu o nazwie Zieleń Parkowa, zakwitną 52 tysiące tulipanów w 28 odmianach. Prezentowane na rabacie tulipany należą do grupy mieszańców Darwina, które kwitną na przełomie kwietnia i maja. Wyróżniają się one silnym wzrostem (nawet do 60-70 cm) i mocnymi łodygami. Tworzą duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, w wielu pięknych, wyrazistych kolorach. W kolekcji rozkwitną w tym roku m.in. takie odmiany, jak popularny czerwony ‘Apeldoorn’ i pokrewny mu żółty ‘Golden Apeldoorn’, ‘Apeldoorn’s Elite’ w ciepłych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci, kremowy ‘Ivory Floradale’, różowy ‘Pink Impression’, łososiowy ‘Salmon van Eijk’, koralowej barwy ‘Lalibela’, ‘Novi Sun’ o gigantycznych złocistożółtych kwiatach czy oryginalny ‘Hakuun’ w rzadkim dla tulipanów śnieżnobiałym kolorze. Ciekawostką jest żółty z dwukolorowym liściem ‘Jaap Groot’ oraz płomiennie ubarwiony ‘Banja Luka’. Dwie odmiany zostaną w tym roku zaprezentowane w kolekcji po raz pierwszy: ‘Pink Sound’ o kwiatach w uroczym różowym kolorze, z ciemniejszymi brzegami płatków, oraz ‘World’s Legendary’, którego kwiaty są pomidorowoczerwone ze złocistożółtą krawędzią.
Ponad 11 tysięcy cebul kwitnie również na terenie rabaty bylinowej położonej w środkowej części Ogrodu, w przedogródku w Skansenie Roślinnym, na terenie Działu Systematyki i w Dziale Roślin Leczniczych. Są wśród nich: brzoskwiniowy ‘Apricot Pride’, zachwycający cytrynowo-morelowy ‘Daydream’, czy ‘Sweetheart’ o smukłych kwiatach w odcieniach jasnej żółci.
Zachęcamy do odwiedzania profilu FB Ogrodu Botanicznego, gdzie będzie można na bieżąco śledzić stopień rozkwitu kolekcji.
Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

