Aktualności

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Owadzie helikoptery"

Serdecznie zapraszamy w dniu 21 lipca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na przyrodniczy spacer "Owadzie helikoptery", który odbędzie się w ramach Akademii Różnorodności. Podczas spaceru z entomologiem przyjrzymy się ważkom zamieszkującym Ogród Botaniczny w Łodzi.

Pierwsze praważki pojawiły się na naszej planecie w okresie późnego karbonu, około 300 milionów lat temu. Były to olbrzymie owady jak na współczesne standardy, osiągające rozpiętość skrzydeł sięgającą nawet 75 centymetrów. Były wtedy właściwie jedynymi latającymi drapieżnikami. Od tego czasu te piękne owady zachwycają swoją zwrotnością w powietrzu oraz pięknym ubarwieniem, z jedynie nieznacznym stopniu zmienioną budową. Obecnie światowa odonatofauna (fauna ważek) liczy około 6300 gatunków, z czego 74 można spotkać w naszym kraju. Prawie wszystkie dzielą się na dwa podrzędy – ważki różnoskrzydłe Anisoptera, najbardziej przypominające swoich prehistorycznych przodków, oraz ważki równoskrzydłe Zygoptera, drobniejsze i młodsze ewolucyjnie, które pojawiły się w późnej jurze około 150 milionów lat temu. Wielu przedstawicieli obydwu podrzędów można spotkać w naszym Ogrodzie - w różnych momentach sezonu około jedną trzecią gatunków występujących w Polsce – od drobnej i pospolitej łątki dzieweczki Coenagrion puella, poprzez kilka gatunków szablaków Sympetrum, z których większość wyróżnia się piękną czerwoną barwą, kończąc na największej ważce naszego kraju husarzu władcy Anax imperator. Podczas spaceru przewodnik opowie o ważkach występujących w Ogrodzie, o ich zwyczajach, miejscach bytowania i roli w ekosystemach. W zależności od warunków pogodowych będą prowadzone obserwacje oraz pokaz chwytania owadów.

Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w niedzielnym spacerze przyrodniczym jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł

Wakacyjny bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Od 15 lipca 2024 r. rusza kolejna edycja akcji „Przeczytaj i podaj dalej” czyli Wakacyjny Bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym. Dzięki współpracy Biblioteki Miejskiej w Łodzi z Ogrodem Botanicznym w czasie tegorocznych wakacji na terenie Ogrodu będzie można znaleźć ciekawe książki. Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, gdyż będą to zarówno romanse, kryminały, literatura faktu jak i literatura dziecięca. Książki będą porozkładane w zadaszonych miejscach Ogrodu tj. w altanach,  w Skansenie i przy głównym wejściu do Ogrodu. Książki będzie można czytać na terenie Ogrodu lub też zabrać do domu, a następnie odnieść je do Ogrodu lub przekazać kolejnej osobie zainteresowanej ich przeczytaniem. Akcja trwać będzie do końca sierpnia br.

Warsztaty dendrologiczne „Wiele twarzy buka” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 lipca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 do Ogrodu Botanicznego na warsztaty dendrologiczne "Wiele twarzy buka", które odbędą się w ramach Akademii Różnorodności.

Buk pospolity to nasz rodzimy gatunek, którego północna granica zasięgu przebiega w okolicach Łodzi. Wyróżnia się wśród innych drzew gładką, popielatoszarą korą, jedwabiście owłosionymi na brzegach, eliptycznymi liśćmi oraz trójkanciastymi orzeszkami zamkniętymi w kolczastej okrywie. Oprócz dzikiej formy typowej znane są liczne odmiany uprawne (kultywary) buka o różnym pokroju, kształcie i barwie liści, uprawiane w parkach i ogrodach jako drzewa ozdobne. Wśród nich do najpopularniejszych należą: ‘Dawyck’ z wąską, kolumnową sylwetką, ‘Pendula’ o zwisłym pokroju, ‘Rotundifolia’ z okrągławymi liśćmi, ‘Rohanii’ o powcinanych liściach z pofalowanymi brzegami, ‘Asplenifolia’ z mocno strzępiastymi blaszkami przypominającymi liście paproci, rozmaite formy czerwonolistne, ‘Purpurea Tricolor’ o liściach purpurowych z różowym brzegiem, żółtolistna ‘Zlatia’. Podczas warsztatów dendrologicznych zaprezentujemy okazy buków zgromadzone w kolekcji Ogrodu Botanicznego i walory ozdobne różnych odmian, poznamy wymagania oraz ciekawostki związane z tym gatunkiem.

Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w sobotnich warsztatach dendrologicznych jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

„Tydzień liliowców” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi od najbliższej niedzieli, tj. od dnia 30 czerwca 2024 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”, podczas którego będzie można podziwiać kwitnącą kolekcję liliowców. Kolekcja ta obejmuje prawie 16 000 roślin w około 90 odmianach. Znajduje się na terenie działu Arboretum, na końcu pomnikowej alei lipowej.

Liliowce pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Łacińska nazwa liliowców Hemerocallis pochodzi od greckiego słowa hemera oznaczającego „dzień” i kallos – „piękno”, czyli „piękno jednego dnia” (ang. Daylily). Pojedyncze kwiaty liliowców rozwijają się bowiem tylko na jeden dzień. Jednak z uwagi na to, iż jest ich dużo na pędzie i nie rozwijają się jednocześnie, kwitną i zachwycają swą urodą przez długi czas. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 70 000 odmian tych pięknych bylin – i wciąż tworzone są nowe. Liliowce w naszym klimacie kwitną od końca czerwca do początku sierpnia, jednak najwięcej odmian zakwita w lipcu.

W ramach kolekcji prezentujemy głównie odmiany liliowca ogrodowego Hemerocallis x hybrida (w tym 14 odmian polskich), a także liliowca rdzawego Hemerocallis fulva. W Ogrodzie Botanicznym można podziwiać odmiany o różnych typach kwiatów: o kwiatach jednokolorowych (np. ‘Stella d’Oro’, ‘Arctic Snow’, ‘Luxury Lace’), kwiatach z oczkiem lub falbanką (np. ‘Strawberry Candy’, ‘El Desperado’, ‘Wild Mustang’), kwiatach pełnych (np. ‘Peggy Jeffcoat’, ‘Bandolero’, ‘Double Firecracker’), a także kwiatach typu pająk (np. ‘Autumn Red’, ‘Kindly Light’).

W dniu 30 czerwca 2024 r. (niedziela) kolekcję liliowców będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Zbiórka planowana jest o godz. 13:00 na terenie kolekcji, na końcu pomnikowej alei lipowej. Podczas zwiedzania dowiemy się od kiedy liliowce są uprawiane, poznamy gatunki i odmiany liliowców, typy kwiatów oraz zgłębimy tajniki uprawy tych pięknych roślin.

Wstęp na wystawę liliowców i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł. Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia: 9:00 – 20:00 (kasy czynne do godz. 19:30).

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Czarodziejski kwiat paproci”

Serdecznie zapraszamy w dniu 23 czerwca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na spacer przyrodniczy „Czarodziejski kwiat paproci”, który odbędzie się w ramach Akademii Różnorodności.


Jak głoszą słowiańskie podania w najkrótszą noc w roku, zwaną nocą świętojańską lub sobótką, wyruszano na poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci, który miał zapewniać znalazcy szczęście i dostatek. Obecnie wiadomo, że paprocie rozmnażają się przez zarodniki i nie tworzą kwiatów. Podczas spaceru przyrodniczego po Ogrodzie Botanicznym przewodnik opowie o bogactwie gatunkowym i różnorodności morfologicznej tej fascynującej grupy roślin. Będziemy szukać m.in. długosza królewskiego, który według botaników pasowałyby do opisu mitycznego „kwiatu paproci”.


Zbiórka przy kasie Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w spacerze możliwy jest po zakupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karnetu lub dokumentu uprawniającego do wstępu bezpłatnego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Wystawa prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 15-30 czerwca 2024 r. na wystawę prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, która odbędzie się w sali wystawowej, mieszczącej się w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 41. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Szesnaście projektów zaprezentowanych w ramach wystawy przedstawia różne pomysły na uatrakcyjnienie wejścia do Ogrodu Botanicznego w Łodzi od strony ul. Krzemienieckiej. Autorami prac są studenci II semestru Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, którzy w oparciu o warunki terenowe stworzyli koncepcje zagospodarowania strefy wejściowej do Ogrodu z uwzględnieniem dodatkowych elementów, takich jak: mała gastronomia, sklep z roślinami, sala multimedialna. Cały kompleks zaprezentowany w projektach przedstawia przestrzeń o charakterze placu publicznego, wychodzącego poza pierwotne ramy ograniczone jedynie do kasy biletowej. Wystawę można zwiedzać w godzinach 9:00-17:00

Warsztaty dendrologiczne „Miododajne lipy” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 15 czerwca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 do Ogrodu Botanicznego w Łodzi na warsztaty dendrologiczne "Miododajne lipy", które odbędą się w ramach Akademii Różnorodności.

Lipy to drzewa potężne i długowieczne. Od niepamiętnych czasów były sadzone w pobliżu domostw, zapewniając ludziom cień, schronienie ptakom i pokarm owadom. Lipa należy do najlepszych drzew nektarodajnych, a miód lipowy jest wysoko ceniony. Z wonnych kwiatów przyrządza się napary, które działają napotnie i pomagają w leczeniu przeziębienia czy grypy.

Wędrując z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym poznamy różne gatunki lip, mieszańce i odmiany. Przyjrzymy się starym lipom w pomnikowej alei lipowej biegnącej przez Ogród. W tym roku lipy zakwitły wcześniej niż zwykle. Już pod koniec maja rozpoczęła kwitnienie lipa szerokolistna. Dwa tygodnie później zakwitł drugi nasz krajowy gatunek – lipa drobnolistna. W trakcie warsztatów poznamy też m.in. lipę srebrzystą i jej odmianę ‘Varsaviensis’, żółtolistną lipę holenderską ‘Wratislaviensis’, lipę krymską, lipę całolistną, lipę amerykańską. Warsztaty lipowe były zaplanowane w lipcu, ale by cieszyć się widokiem i aromatem kwitnących lip przełożyliśmy je na czerwiec.

Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w sobotnich warsztatach dendrologicznych jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Wystawa kaktusów i innych sukulentów w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów Oddział Łódzki serdecznie zapraszają w dniach 7-9 czerwca 2024 r. na „Wystawę kaktusów i innych sukulentów” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Sukulenty i kaktusy, stanowią fascynującą grupę roślin o wyjątkowych adaptacjach do trudnych warunków środowiskowych pozwalających na magazynowanie wody w różnych, przystosowanych do tego organach (liście, łodygi i korzenie). Ta unikalna cecha pozwala na przetrwanie w ekstremalnie trudnych warunkach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony lub występują długie okresy suszy. 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt okazów sukulentów pochodzących z Ameryki Północnej, Południowej oraz z Afryki należących do różnych rodzajów, w tym m. in. Mediolobivia, Echinofossulocactus, Turbinicarpus, Strombocactus, Gymnocalycium, Aloe, Euphorbia, Crassula, Aeonium, Haworthia czy Agave. Do najciekawszych należeć będą sukulenty z rodzaju Mediolobivia, które w środowisku naturalnym występują w Ameryce Południowej na wysokości od 2500 do 4500 m. n.p.m.  i charakteryzują się bardzo powolnym tempem wzrostu. Wolne tempo wzrostu rekompensują wyjątkowo kolorowymi kwiatami, osiągającymi wielkość do 5 cm. Na wystawie zostanie pokazany kaktus - Blossfeldia liliputana, który przy swojej znikomej wielkości został zaklasyfikowany do jednych z najmniejszych na świecie oraz ceniony przez kolekcjonerów ze względu na swoją unikatowość i trudność w uprawie.

W trakcie trwania wystawy będzie można poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów oraz otrzymać kilka ciekawych informacji na temat ich biologii. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni.

Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).

Wystawa piwonii w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii, która znajduje się na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych, zlokalizowanego przy wejściu do Ogrodu od strony ulicy Retkińskiej 41. Informacje o aktualnym stanie kwitnienia kolekcji będą umieszczane na profilu FB Ogrodu Botanicznego.

W dniu 26 maja 2024 r. kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem w ramach imprezy plenerowej „Majówka w Ogrodzie”. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki i odmiany piwonii, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.

Zbiórka o godzinie 13:00 przy „kuli ziemskiej” na terenie kolekcji piwonii. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego (ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł).

Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około 50 odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym 9 odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców oraz cztery odmiany piwonii lekarskiej.

Piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów. W kolekcji Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów np. koralowo-pomarańczowe odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwona ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).

Majówka w Ogrodzie Botanicznym 2024 - 26 maja godz. 11.00-18.00

Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź serdecznie zapraszają na imprezę plenerową pn. "Majówka w Ogrodzie”, która odbędzie się w dniu 26 maja 2024 r. (niedziela) w godz. 11:00-18:00 w centralnej części Ogrodu od strony głównego wejścia przy ul. Krzemienieckiej. Wejście na imprezę po zakupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego (ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł).

PROGRAM „MAJÓWKI W OGRODZIE”

WYSTĘPY NA SCENIE:

11:00-11:30 – koncert zespołu TO WŁAŚNIE MY – muzyka rozrywkowa

12:00-13:30 – występy zespołów taneczno-wokalnych z Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi (Zespół Artystyczny KRAJKI, Zespół Tańca Nowoczesnego TU I TERAZ, Zespół Pieśni i Tańca POLTEX)

13:30-14:00 – TAP IT UP – pokaz i warsztaty stepowania

14:00-15:00 – koncert zespołu MEDLEY GROUP – muzyka rozrywkowa

15:00-15:30 – pokazy grupy bicyklowej www.bicykle.pl

15:30-16:00 – "Dzika kuchnia" – prelekcja na temat wykorzystania roślin dziko rosnących w kuchni www.wmiejskiejkniei.com

16:00-16.30 – pokazy grupy bicyklowej www.bicykle.pl

16:30-17:00 – pokaz sokolniczy - prezentacja ptaków drapieżnych - Piotr Piotrowski

17:00-18:00 – koncert zespołu 2m ACOUSTIC TRIO - muzyka rozrywkowa

ATRAKCJE POZA SCENĄ:

11:00-18:00 – stoisko wystawiennicze o tematyce przyrodniczej – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

11:00-18:00 – stoisko wystawiennicze o tematyce przyrodniczej - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi

11:00-17:00 – warsztaty pszczelarskie, pokaz sprzętu pszczelarskiego i degustacja miodów – Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi

11:00-17:00 – skoki na trampolinie – SALTOS Łódź – Park Trampolin www.saltos.pl

11:00-17:00 – stoisko przyrodnicze Sekcji Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Łódzkiego – prezentacja bezkręgowców wodnych

11:00-14:00 – Tubajka - warsztaty oraz animacje dla dzieci

11:00-17:00 – dla dzieci – plac zabaw „Szczęśliwy dzień” („dmuchańce”) – uwaga: dodatkowo płatne!

12:00-17:00 – pokaz sokolniczy i prezentacja ptaków drapieżnych – Piotr Piotrowski

12:00-17:00 – pokazy bicyklowe z prezentacją starych rowerów – www.bicykle.pl

12:00-13:00 – zajęcia jogi – Centrum Hatha-Yoga www.hathayoga.lodz.pl

UWAGA: na zajęcia jogi prosimy przynieść matę oraz stosowny strój!

13:00-16:00 „Dzika Kuchnia” – pokaz kulinarny z wykorzystaniem dzikich roślin jadalnych oraz degustacja www.wmiejskiejkniei.com

SPACERY PRZYRODNICZE:

11:00-12:30 – spacer entomologiczny z pracownikiem Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego – zbiórka przy kasie od strony ul. Krzemienieckiej

13:00-14:30 – spacer z przewodnikiem po kolekcji piwonii – zbiórka przy kolekcji piwonii przy „kuli ziemskiej”, niedaleko wejścia do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej

14:30-16:00 – spacer entomologiczny z pracownikiem Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego – zbiórka przy kasie od strony ul. Krzemienieckiej

Imprezie towarzyszyć będzie KIERMASZ RĘKODZIEŁA ORAZ WYROBÓW REGIONALNYCH.

Informujemy o możliwości zmian w harmonogramie imprezy.

Partnerzy: Wojewódzki Związek Pszczelarzy W Łodzi, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, Szkoła Jogi Centrum Hatha-Yoga, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego, Sekcja Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego, Zespół Muzyczny "To własnie my", Saltos Park Trampolin, TAP IT UP, Tubajka

link do wydarzenia

Wystawa fiołków afrykańskich w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 25-26 maja 2024 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków afrykańskich” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Sępolia (łac. Saintpaulia) lub inaczej fiołek afrykański to roślina pochodząca z wilgotnych lasów tropikalnych Afryki Wschodniej, głównie Tanzanii i Kenii. Na świecie istnieje około 20 gatunków fiołków botanicznych, jednak na przestrzeni lat hodowcy przyczynili się do powstania setek odmian, które różnią się od siebie zarówno wielkością, kolorami kwiatów oraz kształtem liści.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt roślin, w tym botaniczne fiołki afrykańskie oraz ich odmiany. Główną atrakcją będą sępolie w odmianie Senk’s, których okazów na wystawie będzie najwięcej. Dodatkowo podziwiać będzie można gatunki fiołków zróżnicowanych pod względem wielkości od mikromini, (z rozetami do 7 cm średnicy) po giganty standardy large (z rozetami nawet do 40 cm średnicy). Wystawa będzie prezentacją zarówno starych kolekcjonerskich odmian, jak i najnowszych okazów kolekcjonerskich.

Podczas wystawy będzie można uzyskać fachowe porady na temat uprawy, rozmnażania i pielęgnacji fiołków afrykańskich. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin.

W niedzielę (26.05.2024 r.) o godzinie 13.00 odbędzie się prelekcja, podczas której omówione zostaną najczęstsze choroby fiołków afrykańskich wraz z udzieleniem porad dotyczących ich rozpoznawania i efektywnego leczenia prowadzona przez hodowców roślin z rodzaju Saintpaulia.

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach
od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).

Wejście na wystawę i prelekcję po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni: 

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Senioralia w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

 Ruszają zapisy na wycieczki z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Ogrodu Botanicznego w Łodzi, które odbędą się w ramach X ŁÓDZKICH SENIORALIÓW. Uczestnicy będą mogli zwiedzić najbardziej atrakcyjne miejsca w Ogrodzie, poznać jego historię, zobaczyć najciekawsze kolekcje roślinne, a także odwiedzić Skansen Roślinny.

W Ogrodzie Botanicznym odbędą się dwie wycieczki dedykowane Seniorom:

 • w poniedziałek 13 maja 2024 r. o godz. 11:00
 • w poniedziałek 20 maja 2024 r. o godz. 11:00

Zbiórka przy wejściu do Ogrodu Botanicznego od ul. Krzemienieckiej 36/38. Zapisy pod numerem telefonu 42 628 72 34 lub 42 688 44 20 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:30, do wyczerpania wolnych miejsc. Liczba miejsc ograniczona. Bilety wstępu dla Seniorów w cenie biletu ulgowego (7,00 zł).

Serdecznie zapraszamy!

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Serdecznie zapraszamy w dniu 12 maja 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na spacer przyrodniczy „”Kwitnący maj”, który odbędzie się w ramach Akademii Różnorodności.

W tym roku natura spłatała nam figla - wiosna przyszła szybko i nieoczekiwanie, a okres wegetacyjny przyspieszył. Podczas wycieczki z przewodnikiem po Ogrodzie poznamy rośliny, które cieszą nasze oczy w maju i czerwcu. Ponadto porozmawiamy o „zimnych ogrodnikach”, majowych siewach i zbiorach ziół.