W dniach 6-7 maja 2023 r. (sobota i niedziela) Ogród Botaniczny w Łodzi wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych serdecznie zapraszają na „Wystawę ptaków egzotycznych” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Tropikalne i subtropikalne pawilony Palmiarni, na co dzień ciche i zielone, przez dwa dni wypełnią się mistrzowskim śpiewem kanarków i wrzaskiem papug. Kolorowe ptaki konkurować będą z egzotycznymi roślinami o uwagę i spojrzenia Zwiedzających.
Podczas trwania wystawy, oprócz delektowania się głosami tych zachwycających zwierząt, podziwiania ich kształtów i barwnego upierzenia, będzie można zdobyć profesjonalną wiedzę na temat ich hodowli i pielęgnacji.
Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.
Ceny biletów:
Normalny 16 zł
Ulgowy 8 zł
Wystawa czynna w godzinach 10.00-18.00, kasa do godz. 17.30.
„PIĘKNO W RYTMIE NATURY” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 27 kwietnia do 28 maja 2023 r. na Wystawę fotografii Michała Lewandowskiego „Piękno w rytmie natury” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Wystawa składa się z kilkunastu zdjęć w formacie 3:1, przedstawiających piękno świata naturalnego ukazane w czerni i bieli. Autor poprzez swoje prace pragnie zaprezentować miłość zarówno do fotografii, jak i środowiska nieprzekształconego ręką ludzką. Za pośrednictwem obrazów chce zachęcić widza do przeżycia chwil, w których czas nie pełni istotnej funkcji. Przedstawione prace odwołują się do idei bezczasu oraz carpe diem.
Jak mówi autor: „Fotografie przedstawiają tereny zielone i wodne w czerni i bieli. W swoich fotografiach staram się wyrazić towarzyszące mi emocje. Fotografuję to, co kocham i jest mi bliskie. Staram się pokazać piękno świata. Wierzę, że piękno przyrody może mieć właściwości lecznicze, uzdrawiać ludzi i naprawiać relacje zachodzące między nimi. Zanurzając się w las przechodzę w stan świadomości, w którym dostrzegam, odczuwam bardziej. W tych momentach fotografuję. Kiedy drzewo, kałuża, kształt korzenia, liść są inspiracjami, świat staje się wyjątkowy. Można poczuć prawdziwe piękno stworzenia. Doceniam te chwile i chciałbym podobnie jak pierwszy człowiek na Ziemi żyć w zgodzie z naturą, uczestniczyć w pierwszych odnawiających się cyklach życia. W mieście jest to trudne. Warto odnajdywać harmonię w lesie. Czas, który przeżywamy w lesie jest wyjątkowy. Kiedyś czas mierzono tylko wschodem i zachodem słońca. Teraz mamy kalendarze, różne strefy czasowe, dokładne pomiary czasu przy pomocy zegarów. W lecie, gdy czas dnia jest długi, warto wybrać się do lasu, wówczas można przeżyć chwilę „bezczasu”. Na przedstawionych fotografiach staram się odnieść do idei bezczasu, uchwycić chwilę, która przemija. Czas spędzony na łonie natury może być zdecydowanie bardziej wartościowy niż w mieście. W lesie nasze zmysły się wyostrzają, nabieramy dystansu do spraw, które zajmują nam głowę”.
Michał Lewandowski - autor prac, jest fotografem od kilkunastu lat. Inspiracje czerpie przede wszystkim z natury, muzyki klasycznej oraz sztuk plastycznych. W swoich pracach korzysta z różnych programów, aby stworzyć własną wizję otaczającego nas świata. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród ogólnopolskich, ale także międzynarodowych.
Wstęp na wystawę bezpłatny.
Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia Palmiarni, czyli od 10.00 do 18.00.
Warsztaty Akademia Ogrodnika 20.04.2023 godz. 17:00 "Wiosenne prace w ogrodzie" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2023 r, w czwartek o godz. 17 na pierwsze w tym roku warsztaty z cyklu Akademia Ogrodnika w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tematem spotkania będą "Wiosenne prace w ogrodzie". Panie Ogrodniczki podpowiedzą, jak dbać o rośliny w ogródku na początku sezonu.
Oczekujemy na Państwa przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 39/65. Obowiązują zapisy pod nr tel. 42 688 44 20. Liczba miejsc ograniczona.
Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie. Same warsztaty są bezpłatne.
Warsztaty „FORMOWANIE DRZEW W SZTUCE BONSAI” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniu 16 kwietnia 2023 r. (niedziela), od godziny 10.00, do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61, na warsztaty „Formowanie drzew w sztuce bonsai”, organizowane przez Polską Asocjację Bonsai.
Sztuka bonsai coraz bardziej zyskuje na popularności. Niemal w każdym sklepie ogrodniczym można kupić gotowe już drzewka bonsai, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to początek, a nie koniec formowania tej rośliny.
W dosłownym tłumaczeniu słowo „bon-sai” oznacza „roślinę w pojemniku”. Celem uprawy roślin zgodnie ze sztuką bonsai jest uformowanie miniaturowego drzewa, krzewu lub całego krajobrazu (Penjing) w taki sposób, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorowywały naturę. Efekt taki uzyskiwany jest poprzez specyficzne kształtowanie roślin, tj. przycinanie koron, korzeni, ich formowanie za pomocą drutów oraz odpowiednią pielęgnację. Inspirację stanowią naturalne krajobrazy i pojedyncze drzewa lub krzewy rosnące na naturalnych stanowiskach.
Warsztaty będą prowadzone przez członków Polskiej Asocjacji Bonsai i będą składały się z dwóch części. Pierwsza, czyli wprowadzenie do sztuki bonsai, w której prowadzący opowie historię oraz ciekawostki z nią związane, a także omówi style i techniki. Podczas drugiej części uczestnicy będą formować własne drzewka bonsai. Na warsztaty zapraszamy wszystkich – zarówno tych, którzy mieli już styczność z tą sztuką, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z bonsai.
Udział w warsztatach jest możliwy po zakupieniu biletów wstępu (14 zł normalny, 7 zł ulgowy). Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, jednak osoby chętne proszone są o przyniesienie własnych roślin oraz niezbędnego sprzętu (druty, sekator, nożyce, szczypce).
Ogród Botaniczny - rozpoczęcie sezonu 2023r.

Jak co roku serdecznie zapraszamy od 1 kwietnia na wiosenne spacery do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. W kwietniu Ogród będzie otwarty codziennie w godz. 9.00-19.00 (kasy biletowe czynne do godz. 18.30). Rok 2023 jest dla nas rokiem szczególnym, gdyż świętujemy jubileusz 50-lecia działalności naszego Botanika. W związku z tym proponujemy w nowym sezonie wyjątkowo wiele atrakcji.
Ogród Botaniczny przygotował 15 wydarzeń, spośród których do najbardziej lubianych należą wystawy: tulipanów, piwonii, „Owoce, warzywa, kwiaty”. Przewidziane są również wystawy: fiołków afrykańskich, „Pszczoły i inne bezkręgowce”, „Rośliny w tradycji świąt Bożego Narodzenia”. Oprócz ww. wydarzeń zapraszamy także na imprezy plenerowe, tj.: Noc Świętojańską, festiwal Folkowe Inspiracje, Międzynarodowy Plener Form z Wikliny i Land Artu „W synergii z naturą – fraktale, labirynty, spirale” oraz nowe edycje imprezy biegowej „Botaniczna Piątka”. W Palmiarni odbędzie się 7 kolejnych interesujących wystaw. W ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2023 będziemy prowadzić liczne przyrodnicze spacery i warsztaty ogrodnicze oraz dendrologiczne. Na początku czerwca planujemy otworzyć w Ogrodzie nową ekspozycję pn. „Ogród Fabrykanta”, nawiązującą do 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich.
W połowie czerwca w Rogowie i Łodzi będzie miała miejsce ogólnopolska konferencja naukowa ogrodów botanicznych i arboretów „Polskie Ogrody Botaniczne i Arboreta w XXI wieku – wyzwania, problemy, perspektywy rozwoju”, organizowana w ramach 51. Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce z okazji jubileuszy 100-lecia Arboretum SGGW w Rogowie i 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
Ponadto w ramach obchodów okrągłej 50. rocznicy działalności Ogród Botaniczny organizuje akcję wspomnieniową „Kapsuła Czasu Ogrodu Botanicznego w Łodzi”. Zwracamy się do miłośników Ogrodu z prośbą o udostępnienie starych zdjęć, aby wspólnie przypomnieć sobie początki działalności łódzkiego Botanika.
Czynne będą wszystkie 3 wejścia do Ogrodu:
- od ul. Retkińskiej
- od ul. Krzemienieckiej
- od ul. Hufcowej
Serdecznie zapraszamy!
Wystawa "Od kakaowca do socjalistycznej czekolady – hobby niezwykłego ogrodnika" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę prezentującą opakowania po czekoladach ze zbiorów pana Wiesława Gawrysia pn. „Od kakaowca do socjalistycznej czekolady – hobby niezwykłego ogrodnika”. Wystawa odbywać się będzie w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. (z przerwą w dniach 15-23 maja), w godzinach otwarcia Ogrodu, w sali wystawowej przy ul. Retkińskiej 39/65.
Pan Wiesław Gawryś przez wiele lat był wicedyrektorem Ogrodu Botanicznego PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Jest dendrologiem i specjalistą od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmował się głównie florą ojczystą. Posiada kolekcję opakowań po czekoladach z całego świata, która liczy ponad 20 tysięcy sztuk i należy do największych w kraju. Na wystawie prezentowane są opakowania sprzed kilkudziesięciu lat, które miały sławić „słuszną”, ale na szczęście minioną już epokę PRL. Dla wielu osób oglądających tę wystawę będzie to przypomnienie czasów młodości, a dla młodszych okazja do poznania historii zawartej na czekoladowych opakowaniach.
Akademia Różnorodności 2023 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Miło nam poinformować, że rusza kolejna edycja Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Od kwietnia przez cały sezon będziemy prowadzić dla Państwa warsztaty i spacery w 3 cyklach: Ogród bez tajemnic, Akademia Ogrodnika, i Warsztaty dendrologiczne.
Ponadto informujemy, że został zaktualizowany kalendarz imprez, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w 2023 roku.
Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach!
Wystawa TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW, która odbędzie się w dniach 10-12 marca 2023 roku w godzinach od 9.00 do 17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego, zlokalizowanej w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Storczykowate należą do najbogatszych w gatunki rodzin w obrębie królestwa roślin. Występują niemal na całej kuli ziemskiej – nie spotkamy ich tylko na pustyni i w rejonach polarnych. Szacuje się, że na świecie istnieje około 40 tysięcy gatunków z tej rodziny.