Zbiórka przy kasie Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w spacerze możliwy jest po zakupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karnetu lub dokumentu uprawniającego do wstępu bezpłatnego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty formowania drzew w sztuce Bonsai, które odbędą się już w tę niedzielę, tj. 12.05.2024 r. od godziny 10.00.

Udział w warsztatach jest możliwy po zakupieniu biletów wstępu (16 zł normalny, 8 zł ulgowy). Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, jednak osoby chętne proszone są o przyniesienie własnych roślin oraz niezbędnego sprzętu (np. druty, sekator, nożyce, szczypce).

Na warsztaty zapraszamy wszystkich –  zarówno tych, którzy mieli już styczność z tą sztuką, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z bonsai.

SENIORALIA W PALMIARNI OGRODU BOTANICZNEGO W ŁODZI

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61, na kolejną edycję Łódzkich Senioraliów, podczas których Uczestnicy będą mogli poznać bogatą kolekcję roślin egzotycznych pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, m. in. ponad 150 letnie daktylowce, będące żywymi świadkami historii Łodzi, olbrzymie bananowce, araukarie, bambusy, figowce oraz wiele innych ciekawych roślin.

W Palmiarni odbędą się dwie wycieczki z przewodnikiem dedykowane Seniorom:

14.05.2024 r. (wtorek) – godzina 10.30

21.05.2024 r. (wtorek) – godzina 10.30

Liczba miejsc ograniczona, na wycieczki obowiązują zapisy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30 pod numerem telefonu 42 674 96 65.

Bilety wstępu w cenie biletu ulgowego (8 zł).

Warsztaty ogrodnicze "Wielka piątka skalna – niezawodne rośliny na skalniaki" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 9 maja (czwartek) o godz. 17:00 na warsztaty ogrodnicze prowadzone w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Wśród roślin najczęściej sadzonych w ogrodach skalnych wymienia się tzw. „wielką piątkę skalną”, którą tworzą: floks szydlasty, ubiorek wiecznie zielony, gęsiówka kaukaska, smagliczka skalna i żagwin ogrodowy. Byliny wchodzące w skład wiosennej "skalnej piątki" mają skromne wymagania co do warunków uprawy: wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko na przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Szybko rozrastają się, wypełniając gęstymi poduszkami liści i kaskadami kwiatów puste miejsca na skalniakach, murkach ogrodowych, rabatach. Podczas warsztatów ogrodnicy opowiedzą również o innych roślinach, które można uprawiać w ogrodach skalnych, takich jak np. rojniki, rozchodniki, zawciągi, dąbrówki, skalnice. 

Zbiórka przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41. Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach jest możliwy po zgłoszeniu chęci uczestnictwa w tygodniu przed warsztatami pod numerem telefonu 42 628 72 34 (w godz. 7:30-14:30) oraz po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty ogrodnicze prowadzone w ramach Akademii Różnorodności.

Hortensje cieszą się coraz większą popularnością i właściwie trudno już znaleźć jakikolwiek ogród bez hortensji. Pięknie kwitną i na ogół nie sprawiają problemów w uprawie. Nie każdy jednak wie, że różne gatunki hortensji mogą wymagać odmiennej pielęgnacji. Ponieważ w tym roku wiosna nadeszła bardzo wcześnie czas przycinania hortensji jest za nami - będziemy więc rozmawiać nie tylko o cięciu, ale też o podłożu i nawożeniu. Będziemy opowiadać o hortensjach ogrodowych (Hydrangea macrophylla), bukietowych (H. paniculata), piłkowanych (H. serrata), dębolistnych (H. quercifolia), pnących (H. anomala subsp. petiolaris), drzewiastych (H. arborescens) i ich odmianach. Ogrodnicy podpowiedzą jak o nie dbać, aby rosły bujnie i zdrowo.

Zbiórka na warsztaty ogrodnicze od strony ul. Retkińskiej 41. Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa od 19.04.2024 do 25.04.2024 pod numerem telefonu 42 628 72 34 (w godzinach od 7:30 do 14:30) oraz po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w Łodzi wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych serdecznie zapraszają na „Wystawę ptaków egzotycznych” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Na zakończenie długiego weekendu majowego przygotowana została wyjątkowa atrakcja dla osób, które w dniach 4-5 maja odwiedzą Palmiarnię. Oprócz wyjątkowej i bujnej roślinności znajdującej się w pawilonach, pobyt zwiedzającym umili śpiew oraz kolorowe upierzenie kilkudziesięciu ptaków egzotycznych takich jak: kanarki, papugi, rozelle, mnichy, amadyny i łąkówki. Na czas wystawy do dyspozycji osób odwiedzających Palmiarnię zostaną wyznaczone odpowiednie osoby zajmujące się na co dzień ptakami egzotycznymi, które udzielą cennych porad oraz wskazówek niezbędnych do hodowli i pielęgnacji zwierząt będących pierwszoplanowymi aktorami wystawy.

Wstęp na wystawę po zakupieniu biletu w kasie Palmiarni.

Ceny biletów:

Normalny 16 zł

Ulgowy 8 zł

Wystawa czynna w godzinach 10.00-18.00, kasa do godz. 17.30.

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane", które odbędą się w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy.

Udział w sobotnich warsztatach dendrologicznych jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Tej wiosny terminy kwitnienia nie trzymają się ustalonego przez całe lata porządku. Również ozdobne wiśnie japońskie, które zwykle kwitną na przełomie kwietnia i maja, zakwitły 3 tygodnie wcześniej i obecnie już przekwitają. W związku z tym zamiast zaplanowanych warsztatów dendrologicznych „Święto kwitnącej wiśni” zapraszamy Państwa na warsztaty „Lilaki pospolite i mniej znane”.

Na terenie Ogrodu trwa kwitnienie lilaków, potocznie zwanych bzami. Obecnie można podziwiać prawie 40 kwitnących odmian lilaka pospolitego oraz jego mieszańce. W późniejszym terminie zakwitnie 14 odmian lilaka Prestona (w tym kolekcja polskich odmian o kobiecych imionach) oraz dzikie gatunki lilaków występujących głównie w Azji.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris L.) pochodzi z rejonów Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie znanych jest około 1000 odmian tego gatunku, w tym odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych, w całej gamie kolorów – od czysto białego, poprzez kremowe, różowe, liliowe po ciemnofioletowe. Lilaki to rośliny nektarodajne, lecz ich nektar nie jest dostępny dla pszczół ze względu na długą rurkę korony.

W Ogrodzie Botanicznym kolekcję odmian lilaków pospolitych można obejrzeć m.in. na terenie Arboretum oraz Skansenu Roślinnego. Do najciekawszych kwitnących właśnie odmian należą: odmiana ‘Primrose’ o kwiatach kremowożółtych oraz 'Sensation' o kwiatach dwubarwnych, purpurowych z białym brzegiem. Interesująca jest również odmiana ‘Aucubaefolia’ o pstrych, żółto nakrapianych liściach.

Spośród mieszańców lilaka pospolitego w Ogrodzie Botanicznym można obejrzeć lilak hiacyntowy (Syringa x hyacinthiflora) oraz lilak chiński (Syringa × chinensis). Lilak hiacyntowy otrzymano ze skrzyżowania lilaka wczesnego (Syringa oblata Lindl.) i lilaka pospolitego (Syringa vulgaris L.). Zakwita on wcześniej niż odmiany lilaka pospolitego, a kwiaty są duże, ale stosunkowo nieliczne, i delikatnie pachnące. Ciekawostką wartą uwagi są jego nietypowe kolorystycznie liście: młode mają barwę brązową, jak u lilaka wczesnego, a jesienią wybarwiają się na purpurowo. Z kolei lilak chiński jest mieszańcem lilaka perskiego (Syringa persica) i lilaka pospolitego. Został wyhodowany w Rouen we Francji w 1777 roku. Jego kwiaty są liliowofioletowe, silnie pachnące, zebrane w dużych i luźnych wiechach. Spotyka się również odmiany o kwiatach różowych lub dwubarwnych.

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty formowania drzew w sztuce Bonsai, które odbędą się już w tę niedzielę, tj. 14.04.2024 r. od godziny 10.00.

Udział w warsztatach jest możliwy po zakupieniu biletów wstępu (16 zł normalny, 8 zł ulgowy). Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, jednak osoby chętne proszone są o przyniesienie własnych roślin oraz niezbędnego sprzętu (np. druty, sekator, nożyce, szczypce).

Na warsztaty zapraszamy wszystkich –  zarówno tych, którzy mieli już styczność z tą sztuką, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z bonsai.

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę fotografii Michała Lewandowskiego „Muzyka lasu” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Wystawa składa się z kilkunastu fotografii artystycznych przedstawiających połączenie świata muzyki klasycznej reprezentowanej przez dawnych mistrzów z fotografią ukazującą elementy przyrody. Autor za pośrednictwem swoich prac chce pokazać, iż możliwe jest odczuwanie muzyki zapisanej w przyrodzie, a każdy kolejny dźwięk pomaga nam odkryć prawdziwego siebie.

Kilka słów od autora o swoich pracach: „Zawsze w swoich pracach staram się łączyć fotografię z muzyką. W prezentowanym cyklu zdjęć próbuję opisać swoje fascynacje światem muzyki dawnych mistrzów i światem fotografii natury przetworzonej cyfrowo. Przedstawione zdjęcia opisują otaczającą mnie przyrodę: lasy, stawy, jeziora. Każde z nich zostało wykonane po wysłuchaniu innego utworu muzycznego. Dźwięki, które docierają do mnie w trakcie spacerów po lesie staram się opisać za pomocą tworzonych fotografii. Następnie wykonane zdjęcia przetwarzam cyfrowo, co ma służyć podkreśleniu szczegółów widocznych na zdjęciach, np. faktury trawy czy tafli jeziora. Fotografuję zawsze to, co jest mi szczególnie bliskie. Fotografowanie, podobnie jak słuchanie muzyki, są mi niezbędne do życia, tak jak oddychanie”.