Te wyjątkowe rośliny coraz częściej stanowią ozdobę naszych domów oraz biur. Wraz ze wzrostem zainteresowania storczykami w kwiaciarniach i sklepach pojawiają się coraz to nowe gatunki lub odmiany. Wyróżniają się charakterystycznymi, barwnymi kwiatami, które przyjmują różnorodne, często zadziwiające kształty.
W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, pośród tropikalnej scenerii, zaprezentowanych zostanie wiele storczyków pochodzących z różnych rejonów świata. Wśród nich będzie można podziwiać rośliny m.in. z rodzajów: Cambria, Cymbidium, Dendrobium, Oncidium, Coelogyne i Paphiopedilum. Współorganizatorem wystawy będzie Storczykarnia w Łańcucie, którą już w 1923 roku podziwiał król Rumunii Ferdynand, a cztery lata później prezydent Polski Ignacy Mościcki. Storczykarnia posiada w swojej kolekcji wiele roślin, jednak najcenniejszą grupą są historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzące z przedwojennych kolekcji oraz te, które zostały wymienione w dziele pt. „Reichenbachia” pochodzącym z XIX wieku.
Wystawa w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi to jedyna okazja, aby poznać nowe gatunki storczyków, dowiedzieć się ciekawostek na temat ich biologii i występowania oraz zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej pielęgnacji i uprawy w warunkach domowych. Dodatkowym aspektem wystawy będzie podkreślenie roli ochrony gatunkowej roślin z rodziny storczykowatych oraz ich funkcji w ekosystemie.
Wystawa KULTURA JAPONII w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII, która odbędzie się w dniach 24-26 lutego 2023 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy będzie ceramika japońska, zaprezentowana zostanie także kolekcja kimon japońskich, zdobionych m.in. motywami roślinnymi.
W Japonii znaleziono najstarsze na świecie zabytki ceramiczne, wytwarzane już 10 tys. lat temu. W epoce Jomon powstawały naczynia gliniane zdobione ornamentem sznurowym, o barwie płomienistej, z wyciągniętym ku górze czerepem, z nieregularnymi wypustkami. Dekorowano ceramikę wprowadzając głębokie zdobienia reliefowe, powstawały trójwymiarowe rzeźby ludzi i zwierząt (figurki dogu). Około 700 lat p.n.e. pojawiały się naczynia częściowo lub całkowicie pokryte laką. W późniejszym okresie forma wyrobów ceramicznych uległa znacznemu uproszczeniu. Ceramika rozwijała się wraz ze wzrostem popularności ceremoniału picia herbaty, który upowszechnił się w XV i XVI wieku wśród arystokracji i klasy samurajów. Czarki do herbaty o grubych ścianach, nieregularnie profilowane lub pozbawione symetrii, były wyrabiane ręcznie; używano grubej powłoki szkliwa. Tradycja i tajniki wyrobu naczyń glinianych przekazywane były następnym pokoleniom, z ojca na najstarszego syna – lub gdy nie było męskiego potomka, adoptowano uzdolnionego chłopca. Dzięki temu powstawały dynastie ceramików.
W trakcie trwania wystawy, w sobotę (25.02.2023 r.) i niedzielę (26.02.2023 r.), zapraszamy na pokaz ceremonii parzenia herbaty, zajęcia warsztatowe „Origami dla dzieci” oraz ciekawe prelekcje. Szczegółowy harmonogram poniżej.
Sobota 25.02.2023 r.
11.00 – 12.00 warsztaty „Origami dla dzieci”
13.00 – 15.00 prelekcje dotyczące japońskiej kultury i literatury średniowiecznej
oraz współczesnej
15.00 – 16.00 pokaz ceremonii parzenia herbaty
Niedziela 26.02.2023 r.
11.00 – 12.00 warsztaty „Origami dla dzieci”
13.00 – 15.00 prelekcje dotyczące japońskiej literatury i sztuki
15.00 – 16.00 pokaz ceremonii parzenia herbaty
Program prezentacji w ramach wystawy „Kultura Japonii” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi
25-26.02.2023 w godz.13:00-15:00
1.”Natura Japonii” - Aleksandra Cyrulewska (tylko w sobotę)
2.”Legendy o górze Fuji” - Paulina Bielińska
3.”Japońskie idolki i jak zmieniły one świat popkultury” - Martyna Bronka
4.”Literatura oraz tło kulturowe okresu Heian” - Zofia Nowacka, Justyna Tomaszewska
5.”Japońscy wirtualni piosenkarze” - Maciej Nowak
(prezentacje przygotowane przez studentów Studiów Azjatyckich III Roku. WSMiP UŁ)
Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w 2023 roku, roku dla nas szczególnym, w którym świętować będziemy 50-lecie działalności naszej instytucji. Dlatego również w szczególny sposób chcieliśmy Państwa zachęcić do udziału we wszystkich niżej wymienionych wydarzeniach.
Serdecznie zapraszamy!
Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2023 Roku życzy zespół Ogrodu Botanicznego
Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi serdecznie zaprasza grupy szkolne oraz osoby indywidualne na wycieczki, prelekcje oraz warsztaty. Podczas zajęć prowadzący będą opowiadać o różnych aspektach przyrody, a uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającego nas świata.
Zajęcia podzielone są na te przeznaczone dla grup zorganizowanych – np. dla półkolonii szkolnych oraz na takie, które są przeznaczone dla osób indywidualnych. Zajęcia realizowane są w grupach do 25 osób o godzinie 10:00 oraz do 40 osób o godzinie 12:00. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisów można dokonywać od 19 grudnia 2022 roku w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 674 96 65.
W czasie ferii zimowych (16-29.01.2023 r.) dzieci i młodzież w wieku szkolnym zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.
Poniżej przedstawiony jest harmonogram wraz z tematami zajęć i ich opisem.
Serdecznie zapraszamy!
FERIE ZIMOWE 16.01.2023 – 27.01.2023
I TYDZIEŃ
Poniedziałek 16.01
10:00 Rajski ptak, małpia twarz… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Wtorek 17.01
10:00 Bądź EKO – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Środa 18.01
10:00 Sukulenty - moja pasja – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Czwartek 19.01
10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Piątek 20.01
10:00 Przedziwny świat roślin – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
II TYDZIEŃ
Poniedziałek 23.01
10:00 Bądź EKO – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Wtorek 24.01
10:00 Sukulenty - moja pasja – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Środa 25.01
10:00 Przedziwny świat roślin – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Czwartek 26.01
10:00 Rajski ptak, małpia twarz… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Piątek 27.01
10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
OPISY ZAJĘĆ:
PIELĘGNUJEMY ROŚLINY DOMOWE
W czasie trwania warsztatów prowadzący omówi wymagania roślin i sposób ich uprawy w warunkach domowych. W drugiej części przygotowane zostaną przez uczestników sadzonki roślin z wykorzystaniem odpowiedniego podłoża, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.
SUKULENTY – MOJA PASJA
Podczas warsztatów przedstawiona zostanie różnorodność świata sukulentów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne, ciekawe gatunki tych roślin, poznać
ich przystosowania do suszy oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych gatunków na świecie. W drugiej części warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość osobiście przesadzić wybrane sukulenty odmianowe oraz zabrać je ze sobą do domu.
PRZEDZIWNY ŚWIAT ROŚLIN
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czy rośliny potrafią się poruszać, jak się ze sobą komunikują oraz w jaki sposób reagują na zagrożenia z otaczającego
ich środowiska. Przedstawione rośliny będą pochodzić z różnych stref klimatycznych. Uczestnicy będą mogli stworzyć swoje własne doniczki metodą decoupage.
RAJSKI PTAK, MAŁPIA TWARZ… CZYLI O NAJDZIWNIEJSZYCH KWIATACH ŚWIATA
Uczestnicy zapoznają się z tajemniczym światem roślin. Prowadzący zaprezentuje szeroką różnorodność w świecie roślin kwitnących - od niepozornych, drobnych kwiatów po te przypominające słynną postać z Gwiezdnych Wojen. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mogli wykonać własne kompozycje kwiatowe z dostępnych materiałów plastycznych.
BĄDŹ EKO
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym życiu codziennym. Podjęte będą takie tematy jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy energii. W drugiej części uczestnicy będą wykonywać upominki z przedmiotów codziennego użytku.
POŻYTECZNY ŚWIAT ROŚLIN
Celem zajęć jest prezentacja najważniejszych subtropikalnych i tropikalnych roślin użytkowych. Podczas spaceru po Palmiarni uczestnicy poznają rośliny jadalne i uprawiane na potrzeby przemysłu pochodzące z różnych części świata, np. cynamonowiec, daktylowiec, bananowiec, kawa. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.
POZNAJEMY ROŚLINY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
W czasie spaceru po Palmiarni uczestnicy poznają wielu przedstawicieli świata roślin ze strefy okołorównikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej, a prowadzący wskaże ich liczne przystosowania do życia w danym klimacie. Podczas zajęć uczestnicy osobiście doświadczą, jakie warunki termiczne i wilgotnościowe panują w różnych częściach świata. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.
Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