Michał Lewandowski - autor prac, fotograf od kilkunastu lat. Inspiracje czerpie przede wszystkim z natury oraz muzyki klasycznej. Na codziennych spacerach fotografuje otaczającą go rzeczywistość. W swoich pracach korzysta z programów, dzięki którym tworzy własną wizję otaczającego nas świata.

Wystawa w pawilonie wejściowym Palmiarni.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia Palmiarni, czyli od 10.00 do 18.00.

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów.

Na specjalnie przygotowanej rabacie, zlokalizowanej w centralnej części Ogrodu nad największym stawem, na terenie działu o nazwie Zieleń Parkowa, zakwitną 52 tysiące tulipanów w 35 odmianach. Prezentowane na rabacie tulipany należą do grupy mieszańców Darwina, które kwitną na przełomie kwietnia i maja. W tym roku, z uwagi na wyjątkowo ciepłą wiosnę i końcówkę zimy, zakwitły już w pierwszej dekadzie kwietnia.

Mieszańce Darwina wyróżniają się silnym wzrostem (nawet do 60-70 cm) i mocnymi łodygami. Tworzą duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, w wielu pięknych, wyrazistych kolorach. W kolekcji rozkwitną w tym roku m.in. takie odmiany, jak popularny czerwony ‘Apeldoorn’ i pokrewny mu żółty ‘Golden Apeldoorn’, ‘Apeldoorn’s Elite’ w ciepłych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci, kremowy ‘Ivory Floradale’, różowy ‘Pink Impression’, łososiowy ‘Salmon van Eijk’, koralowej barwy ‘Lalibela’, ‘Novi Sun’ o gigantycznych złocistożółtych kwiatach czy oryginalny ‘Hakuun’ w rzadkim dla tulipanów śnieżnobiałym kolorze. Na uwagę zasługuje także odmiana ‘Silverstream’ o kwiatach zmieniających kolor podczas kwitnienia. Płatki zabarwione na jasnożółty kolor są uzupełnione atrakcyjną czerwienią w postaci nieregularnych pociągnięć. W trakcie kwitnienia jedne kwiaty są całe żółte, inne pokryte wzorem, a kolejne nasycone czerwienią. Dwie odmiany zostaną w tym roku zaprezentowane w kolekcji po raz pierwszy: ‘White Prince’ o eleganckich białych, pachnących kwiatach o eliptycznym kształcie oraz ‘Amberglow’ o ciemnoczerwonych kwiatach z łagodną żółtą podstawą.

Tulipany kwitną również na terenie rabaty bylinowej położonej w środkowej części Ogrodu, w Skansenie Roślinnym, na terenie Działu Systematyki i w Dziale Roślin Leczniczych.

Zachęcamy do odwiedzania profilu FB Ogrodu Botanicznego, gdzie będzie można na bieżąco śledzić stopień rozkwitu kolekcji.

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i serdeczności życzy zespół Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny - rozpoczęcie sezonu 2024r.

Tak jak co roku Ogród Botaniczny zostanie otwarty dla zwiedzających od 1 kwietnia, w związku z czym już w drugi dzień Świąt Wielkanocnych zapraszamy na spacery do Botanika.

W kwietniu Ogród będzie czynny w godzinach 9:00-19:00 (kasy do godz. 18:30). Ceny biletów: 14 zł normalny, 7 zł ulgowy.

Czynne będą wszystkie 3 wejścia do Ogrodu:

 • od ul. Retkińskiej
 • od ul. Krzemienieckiej
 • od ul. Hufcowej

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej 50-lecie działalności łódzkiego "Botanika". Przy okazji spaceru po Ogrodzie serdecznie zapraszamy na tę szczególnie ważną dla nas wystawę, która odbywać się będzie od 1 kwietnia do końca maja 2024 roku w godzinach od 9:00 do 17:00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 41. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Na wystawie będzie można poznać historię Ogrodu Botanicznego i Palmiarni, a także dowiedzieć się o różnych kierunkach działalności łódzkiego „Botanika”, takich jak m.in.: edukacja i popularyzacja wiedzy botanicznej, ochrona przyrody, międzynarodowa wymiana nasion i katalog Index Seminum, współpraca z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami, działalność wystawiennicza.

Wystawa będzie bogato ilustrowana licznymi materiałami archiwalnymi, w tym fotografiami z budowy Ogrodu, portretami osób związanych z dziejami placówki, plakatami, a także bardzo ciekawymi, lecz dotychczas niezrealizowanymi koncepcjami, takimi jak np. projekt budowy palmiarni na terenie Ogrodu Botanicznego, opracowany w 1959 r. przez architekta Stefana Łobacza.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum Ogrodu Botanicznego.

Warsztaty ogrodnicze "Przesadzanie roślin doniczkowych" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 28 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 16:00 na pierwsze w tym roku warsztaty ogrodnicze prowadzone w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tematem spotkania będzie "Przesadzanie roślin doniczkowych". Wiosna to idealna pora na takie zabiegi. Ogrodnicy podpowiedzą jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe, aby zdrowo rosły. Wyjaśnią w jaki sposób samodzielnie przygotować podłoże dla różnych gatunków, jak dobrać odpowiednią donicę i co to jest drenaż. Zademonstrują też jak radzić sobie z trudniejszymi do przesadzenia roślinami, na przykład kłującymi kaktusami. Na spotkanie można przynieść ze sobą niewielką roślinę do przesadzenia oraz doniczkę. 

Warsztaty ogrodnicze odbędą się w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 41. Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa na tydzień przed zajęciami dzwoniąc pod numerem 42 628 72 34. Warsztaty są tym razem bezpłatne.

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Wiosno gdzie jesteś?”

Serdecznie zapraszamy w dniu 24 marca 2024 r. (niedziela) o godz. 12:00 na spacer przyrodniczy "Wiosno gdzie jesteś?".

Ciepły luty sprawił, że wiosna w tym roku rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. W przyrodzie pory roku nie zawsze pokrywają się z kalendarzem. Zależności między warunkami meteorologicznymi a zjawiskami okresowo występującymi w przyrodzie ożywionej bada nauka zwana fenologią (z greckiego: phaínomai – przejawiam, pokazuję się). Notowane są terminy kwitnienia roślin, dojrzewania owoców i nasion, zmiany barwy i opadania liści. W świecie zwierzęcym obserwuje się na przykład przeloty różnych gatunków ptaków czy pojawienie się owadów. Badania fenologiczne nie wymagają specjalistycznego sprzętu, więc może je prowadzić każdy. Podczas wycieczki z przewodnikiem po Ogrodzie będziemy szukać zwiastunów budzącej się wiosny. Sprawdzimy, które rośliny aktualnie kwitną, a które zdążyły już przekwitnąć. Nauczymy się dostrzegać i rozpoznawać różne gatunki bylin, krzewów i drzew wcześnie rozpoczynających wegetację.

Zbiórka przy kasie Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Przypominamy, że Ogród Botaniczny jest jeszcze zamknięty dla zwiedzających. Wejście możliwe tylko w celu uczestnictwa w spacerze. Prosimy o punktualne przybycie.

Otwarcie Ogrodu Botanicznego w Łodzi na weekend 16-17 marca 2024 r.

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy weekend 16-17 marca (sobota i niedziela) Ogród Botaniczny będzie otwarty. Serdecznie zapraszamy na spacery do Ogrodu w sobotę i niedzielę w godzinach od 9:00 do 16:00.

Wejście do Ogrodu tylko od strony Retkińskiej 41. Pozostałe kasy (od ul. Krzemienieckiej i Hufcowej) będą nieczynne.

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 17 zł

Wystawa „Ogrody w szkle” w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę „Ogrody w szkle”, która odbędzie się w dniach 15-17 marca 2024 roku w godzinach od 9.00 do 17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 41. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Różne kompozycje roślinne zamknięte w szklanych pojemnikach od kilku lat stały się niezwykle popularnym i dekoracyjnym elementem wnętrz oraz stanowią namiastkę prawdziwego ogrodu, który wbrew pozorom nie wymaga wielkiego nakładu pracy.

Ogrody w szkle to kreatywny sposób na stworzenie miniaturowego ekosystemu w niewielkim przezroczystym naczyniu, zapewniającym roślinom odpowiednie warunki wodne i powietrzne. Woda jest powtórnie wykorzystywana poprzez proces skraplania na wewnętrznych ściankach szkła, a bakterie glebowe dostarczają roślinom niezbędnego dwutlenku węgla, który stanowi ważny element w reakcji fotosyntezy. Obserwacja rozwoju roślin w szklanym pojemniku o dostosowanym dla różnych gatunków klimacie stanowi ciekawą lekcję przyrody zarówno dla najmłodszych, jak i starszych miłośników natury.

Podczas wystawy "Ogrody w szkle" w Ogrodzie Botanicznym zostanie zaprezentowanych kilkanaście aranżacji składających się z różnych roślinnych kompozycji odpowiednio dobranych pod względem wymagań klimatycznych. Zaprezentowane zostaną egzotyczne rośliny tropikalne, które do prawidłowego rozwoju potrzebują większej wilgotności otoczenia, oraz sukulenty odporne na ekstremalne warunki pustynne. Wystawa, oprócz waloru edukacyjnego, ma za zadanie zainspirować zwiedzających do zaaranżowania własnego mini ekosystemu zamkniętego w szkle, będącego namiastką natury, w biurach, mieszkaniach i innych pomieszczeniach, w których zazwyczaj przebywamy. Ekspozycja wpisuje się w modny obecnie trend „Urban Jungle” („miejska dżungla”) oraz ideę „lasu w słoiku”.

Otwarcie Ogrodu Botanicznego w Łodzi na weekend 9-10 marca 2024 r.