W dniach 16 - 27 stycznia 2023 roku Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne na cykl zajęć, warsztatów i wycieczek które będą prowadzone w okresie ferii zimowych. W trakcie zajęć prowadzący będą opowiadać o wielu aspektach przyrody z którymi można się zetknąć w Ogrodzie Botanicznym, a uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć wielu artystycznych i praktycznych aktywności.
Zajęcia są podzielone na przeznaczone dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych (np. półkolonie szkolne) i jako osoby indywidualne. W zależności od tematyki zajęć oraz grupy docelowej maksymalna ilość osób które mogą w nich uczestniczyć jest różna (szczegóły w harmonogramie). Obowiązują wcześniejsze zapisy z powodu ograniczonej ilości miejsc – od 19 grudnia w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 688 44 20 wew. 16. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego ul. Retkińska 39/65. Wycieczki po Ogrodzie rozpoczynać się będą przy kasie od ul. Retkińskiej.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Poniżej przedstawiamy harmonogram zajęć wraz z opisami.
Serdecznie zapraszamy!
Oferta dla grup zorganizowanych
Poniedziałek 16.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Wtorek 17.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Środa 18.01
- 9:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
- 13:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Czwartek 19.01
- 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)
- 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Piątek 20.01
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Poniedziałek 23.01
- 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Wtorek 24.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Środa 25.01
- 9:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Czwartek 26.01
- 11:00 Ptaki w naszym ogrodzie – spotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Owady Ogrodu Botanicznego - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Piątek 27.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
- 12:00 Ptaki w naszym ogrodzie – spotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Oferta dla osób indywidualnych
Poniedziałek 16.01
- 9:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 13:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno - warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
Wtorek 17.01
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 12:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Środa 18.01
- 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 12:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno - warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
Czwartek 19.01
- 11:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno -warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
- 13:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
Piątek 20.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 12:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Poniedziałek 23.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
- 12:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
Wtorek 24.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
- 12:00 Ptaki w naszym ogrodzie – spotkanie z ornitologami UŁ dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Środa 25.01
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 13:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Czwartek 26.01
- 9:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno -warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
- 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Piątek 27.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 13:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Wycieczki po Ogrodzie Botanicznym w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych zostają odwołane. Nie ma możliwości zamiany wycieczki na warsztaty.
OPISY ZAJĘĆ
ZIMOWY DECOUPAGE – zajęcia warsztatowe gdzie uczestnicy dowiedzą się na czym polega technika zdobienia szkła i drewna metodą decoupage oraz samodzielnie wykonają własne prace. Uczestnicy mogą przynieść ze sobą rzeczy, które chcieliby ozdobić, bądź skorzystać z tych udostępnionych przez Ogród.
SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy zapoznają się z bogactwem kształtów, kolorów, dźwięków i faktury owoców i nasion poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Zajęcia przybliżą także temat wędrówek nasion i owoców oraz sposobów ich rozprzestrzeniania się. W trakcie zajęć odbędzie się m.in. prelekcja, oglądanie nasion pod dużym powiększeniem, własnoręczne tworzenie instrumentu muzycznego z użyciem nasion oraz wspólne budowanie ścieżki zmysłów.
ROŚLINNE PŁASKORZEŹBY – zajęcia plastyczne, na których uczestnicy stworzą roślinną kompozycję zamkniętą w gipsowej formie. Z połączenia natury, gipsu i gliny powstaną gipsowej płaskorzeźby, które uczestnicy zabiorą do domu.
ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia warsztatowe w trakcie których uczestnicy zajęć zwiedzą szklarnię znajdującą się na terenie Ogrodu Botanicznego i zapoznają się gatunkami roślin często spotykanymi w naszych domach. Następnie prowadzący pokażą jak rozmnażać i sadzić przygotowane wcześniej sadzonki. Posadzone rośliny będzie można zabrać ze sobą do domu.
OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – zajęcia warsztatowe mające na celu przybliżyć uczestnikom owady zamieszkujące Ogród Botaniczny. Prowadzący przedstawi ich różnorodność w trakcie ciekawej prezentacji multimedialnej, a następnie uczestnicy własnoręcznie przygotują proste schronienia dla zimujących owadów z łatwo dostępnych materiałów.
PTAKI W NASZYM OGRODZIE – warsztaty w trakcie, których uczestnikom zostanie przedstawiona różnorodność ptaków żyjących w Polsce oraz tematyka ich wędrówek sezonowych i zimowania. Prowadzący przedstawi również metodykę oraz sprzęt wykorzystywany przy chwytaniu i obrączkowaniu ptaków. Ponadto prowadzący zaprezentuje metody oznaczania płci oraz wieku wybranych gatunków ptaków
ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH –
wycieczka terenowa po Ogrodzie, podczas której uczestnicy będą się uczyć rozpoznawania drzew i krzewów liściastych oraz iglastych w okresie zimowym.
ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym. Uczestnicy wraz z przewodnikiem wybiorą się na spacer po Ogrodzie Botanicznym. Przewodnik będzie opowiadał o tym jak przyroda przygotowuje się na okres zimowy, omówi napotkane rośliny oraz przystosowania, które pozwalają im przetrwać zimową aurę.
ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów. Ogród Botaniczny zamieszkuje mnóstwo zwierząt. Podczas spaceru z przewodnikiem uczestnicy poszukają śladów obecności zwierząt na jego terenie i spróbują zgadnąć, jakie gatunki zamieszkują nasz Ogród.
Wystawa „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Ogród Botaniczny, w dniach 14-16 października 2022r., serdecznie zaprasza na wystawę „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai ” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
W dosłownym tłumaczeniu słowo „bon-sai” oznacza „roślinę w pojemniku”. Celem uprawy roślin zgodnie ze sztuką Bonsai jest uformowanie miniaturowego, drzewa, krzewu lub całego krajobrazu (Penjing) w taki sposób, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorowywały naturę. Efekt taki uzyskiwany jest poprzez specyficzne kształtowanie roślin tj. przycinanie korony, korzeni, ich formowanie za pomocą drutów i odpowiednią pielęgnację. Inspirację stanowią naturalne krajobrazy i pojedyncze drzewa lub krzewy rosnące na naturalnych stanowiskach.
Podczas wystawy w jednym z pawilonów Palmiarni prezentowanych będzie 12 drzew formowanych zgodnie ze sztuką Bonsai, pochodzących z kolekcji członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Eksponowane będą m.in. miniaturowe sosny, graby, buki, kalina i jałowiec. Na szczególną uwagę zasługują dwie rośliny będące laureatami Festiwalu Bonsai w Wojsławicach tj. modrzew europejski (formowany przez Pana Dariusza Zająca), który zajął I miejsce w 2021 roku oraz jałowiec pospolity (formowany przez Sławomira Drozda) zwycięzca z 2022 roku.
Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja kakemono, japońskich obrazów-zwojów pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z członków Polskiej Asocjacji Bonsai - Pana Dariusza Szpakowskiego.
Podczas wystawy zapraszamy również na zajęcia dotyczące formowania i pielęgnacji roślin w Bonsai:
15.10.2022 r. (sobota), godzina 12.00 - pokaz formowania drzew w stylu Bonsai prowadzony przez - Pana Dariusza Zająca i Pana Michała Malewskiego - prezesa Polskiej Asocjacji Bonsai.
16.10.2022 r. (niedziela), godzina 12.00 - warsztaty i konsultacje dotyczące formowania roślin prowadzone przez członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Zachęcamy do przyniesienia własnych roślin, a przede wszystkim tych, które były formowane przez uczestników warsztatów w 2019 roku podczas wystawy bonsai w łódzkiej Palmiarni.
Wstęp na wystawę, pokaz i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzać w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 9.00 do 16.00. Kasa biletowa czynna do godziny 15.30.
Wystawa „OWOCE, WARZYWA, KWIATY” w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