Doskonale wiemy, że jesteście spragnieni wiosny i kolorowych kwiatów. W związku z Waszymi licznymi prośbami i zapowiadaną na weekend słoneczną pogodą informujemy, że w najbliższy weekend 9-10 marca Ogród Botaniczny BĘDZIE OTWARTY!

Krokusy już kwitną i w Botaniku wyraźnie widać, że nadchodzi wiosna. Serdecznie zapraszamy na spacery do Ogrodu:

w sobotę 9 marca – w godzinach od 9:00 do 13:00,

w niedzielę 10 marca – w godzinach od 9:00 do 16:00.

Wejście do Ogrodu TYLKO OD STRONY UL. RETKIŃSKIEJ 41. Pozostałe kasy (od ul. Krzemienieckiej i Hufcowej) będą NIECZYNNE!

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

UWAGA! W sobotę 9 marca o godzinie 13:00 brama Ogrodu zostanie zamknięta dla zwiedzających. Na terenie Ogrodu zostają tylko uczestnicy warsztatów dendrologicznych, które rozpoczną się o godz. 13:00.

Warsztaty dendrologiczne "Zielone przez cały rok" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniu 9 marca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne "Zielone przez cały rok", które odbędą się w ramach Akademii Różnorodności. Będziemy przyglądać się roślinom zimozielonym – czyli takim, które nie zrzucają liści przed okresem zimowego spoczynku i zdobią ogród przez cały rok różnymi odcieniami zieleni. Ich liście są zwykle grubsze i twardsze niż u roślin o liściach sezonowych. Podczas warsztatów uczestnicy poznają bliżej drzewa i krzewy należące do tej grupy, takie jak niektóre berberysy, różaneczniki, ostrokrzewy, a także większość roślin iglastych.

Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Prosimy o punktualne przybycie.

Udział w sobotnich warsztatach dendrologicznych jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Wystawa "Kultura Japonii" W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę "KULTURA JAPONII", która odbędzie się w dniach 23-25 lutego 2024 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 41. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy jest „Wszystko o zielonej herbacie”. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

W Japonii od IV wieku jedną z ulubionych rozrywek była cha-no-yu (茶の湯) czyli japońska ceremonia parzenia sproszkowanej zielonej herbaty (matcha). Po japońsku cha-no-yu oznacza dosłownie „wrzątek na herbatę”. Ceremonia ma podniosły, bardzo uroczysty charakter i odbywa się według z góry określonego rytuału. Przy tej okazji uczestnicy podziwiali dzieła sztuki - przepiękną porcelanę, przybory herbaciane oraz kunszt mistrzów ceremonii. Ceremonia odbywa się w pawilonie herbacianym lub w tradycyjnym pomieszczeniu (chashitsu). Znajduje się tam specjalne honorowe miejsce o nazwie tokonoma, przeznaczone do eksponowania wiszącego na ścianie kakemono (zwój z malarstwem). Równolegle do ceremonii parzenia herbaty rozwijała się sztuka kado - ,,droga kwiatów”, która wywodzi się od ikebany, ale jest często traktowana jako osobna gałąź sztuki układania kwiatów.

Na wystawie prezentowane będą utensylia herbaciane: czarki, dzbanuszki, różne rodzaje herbaty oraz inne drobiazgi towarzyszące ceremonii. W sobotę (24.02.2024 r.) i niedzielę (25.02.2024 r.) zapraszamy na pokaz ceremonii parzenia herbaty oraz układania ikebany, a także ciekawe prelekcje dotyczące zielonej herbaty i jej znaczenia w kulturze Japonii. Szczegółowy harmonogram poniżej.

Sobota 24.02.2024 r.

11.00 – 13.00 prelekcje dotyczące zielonej herbaty i jej znaczenia w kulturze Japonii

14.00 – 15.00 pokaz ceremonii parzenia herbaty

16.00 - 16.30 pokaz układania ikebany

Niedziela 25.02.2024 r

11.00 – 13.00 prelekcje dotyczące zielonej herbaty i jej znaczenia w kulturze Japonii

14.00 – 15.00 pokaz ceremonii parzenia herbaty

16.00 – 16.30 pokaz układania ikebany

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Gdzie raki zimują”

Serdecznie zapraszamy w dniu 18 lutego 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 na spacer przyrodniczy "Gdzie raki zimują" z cyklu "Ogród bez tajemnic" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. To dobra okazja, by zajrzeć do Botanika zimą, kiedy Ogród jest zamknięty dla zwiedzających. Uwaga!! Płatność tylko kartą!!

Zima kojarzy się z zanikiem aktywności w przyrodzie. Niektóre zwierzęta przesypiają ten trudny okres, niektóre spowalniają procesy życiowe, dla innych mrozy nie są takie straszne. Natura wyposażyła je w różne mechanizmy radzenia sobie z zimnem i ograniczeniem lub brakiem pożywienia. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się, jaka jest różnica między hibernacją a snem zimowym, które zwierzęta zapadają w odrętwienie, które są aktywne zimą, a które wybierają sezonową emigrację. Opowiemy o różnych strategiach przetrwania zimy, zarówno wśród gatunków stałocieplnych, jak i zmiennocieplnych. Będziemy również szukać śladów zwierząt zamieszkujących teren Ogrodu Botanicznego.

Uwaga!! Płatność tylko kartą!!

 • Zbiórka w budynku administracji Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy.
 • Udział w niedzielnej wycieczce Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.
 • Przypominamy, że Ogród Botaniczny jest zimą zamknięty dla zwiedzających. Wejście możliwe tylko w celu uczestnictwa w spacerze. Prosimy o punktualne przybycie.

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Obrączkowanie ptaków – jak i dlaczego”

Już w najbliższą niedzielę 21 stycznia 2024 r. o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Ogrodu Botanicznego w Łodzi na spotkanie z ornitologami z Uniwersytetu Łódzkiego. Spacer przyrodniczy „Obrączkowanie ptaków – jak i dlaczego” z cyklu „Ogród bez tajemnic” odbędzie się w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. W trakcie wycieczki ornitolodzy opowiedzą o różnorodności ptaków żyjących w Polsce, ich wędrówkach i zimowaniu oraz o metodach badań — w tym o obrączkowaniu. W związku z tym, że zajęcia z ornitologami z UŁ prowadzone w Ogrodzie Botanicznym dla dzieci cieszą się nadzwyczajnym zainteresowaniem, po raz pierwszy organizujemy takie spotkanie dla osób dorosłych.

Uwaga!! Płatność tylko kartą!!

Zbiórka w budynku administracji Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy.

Udział w niedzielnym spotkaniu z ornitologami jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Przypominamy, że Ogród Botaniczny jest zimą zamknięty dla zwiedzających. Wejście jest możliwe tylko w celu uczestnictwa w spotkaniu z ornitologami z UŁ. Prosimy o punktualne przybycie.

Akademia Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2024

Miło nam poinformować, że rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń zaplanowanych na rok 2024 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

Spacery i warsztaty w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2024 będziemy prowadzić dla Państwa w 3 cyklach:

 • Ogród bez tajemnic – spacery przyrodnicze
 • Warsztaty ogrodnicze
 • Warsztaty dendrologiczne

Poniżej harmonogram wszystkich spotkań:

OGRÓD BEZ TAJEMNIC - przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym

Raz w miesiącu, od stycznia do października, zapraszamy miłośników spacerów po Ogrodzie Botanicznym na niedzielne wycieczki z przewodnikiem. Przewodnicy zdradzą sekrety fascynującego świata roślin oraz opowiedzą o różnorodności zwierząt kręgowych i bezkręgowców zamieszkujących Ogród. Przyjrzymy się zmianom zachodzącym w przyrodzie pod wpływem kolejnych pór roku. Spacery będą rozpoczynać się przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 11:00, w następujące niedziele:

21 stycznia – Obrączkowanie ptaków – jak i dlaczego?

18 lutego – Gdzie raki zimują

24 marca – Wiosno gdzie jesteś

14 kwietnia – Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów

12 maja – Kwitnący maj

23 czerwca – Czarodziejski kwiat paproci

21 lipca – Owadzie helikoptery

25 sierpnia – Niezłe ziółko

8 września – Mimozami jesień się zaczyna

20 października – Autostopem przez Botanik, czyli o rozprzestrzenianiu się nasion

WARSZTATY OGRODNICZE

Cykl warsztatów poświęconych ciekawym zagadnieniom ogrodniczym. Pracownicy Ogrodu Botanicznego podpowiedzą, jak dbać o rośliny zarówno w ogrodzie, na balkonie, tarasie, jak i w mieszkaniu. Opowiedzą o ich wymaganiach, warunkach uprawy, sadzeniu oraz pielęgnacji. Zajęcia warsztatowe będą odbywały się raz w miesiącu o godzinie 17:00 (w marcu i październiku o 16:00). Zbiórka przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41. Udział w warsztatach ogrodniczych będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa pod numerem 42 688 44 20 lub 42 628 72 34. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty rozpoczynają się na tydzień przed konkretnym wydarzeniem.

28 marca – Przesadzanie roślin doniczkowych

25 kwietnia – Wszystko o hortensjach

9 maja – Wielka piątka skalna – niezawodne rośliny na skalniaki

6 czerwca – Żywopłotowe ABC

11 lipca – Uprawa popularnych ziół

1 sierpnia – Rośliny do cienistych zakątków

19 września – Sadzimy rośliny cebulowe

10 października – Ogrody w szkle

WARSZTATY DENDROLOGICZNE

Zapraszamy miłośników drzew na sobotnie warsztaty dendrologiczne. Podczas spacerów z przewodnikiem po Ogrodzie odkryjemy bogactwo gatunków i odmian drzew oraz krzewów z różnych zakątków świata, zarówno tych często spotykanych i tych osobliwych, zarówno zielonych przez cały rok, jak i zrzucających liście na zimę. Będziemy poznawać rozmaite formy, kolory, zapachy, podglądać zmiany zachodzące w wyglądzie roślin przez niemal cały rok: gdy rozwijają liście, podczas kwitnienia, owocowania, a także w okresie zimowego spoczynku. Warsztaty dendrologiczne będą rozpoczynać się przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 13:00, raz w miesiącu, w następujące soboty:

24 lutego – Kolory zimowego ogrodu

9 marca – Zielone przez cały rok

20 kwietnia – Święto kwitnącej wiśni

18 maja – Z kwiatka na kwiatek

15 czerwca – Wiele twarzy buka

6 lipca – Miododajne lipy

31 sierpnia – Orzech, skrzydlak, pestkowiec i spółka

28 września – Wszystko na opak, czyli o krzewach późno kwitnących

26 października – W świecie klonów

23 listopada – Różne oblicza kory

14 grudnia – Choinkowy spacer

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach i do zobaczenia!