W dniach 30 września - 02 października 2022 r. (piątek-niedziela) w godzinach 9.00-17.00, Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „Owoce, warzywa, kwiaty”, która odbędzie się w sali wystawowej Ogrodu zlokalizowanej w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 39/65.
Na wystawie prezentować będziemy jesienną aranżację ogrodu kwiatowo-warzywnego, a także przykłady różnych typów owoców pochodzących z kolekcji Ogrodu Botanicznego. Tematem przewodnim wystawy będzie ogród przyjazny zapylaczom. Nie zabraknie również kącika edukacyjnego dla dzieci związanego tematycznie z wystawą.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny od strony ul. Retkińskiej 39/65.
Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY ZNANE I MNIEJ ZNANE”, która będzie prezentowana w sali wystawowej zlokalizowanej w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego, przy ul. Retkińskiej 39/65.
Na wystawie będzie można zobaczyć grzyby trujące, niejadalne i jadalne występujące w lasach regionu łódzkiego, w tym gatunki naziemne oraz porastające pnie drzew, jak również poznać zasady ich prawidłowego i bezpiecznego pozyskiwania. Goście wystawy będą mogli również poznać zasady odróżniania grzybów jadalnych od podobnych do nich grzybów trujących. Wystawa wzbogacona będzie wieloma ciekawostkami dotyczącymi świata grzybów, w tym grzybów wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym.
Tegoroczna wystawa szczególną uwagę zwracać będzie na grzyby nadrzewne, czyli grzyby rozwijające się na korzeniach, pniach i gałęziach drzew oraz krzewów, a także na martwym drewnie. Podczas jej trwania będzie można poznać ciekawe gatunki z tej licznej grupy grzybów, jak również dowiedzieć się do czego były używane dawniej i w czym mogą nam pomóc obecnie.
W sobotę 17 września, w trakcie wystawy (w godz. od 10.00 do 13.00), specjalista mykolog z Uniwersytetu Łódzkiego udzielać będzie darmowych konsultacji.
Zachęcamy mieszkańców Łodzi do przynoszenia na wystawę wszelkich grzybów (należy pozyskiwać je w całości), które będziemy mogli wykorzystać do wzbogacania naszej ekspozycji.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny tylko od strony ul. Retkińskiej 39/65.
„Wystawa sukulentów” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 15-17 lipca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę sukulentów” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Sukulenty to bardzo interesująca grupa roślin, które potrafią przetrwać długie okresy suszy dzięki zdolności magazynowania wody w częściach roślin zawierających tzw. tkankę wodną. Ich budowa jest wynikiem przystosowania do specyficznych, trudnych warunków środowiskowych w jakich żyją, gdzie średnie roczne sumy opadów są niewielkie.
Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów sukulentów należących do różnych rodzajów. Jednym z najciekawszych okazów będzie najmniejszy kaktus na świecie - Blossfeldia liliputana osiągający w naturze maksymalnie 13 mm średnicy. Na wystawie prezentowane będą także rzadko spotykane rośliny, poszukiwane przez kolekcjonerów, jak np. kaktusy z rodzaju Ariocarpus, które nie przypominają „klasycznych” kaktusów, gdyż nie posiadają cierni oraz około 20-letni okaz Stromocactus disciformis - roślina szczególnie trudna w uprawie o mikroskopijnych nasionach.
Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek, dotyczących biologii tej grupy roślin, jak również poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.
„Wystawa roślin owadożernych” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 25-26 czerwca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę roślin owadożernych” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów roślin owadożernych z rodzaju Nephentes, Sarracenia, Cephalolotus, Darlingtonia, Heliamphora, Pinguicula, Dionaea, Drosera, w tym o różnych ubarwieniach pułapek na owady: od białych, poprzez żółte, czerwone do ciemnopurpurowych. Eksponowane będą okazy o różnych wielkościach, od bardzo małych (do 5 cm) po egzemplarze dorastające prawie do 1 metra wysokości, jak również odmiany kolekcjonerskie. Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek, dotyczących biologii tej ciekawej grupy roślin, np. poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące przystosowania się roślin owadożernych m.in. do trudnych warunków siedliskowych, wynikających z ubogiego w składniki mineralne podłoża, na którym żyją.
W trakcie trwania wydarzenia będzie można uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą uprawy, rozmnażania i pielęgnacji roślin owadożernych. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.
Wystawa piwonii w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia właśnie rozpoczynającej kwitnienie kolekcji piwonii znajdującej się na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych zlokalizowanego przy wejściu od ulicy Retkińskiej 39/65. Informacje o aktualnym stanie kwitnienia kolekcji umieszczane są na bieżąco na profilu FB Ogrodu Botanicznego.
Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około pięćdziesięciu odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców oraz cztery odmiany piwonii lekarskiej.
Piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów. W kolekcji Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów np. koralowo-pomarańczowe odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwona ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Jubilee’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).
W sobotę 11.06.2021 r. kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.
Zbiórka planowana jest o godzinie 15.00 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.
Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia: 9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)
Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.
„Wystawa fiołków afrykańskich” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 11-12 czerwca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków afrykańskich” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Na wystawie prezentowanych będzie ponad sto roślin, w tym zarówno fiołki botaniczne, jak i ich odmiany o kwiatach jednokolorowych, dwubarwnych i nakrapianych, w pełnej gamie kolorów od białego do czarnego. Ekspozycja prezentować będzie dużą różnorodność w obrębie tej grupy roślin, również pod względem wielkości prezentowanych egzemplarzy. Znajdą się na niej bowiem zarówno rośliny z rozetami o średnicy od 7 do 40 centymetrów. Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce pokazywane będą odmiany węgierskiego selekcjonera Ernő Berkó. Najcenniejszym okazem będzie fiołek botaniczny Saintpaulia grotei odkryty w 1921 roku.
Podczas wystawy będzie można uzyskać fachową poradę na temat uprawy, rozmnażania i pielęgnacji fiołków afrykańskich. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin. Wejście na wystawę będzie możliwe po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.
Aktualności

Koncert zespołu "RAZ DWA TRZY"
Z okazji 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi i 100-lecia działalności Arboretum SGGW w Rogowie serdecznie zapraszamy na koncert zespołu RAZ DWA TRZY, który odbędzie się w dniu 15 czerwca 2023 r.... więcej

Zumba 60+ z okazji 600-lecia Łodzi - dołącz do wyzwania
13 maja zapraszamy na Rynek Manufaktury wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do próby ustanowienia rekordu w jednoczesnym tańcu zumby przez jak największą liczbę osób w wieku 60+. Nasza misja? 600... więcej

Inauguracja IX Łodzkich Senioraliów już w tę sobotę!
13 maja na Rynku Manufaktury odbędzie się uroczyste otwarcie IX Łódzkich Senioraliów. Na odwiedzających przez cały czas trwania wydarzenia, tj. w godzinach 10:00 – 19:00, czekać będą liczne atrakcje,... więcej

Spacerem w przeszłość z okazji rocznicy podpisania umowy zgierskiej
20 kwietnia zapraszamy wszystkich na spacer z przewodnikiem po Parku Kulturowym Mieście Tkaczy w Zgierzu. Przeniesiemy się tam w przeszłość, do czasów które zapoczątkowały rozwój wielkich osad... więcej

Nadchodzące wydarzenia dla Seniorów
Zachęcamy do zapoznania się z wykazem wydarzeń organizowanych przez łódzkie instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od 10 do 19 lutego. więcej

Koncertowa Wytwórnia
Sorry Boys, Trio Możdżer/Danielsson/Fresco, Monika Brodka, Siesta w drodze Marcina Kydryńskiego i gość specjalny - Fabia Rebordao oraz LemON i koncertowa prezentacja najnowszej płyty Voo Voo - tak... więcej

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne Ja-TY-MY, Łódzki Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami i Urząd Miasta Łodzi zapraszają w dniu 03.12.2022 o godz. 16.00.na obchody Międzynarodowego Dnia Osób z... więcej

Dziesięciolecie Festiwalu Musica Privata w Łodzi
Od 4 do 6 listopada Festiwal Musica Privata będzie świętował dziesięciolecie działalności. To wydarzenie muzyczne, które jednoczy artystów, łamiących bariery pomiędzy gatunkami muzycznymi i... więcej

Soundedit ’22 – Łódź Power!
Łódzki dzień na 14. edycji Festiwalu Soundedit. W czwartek, 3 listopada, w Klubie Wytwórnia zagrają: Cool Kids Of Death, Mona Polaski, Salvezza, L.Stadt i Psychocukier. Wszystkie te grupy są łódzkie,... więcej

Polish Camerata Swojemu Miastu 2022: Łódź słucha Beethovena
Orkiestra Kameralna Polish Camerata zaprasza na drugą część Festiwalu "Polish Camerta swojemu miastu. Ludwig von Beethoven - spóźniony jubileusz". Bezpłatne koncerty, na których zostaną wykonane... więcej

Fortepiany Wolności: Maciej Tubis zagra Komedę
Bezpłatny koncert, w ramach którego wystąpi znany łódzki muzyk - Maciej Tubis, odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia na Stacji Księży Młyn. Artysta zagra najbardziej znane utwory Krzysztofa Komedy. więcej

Fortepiany Wolności – Apollos grają Briana Eno
Płyta Briana Eno "Apollo" ukazała się w 1983 roku i od razu stała się klasyką gatunku muzyki ambientowej. Polscy artyści odczytają ten album na nowo. Wyjątkowy koncert – połączenie improwizacji... więcej

Inauguracja VIII Łódzkich Senioraliów już w tę sobotę!
Uroczyste otwarcie VIII Łódzkich Senioraliów odbędzie się w dniu 21 maja w godzinach od 13:00 do 19:00. Występy artystyczne, zajęcia sportowe, badania, warsztaty, porady, a na zakończenie koncert... więcej

Majówka w Ogrodzie Botanicznym 22 maja godz. 11.00-18.00
Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź zapraszają 22 maja 2022r. na imprezę plenerową pt. "Majówka w Ogrodzie Botanicznym" w godz. 11.00-18.00. więcej

Łódzkie Senioralia 2022 trwają
w dniach 21 maja – 3 czerwca 2022 r. mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję wziąć udział w ok. 450 wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i ponad 80 Partnerów projektu. Zapraszamy do aktywnego... więcej