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

W dniach od 29 stycznia do 11 lutego 2024 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi serdecznie zaprasza grupy szkolne oraz osoby indywidualne na wycieczki, prelekcje oraz warsztaty.

Podczas zajęć prowadzący będą opowiadać o różnych aspektach przyrody, a Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającego nas świata, m.in. poznają rośliny pochodzące z różnych stron świata, zobaczą ogromną różnorodność w świecie roślin, a także dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne. Zajęcia podzielone są na te przeznaczone dla grup zorganizowanych – np. dla półkolonii szkolnych oraz na takie, które są przeznaczone dla osób indywidualnych. Zajęcia realizowane są w grupach do 20 osób o godzinie 10:00 oraz do 50 osób o godzinie 12:00. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisów można dokonywać od 9 stycznia 2024 roku w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 674 96 65.

W czasie ferii zimowych (29.01-11.02.2024 r.) dzieci i młodzież w wieku szkolnym zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

Poniżej przedstawiony jest harmonogram wraz z tematami zajęć i ich opisem.

Serdecznie zapraszamy!

FERIE ZIMOWE 29.01.2024 – 11.02.2024

I TYDZIEŃ

Poniedziałek 29.01

10:00 Ręka diabła, Darth Vader… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Kolorowy świat tropików, czyli kilka słów o roślinach egzotycznych – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Wtorek 30.01

10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Pożyteczny świat roślin– wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Środa 31.01

10:00 Rośliny dla zapominalskich – sukulenty – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Kolorowy świat tropików, czyli kilka słów o roślinach egzotycznych – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Czwartek 1.02

10:00 Bądź EKO – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Piątek 2.02

10:00 Rośliny użytkowe – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Kolorowy świat tropików, czyli kilka słów o roślinach egzotycznych – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

II TYDZIEŃ

Poniedziałek 5.02

10:00 Bądź EKO – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Wtorek 6.02

10:00 Ręka diabła, Darth Vader… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Kolorowy świat tropików, czyli kilka słów o roślinach egzotycznych – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Środa 7.02

10:00 Rośliny użytkowe – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Czwartek 8.02

10:00 Rośliny dla zapominalskich – sukulenty – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Kolorowy świat tropików, czyli kilka słów o roślinach egzotycznych – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Piątek 9.02

10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

OPISY ZAJĘĆ:

PIELĘGNUJEMY ROŚLINY DOMOWE

W czasie trwania warsztatów prowadzący omówi wymagania roślin i sposób ich uprawy w warunkach domowych. W drugiej części przygotowane zostaną przez Uczestników sadzonki roślin z wykorzystaniem odpowiedniego podłoża, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.

ROŚLINY DLA ZAPOMINALSKICH - SUKULENTY

Podczas warsztatów przedstawiona zostanie różnorodność świata sukulentów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne, ciekawe gatunki tych roślin, poznać ich przystosowania do suszy oraz zapoznać się z rozmieszczeniem geograficznym poszczególnych gatunków. W drugiej części warsztatów Uczestnicy będą mieli możliwość osobiście przesadzić wybrane sukulenty odmianowe oraz zabrać je ze sobą do domu.

RĘKA DIABŁA, DARTH VADER… CZYLI O NAJDZIWNIEJSZYCH KWIATACH ŚWIATA

Uczestnicy zapoznają się z tajemniczym światem roślin. Prowadzący zaprezentuje szeroką różnorodność w świecie roślin kwitnących - od niepozornych, drobnych kwiatów po te przypominające słynną postać z Gwiezdnych Wojen. W drugiej części zajęć Uczestnicy będą tworzyć swoje własne doniczki metodą decoupage.

BĄDŹ EKO

Podczas warsztatów Uczestnicy dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym życiu codziennym. Podjęte będą takie tematy jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy energii. W drugiej części Uczestnicy będą nadawać „nowe życie” przedmiotom codziennego użytku.

ROŚLINY UŻYTKOWE

Podczas warsztatów Uczestnicy poznają rośliny użytkowe z różnych grup, m.in.: rośliny oleiste, włóknodajne, owocowe, przyprawowe, cukrodajne. Prowadzący omówi ich znaczenie w życiu i gospodarce człowieka. Podczas drugiej części Uczestnicy będą sadzić do doniczek wybrane rośliny użytkowe z wykorzystaniem odpowiedniego podłoża.

POŻYTECZNY ŚWIAT ROŚLIN

Celem zajęć jest prezentacja najważniejszych subtropikalnych i tropikalnych roślin użytkowych. Podczas spaceru po Palmiarni Uczestnicy poznają rośliny jadalne i uprawiane na potrzeby przemysłu pochodzące z różnych części świata, np. kakaowiec, daktylowiec, bananowiec czy kawa. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.

KOLOROWY ŚWIAT TROPIKÓW, CZYLI KILKA SŁÓW O ROŚLINACH EGZOTYCZNYCH

W czasie spaceru po Palmiarni Uczestnicy poznają wielu przedstawicieli świata roślin ze strefy okołorównikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej, a prowadzący wskaże ich liczne przystosowania do życia w danym klimacie. Podczas zajęć Uczestnicy osobiście doświadczą, jakie warunki termiczne i wilgotnościowe panują w różnych częściach świata. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.

Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne na cykl zajęć, warsztatów i wycieczek, które będą prowadzone w okresie ferii zimowych, tj. od 29 stycznia do 9 lutego 2024 roku.

W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wielu artystycznych oraz praktycznych aktywnościach, jak również wycieczkach przyrodniczych prowadzonych na terenie Ogrodu. Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży szkolnej.

Z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy – od 9 stycznia br. w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 628 72 34. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego ul. Retkińska 41. Wycieczki po Ogrodzie rozpoczynać się będą przy kasie od ul. Retkińskiej.

Szczegóły i harmonogram zajęć poniżej. Harmonogram może ulec zmianie ze względu na zainteresowanie zajęciami dla grup zorganizowanych i indywidualnych.

Uwaga: Wycieczki po Ogrodzie Botanicznym w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych zostają odwołane. Nie ma możliwości zamiany wycieczki na warsztaty

Oferta dla grup zorganizowanych

Poniedziałek 29.01.2024

09:00 OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

11:00 ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Wtorek 30.01.2024

09:00 ZIELNIK W RAMCE – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)

11:00 SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Środa 31.01.2024

09:00 ZIMOWY DECOUPAGE – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)

11:00 ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Czwartek 01.02.2024

11:00 SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

13:00 ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Piątek 02.02.2024

09:00 OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

11:00 ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Poniedziałek 05.02.2024

09:00 SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

11:00 ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Wtorek 06.02.2024

09:00 ZIELNIK W RAMCE – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)

11:00 ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Środa 07.02.2024

11:00 OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

13:00 ZIMOWY DECOUPAGE – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)

Czwartek 08.02.2024

11:00 PTAKI W NASZYM OGRODZIE – spotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

13:00 OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Piątek 09.02.2024

11:00 PTAKI W NASZYM OGRODZIE – spotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

13:00 ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Oferta dla osób indywidualnych

Poniedziałek 29.01.2024

11:00 SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

13:00 ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia edukacyjno-warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)

Wtorek 30.01.2024

11:00 ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

13:00 OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Środa 31.01.2024

11:00 ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia edukacyjno-warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)

13:00 ZIELNIK W RAMCE - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Czwartek 01.02.2024

09:00 ZIMOWY DECOUPAGE – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

11:00 ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Piątek 02.02.2024

11:00 ROŚLINNE PŁASKORZEŹBY- warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

13:00 ZIMOWY DECOUPAGE – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Poniedziałek 05.02.2024

11:00 ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia edukacyjno-warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)

13:00 ZIELNIK W RAMCE - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Wtorek 06.02.2024

11:00 PTAKI W NASZYM OGRODZIE – spotkanie z ornitologami UŁ dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

13:00 ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH

Środa 07.02.2024

09:00 SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

11:00 ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Czwartek 08.02.2024

09:00 ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia edukacyjno-warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)

11:00 ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Piątek 09.02.2024

09:00 ROŚLINNE PŁASKORZEŹBY - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

11:00 ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

OPISY ZAJĘĆ 

ZIMOWY DECOUPAGE – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy dowiedzą się na czym polega technika zdobienia szkła i drewna metodą decoupage oraz samodzielnie wykonają własne prace. Uczestnicy mogą przynieść ze sobą rzeczy, które chcieliby ozdobić, bądź skorzystać z tych udostępnionych przez Ogród.

ROŚLINNE PŁASKORZEŹBY – zajęcia plastyczne, na których uczestnicy stworzą roślinną kompozycję zamkniętą w gipsowej formie. Z połączenia natury, gipsu i gliny powstaną gipsowej płaskorzeźby, które uczestnicy zabiorą do domu.

ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy zajęć zwiedzą szklarnię znajdującą się na terenie Ogrodu Botanicznego i zapoznają z gatunkami roślin doniczkowych często spotykanych w naszych domach. Następnie prowadzący pokażą, jak rozmnażać i sadzić przygotowane wcześniej sadzonki. Posadzone rośliny będzie można zabrać ze sobą do domu.

SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy zapoznają się z bogactwem kształtów, kolorów, dźwięków i faktury owoców i nasion poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Zajęcia przybliżą także temat wędrówek nasion i owoców oraz sposobów ich rozprzestrzeniania się. W trakcie zajęć odbędzie się m.in. prelekcja, oglądanie nasion pod dużym powiększeniem, własnoręczne tworzenie instrumentu muzycznego z użyciem nasion oraz wspólne budowanie ścieżki zmysłów.

OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – zajęcia warsztatowe, które mają na celu przybliżyć uczestnikom owady zamieszkujące Ogród Botaniczny. Prowadzący przedstawi ich różnorodność w trakcie ciekawej prezentacji multimedialnej, a następnie uczestnicy własnoręcznie przygotują proste schronienia dla zimujących owadów z łatwo dostępnych materiałów.

PTAKI W NASZYM OGRODZIE – warsztaty, podczas których zostanie przedstawiona uczestnikom różnorodność ptaków żyjących w Polsce, tematyka ich wędrówek sezonowych oraz zimowania. Prowadzący przedstawią również metodykę oraz sprzęt wykorzystywany przy chwytaniu i obrączkowaniu ptaków. Ponadto prowadzący zaprezentują metody oznaczania płci oraz wieku wybranych gatunków ptaków.

ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH – wycieczka terenowa po Ogrodzie, podczas której uczestnicy będą uczyć się rozpoznawania drzew i krzewów liściastych oraz iglastych w okresie zimowym.

ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym. Uczestnicy wraz z przewodnikiem wybiorą się na spacer po Ogrodzie Botanicznym. Przewodnik opowie o tym, jak przyroda przygotowuje się na okres zimowy, omówi napotkane rośliny oraz przystosowania, które pozwalają im przetrwać mroźną aurę.

ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów. Ogród Botaniczny zamieszkuje mnóstwo zwierząt. Podczas spaceru z przewodnikiem uczestnicy poszukają śladów obecności zwierząt na jego terenie i spróbują zgadnąć, jakie gatunki zamieszkują nasz Ogród.

ZIELNIK W RAMCE – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy wykonają samodzielnie dekoracje z suszonych liści, kwiatów i gałązek.

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2024

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w 2024 roku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń!

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych radością, życzliwością, aromatem choinki i świątecznych wypieków oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2024 Roku: kwitnącego zdrowia, pączkujących twórczych pomysłów, owocnego działania, dzielenia się ziarnem miłości – niech się darzy i wszystko idzie jak z płatka,

Życzą Naczelnik i Pracownicy Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Wystawa "Rośliny w tradycji Świąt Bożego Narodzenia" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę „Rośliny w tradycji Świąt Bożego Narodzenia” , która odbędzie się w dniach 8-17 grudnia 2023 r. w godzinach 9:00-17:00 w sali wystawowej w budynku administracji Ogrodu przy ul. Retkińskiej 41. Wstęp wolny!

Rośliny wykorzystywane są od wieków w polskich obrzędach Świąt Bożego Narodzenia i nadają im wyjątkowego charakteru. Podczas wystawy w zimowej aranżacji zostaną zaprezentowane stroiki i inne ozdoby świąteczne wykonane z materiałów naturalnych. Wystawę wzbogacą różne gatunki świątecznych drzewek, jemioła nad progiem, siano pod obrusem, rośliny na tradycyjne wigilijne potrawy, wśród których królują kapusta, groch, mak, przyprawy, suszone owoce, orzechy oraz grzyby, a także charakterystyczne dla świątecznego nastroju gwiazdy betlejemskie i inne kwitnące w tym okresie rośliny ozdobne. Zobaczycie też, co kryje się za oknem chałupy zaaranżowanej specjalnie na tę okoliczność.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty:

 • 9 grudnia (sobota) o godz. 11:00 – warsztaty wykonywania ŚWIĄTECZNYCH WIANKÓW NA DRZWI, które nadają magii każdemu wnętrzu
 • 16 grudnia (sobota) o godz. 11:00 – warsztaty wykonywania STROIKÓW ŚWIĄTECZNYCH

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na ww. warsztaty obowiązują zapisy pod numerami telefonu: 42 688 44 20 lub 42 628 72 34, które będą trwać od 4.12.2023 r. do 15.12.2023 r. lub do wyczerpania puli wolnych miejsc zgłaszać się można od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.

Mikołajki w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza 6 grudnia 2023 r. do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

W ten jeden dzień w roku pojawi się u nas gość specjalny, który przyleci do nas prosto z mroźnej Laponii – Święty Mikołaj wraz ze swoimi wiernymi pomocnikami. W godzinach od 10.00 do 13.00 będzie czekał na wszystkie grzeczne dzieci w pawilonie wejściowym Palmiarni, który tego dnia zamieni się w Królestwo Świętego Mikołaja.

W tym roku poprosiliśmy Mikołaja o pomoc w ubieraniu naszej Palmiarnianej choinki. Chcemy aby nasza choinka była wyjątkowa i aby każdy mógł powiesić własnoręcznie wykonaną ozdobę. Dlatego na stanowiskach warsztatowych będą znajdować się artykuły plastyczne, z których każdy uczestnik będzie mógł przygotować własną, oryginalną ozdobę. Jak na Święta Bożego Narodzenia przystało, nie może zabraknąć słodkich pierniczków, które będą stanowić główną ozdobę naszej wymarzonej choinki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych, którzy przez cały rok czekali na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Tego dnia Palmiarnia będzie czynna w standardowych godzinach otwarcia, tj. 9.00-16.00, kasa do 15.30. Zwiedzanie Palmiarni będzie możliwe po zakupieniu biletu wstępu (bilet normalny 16 zł, ulgowy 8 zł). Spotkanie z Mikołajem i przewidziane atrakcje będą odbywać się bezpłatnie w pawilonie wejściowym w godzinach od 10.00 do 13.00.

Wystawa "Owoce, warzywa, kwiaty" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę „Owoce, warzywa, kwiaty”, która odbędzie się w dniach od 29 września do 1 października 2023 r. (piątek-niedziela).

Podczas wystawy będzie można obejrzeć jesienną aranżację ogródka warzywno-kwiatowego, owoce tradycyjnych sadowniczych odmian jabłoni i gruszy, owoce pigw, pigwowców, nieszpułek, dereni, róż i jabłoni ozdobnych, rzadko spotykane odmiany ziemniaków oraz interesujące owoce i nasiona różnych roślin zebrane w Ogrodzie Botanicznym.

Ekspozycję będzie można oglądać w sali wystawowej zlokalizowanej w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 41 w godzinach od 9:00 do 17:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

W dniach od 29 września do 1 października 2023 r. Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza na wystawę „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai ” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Bonsai kojarzone jest z japońskim ogrodnictwem, ale jest to coś więcej niż tylko uprawa – rodzaj sztuki, która tak naprawdę nigdy nie zostaje ukończona, bo roślina, jako żywy organizm, ciągle się zmienia. W dosłownym tłumaczeniu słowo „bon-sai” oznacza „roślinę w pojemniku”. Celem uprawy roślin zgodnie ze sztuką Bonsai jest uformowanie miniaturowego drzewa, krzewu lub całego krajobrazu (Penjing) w taki sposób, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorowywały naturę. Efekt taki uzyskiwany jest poprzez starannie zaplanowane przycinanie korony, budowanie masywności kształtu, a także często odsłanianie korzeni ponad powierzchnią ziemi.

Podczas wystawy w jednym z pawilonów Palmiarni prezentowanych będzie 12 drzew formowanych zgodnie ze sztuką Bonsai, pochodzących z kolekcji członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Eksponowane będą m.in. miniaturowe sosny, graby, buki, modrzewie, kosodrzewiny i jałowce. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które w ostatnich latach zostały laureatami Festiwalu Bonsai organizowanego w Arboretum w Wojsławicach tj.: modrzew europejski (formowany przez Pana Dariusza Zająca), który zajął I miejsce w 2021 roku, jałowiec pospolity (formowany przez Pana Sławomira Drozda) – laureat z 2022 roku oraz zwycięzca z 2023 roku – kosodrzewina (formowana przez Pana Patryka Klimczyka).

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja kakemono – japońskich obrazów-zwojów pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z członków Polskiej Asocjacji Bonsai, Pana Dariusza Szpakowskiego. Dodatkową atrakcją będzie konkurs, w którym może wziąć udział każdy z uczestników wystawy. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

Podczas wystawy zapraszamy również na zajęcia dotyczące formowania i pielęgnacji roślin Bonsai:

30.09.2023 r. (sobota), godzina 12.00 - pokaz formowania drzew w stylu Bonsai prowadzony przez Pana Bartosza Koblańskiego – członka Polskiej Asocjacji Bonsai.

1.10.2023 r. (niedziela), godzina 12.00 - konsultacje dotyczące formowania i pielęgnacji roślin prowadzone przez członków Polskiej Asocjacji Bonsai.

Zachęcamy do przyniesienia własnych roślin, zwłaszcza tych, które były formowane wcześniej podczas warsztatów odbywających się w 2023 roku w łódzkiej Palmiarni.

Udział w pokazie formowania i konsultacjach jest możliwy bez wcześniejszych zapisów.

Wstęp na wystawę, pokaz i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli:

- wrzesień od 10.00 do 18.00, kasa biletowa czynna do godziny 17.30

- październik od 9.00 do 16.00, kasa biletowa czynna do godziny 15.30

„Wystawa najostrzejszych papryk świata” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny od 19 września 2023 r. serdecznie zaprasza na „Wystawę najostrzejszych papryk świata” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61. Wystawę będzie można zwiedzać około trzech tygodni, a jej czas trwania uzależniony jest od rozwoju roślin.

Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt odmian papryki ostrej, w tym owiana złą sławą – Carolina Reaper, jedna z najostrzejszych papryk na świecie, która w skali Scoville’a osiąga aż 1 500 000 jednostek. W 2013 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinessa jako najostrzejsza papryka na świecie i pozostaje tam do dziś, mimo, że obecnie tytuł rekordzistki przypada innej papryce. Mowa o Pepper X – najostrzejszej papryce na świecie, która w skali Scoville’a osiąga aż 3 180 000 jednostek, czyli ponad dwukrotnie więcej niż poprzedniczka. Warto podkreślić, że zarówno Pepper X, jak i Carolina Reaper zostały wyhodowane przez tę samą osobę –  naukowca, a na co dzień kucharza, który specjalizuje się w uprawie różnych odmian papryki – Ed Currie.

Poza najostrzejszymi i najbardziej niebezpiecznymi, na wystawie pojawią się łagodniejsze odmiany, które na co dzień są używane przez wielbicieli ostrych smaków, m. in. Pepperoni Red (100-500 SHU), Cherry (500-600 SHU), Cayenne Red (50 000 SHU) czy Piri-Piri (80 000 SHU).

Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu:

- Bilet normalny: 16 zł

- Bilet ulgowy: 8 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli:

- wrzesień od 10.00 do 18.00, kasa biletowa czynna do godziny 17.30

- październik od 9.00 do 16.00, kasa biletowa czynna do godziny 15.30

W poniedziałki Palmiarnia jest zamknięta dla zwiedzających.

Wystawa fotograficzna pt. „A jednak czas zatrzymuje się” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach od 08.09.2023r. do 08.10.2023r., serdecznie zaprasza na wystawę pt. „A jednak czas zatrzymuje się”, która odbywać się będzie w pawilonie wejściowym łódzkiej Palmiarni w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Wystawa prezentować będzie fotografie wykonane, techniką amatorską, przez Pana Piotra Borasę, przedstawiające zjawiska astronomiczne widoczne na łódzkim niebie. Wśród nich nie zabraknie zdjęć super księżyca, plejad, planety Wenus, koniunkcji Marsa z księżycem oraz innych niepowtarzalnych obiektów. Autor wystawy, poprzez prezentację swoich prac chce zachęcić zwiedzających do obserwacji nieba oraz pogłębiania wiedzy dotyczącej szeroko pojmowanych zjawisk astronomicznych.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Palmiarni (tj. od wtorku do niedzieli, we wrześniu w godz. 10.00 – 18.00, w październiku w godz. 9.00 – 16.00).

Wystawa fiołków afrykańskich w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę fiołków afrykańskich, która odbędzie się w dniach 9-10 września 2023 r. (sobota-niedziela) w godzinach od 9:00 do 17:00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego w budynku przy ul. Retkińskiej 41. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa będzie prezentacją prywatnych kolekcji kilku pasjonatek fiołków afrykańskich. Fiołki afrykańskie należą do najpopularniejszych na świecie kwitnących roślin doniczkowych. Na wystawie będzie można podziwiać bogactwo odmian wyhodowanych przez selekcjonerów z różnych stron świata: USA, Ukrainy, Rosji, Węgier, Szwecji, Mołdawii, Taiwanu, Japonii, a także nasze polskie. Oprócz starych kolekcjonerskich odmian pojawią się najnowsze rarytasy.

 

Obecnie fiołki afrykańskie to niezwykła różnorodność kształtów i kolorów kwiatów, liści, wielkości oraz pokroju całych roślin. Ekspozycja będzie składała się z fiołków odmian kolekcjonerskich w różnych rozmiarach: mikromini, mini, półmini, standardy oraz standardy large. Zaprezentowane zostaną fiołki trailery (krzaczaste) posiadające kilka rozetek, fiołki z kwiatami o niezwykłych formach i kolorach oraz fiołki z barwnymi liśćmi. Niektóre z nich wcale nie muszą kwitnąć, żeby były piękne. A wszystkie pochodzą od stosunkowo skromnych roślin z gór Usumbari w Afryce. Obok fantazyjnych odmian na wystawie zostaną pokazane tzw. fiołki botaniczne, czyli takie jakie rosną w naturze. Zostanie także przedstawiona w skrócie historia ich odkrycia i przemiany w popularną roślinę domową. Ponadto będzie można zapoznać się z akcesoriami używanymi w uprawie fiołków afrykańskich, a wystawcy udzielą porad na temat pielęgnacji i rozmnażania roślin z rodzaju Saintpaulia. Na towarzyszącym wystawie kiermaszu przewidziana jest możliwość zakupu sadzonek fiołków afrykańskich w odmianach, jakich nie znajdziecie w żadnej kwiaciarni.

Noc Perseidów w Ogrodzie Botanicznym

W sobotę 12 sierpnia Planetarium EC1 i Zielona Łódź zapraszają do łódzkiego Ogrodu Botanicznego na nocne obserwacje meteorów.

Perseidy, bo taka jest nazwa tego roju, należą do jednych z najbardziej aktywnych zjawisk kosmicznych. W trakcie wydarzenia możemy spodziewać się nawet do 120 spektakularnych przelotów na godzinę.

Osobom niewtajemniczonym, warto podpowiedzieć, że meteory są to kosmiczne kamienie wpadające do atmosfery ziemskiej z dużymi prędkościami. Rzadko jednak docierają do powierzchni nasze planety, ponieważ ulegają spaleniu w wyniku tarcia o powietrze, co obserwujemy w postaci jasnej wstęgi.

Oprócz grupowych obserwacji nieboskłonu na terenie Ogrodu Botanicznego, Planetarium EC1 udostępni dodatkowo uczestnikom wydarzenia teleskop zwierciadlany, przez który będzie można zobaczyć wiele interesujących, kosmicznych obiektów (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).

Spotkanie odbędzie się od 21:00 do 24:00 w centralnej części Ogrodu przy największym stawie, w miejscu oddalonym od źródeł światła i zapewniającym najlepsze warunki obserwacji.

Dodatkową atrakcją dla uczestników obserwacji astronomicznych będą organizowane równolegle w innej części Ogrodu warsztaty entomologiczne, czyli bezkrwawe łowy w fascynującym świecie nocnych owadów, które będziemy wabić za pomocą specjalnych lamp, a następnie fotografować.

Tego dnia wyjątkowo kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej. Wstęp na wydarzenie po zakupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego w dniu wydarzenia.

Organizatorzy przygotują ponad 100 leżaków, ale najlepiej zabrać także własny koc, cieplejsze ubranie, a może także spray na komary, które potrafią uprzykrzyć podziwianie "spadających gwiazd".

Bezpłatny wstęp do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni z okazji 600 lecia Łodzi (28-30.07.2023 r.)

Z okazji 600 lecia Łodzi od piątku do niedzieli, tj. 28-30.07.2023 r. wstęp do Ogrodu Botanicznego w Łodzi i Palmiarni Ogrodu Botanicznego będzie bezpłatny! Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego w godzinach 9.00-20.00 (kasy czynne do 19.30) oraz do Palmiarni w godzinach 10.00-18.00 (kasy czynne do 17.30).

„Wystawa żywych motyli” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 1-31.08.2023 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę żywych motyli” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

To jedna z wystaw najciekawszych, najbardziej kolorowych, ale przede wszystkim najbardziej wyczekiwanych dla zwiedzających. W specjalnie przygotowanej szklarni z kwitnącymi roślinami nektarodajnymi zaprezentowane zostaną różnobarwne motyle naturalnie występujące w tropikalnych częściach świata, m. in. w Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane motyle z rodzajów: Caligo, Morpho, Idea, Papilio, Archaeoprepona, Heliconius, Panacea, Doleschalia i inne.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć część cyku życiowego tych owadów, przyjrzeć się ich kokonom oraz podziwiać przepiękne dorosłe formy. Szczególnie ciekawym widowiskiem, wartym utrwalenia, będzie moment wykluwania się motyli z poczwarek.

Jednym z najciekawszych gatunków jest Morpho peleides, który swoimi niebieskimi skrzydłami będzie umilał czas każdemu uczestnikowi wystawy. Innym atrakcyjnym gatunkiem jest Caligo memnon, często nazywany sową ze względu na charakterystyczny wzór skrzydeł przypominający sowie oczy, którego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet do 150 mm. Na wystawie nie zabraknie także motyla, którego bardzo łatwo pomylić z liściem – Doleschalia bisaltide.

Podczas wystawy będzie można dowiedzieć się więcej o życiu tych zwierząt oraz poznać wiele ciekawostek: m. in. gdzie występują, jak długo żyją, czym się odżywiają, jaka jest różnica między motylem a ćmą, jaki jest największy motyl świata i wiele, wiele więcej.

Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.

Wystawa „Inne życie drewna” w Skansenie Ogrodu Botanicznego w Łodzi

W dniach od 7 do 20 lipca 2023 r. na terenie Skansenu Roślinnego w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się wystawa prac Pani Ewy Łazowskiej pt. „Inne życie drewna”. Autorka swoje wyjątkowe prace tworzy na starych, drewnianych deskach i – jak sama mówi – daje im drugie życie. Pasją Pani Ewy jest opieka nad wolno bytującymi, miejskimi kotami i to one będą królować na obrazach przedstawionych podczas wystawy. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z niezwykłą i kolorową twórczością autorki.

O autorce:

Ewa Łazowska ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Jest także pedagogiem opiekuńczo-wychowawczym. Malowaniem na drewnie oraz pisaniem wierszydełek pleciugowatych zajmuje się z potrzeby serca i bez ambicji nazywania się malarką i poetką.

Wstęp na wystawę po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego we wszystkie dni tygodnia: 9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)

Wystawa „Było sobie drzewo” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę pokonkursową pt. „Było sobie drzewo”, współorganizowaną przez Ogród Botaniczny wraz z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć około 90 prac plastycznych w postaci rzeźb - instalacji drzew, wykonanych z różnorodnych materiałów, takich jak: odpady papiernicze, tkaniny, folia, patyki, sznurki, korki, gazety i wiele innych. Prace zostały wykonane przez uczniów łódzkich szkół podstawowych w ramach konkursu plastyczno-upcyklingowego, organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi, a wręczenie nagród miało miejsce 21 kwietnia w ŁCDNiKP w ramach obchodów Dnia Ziemi. Patronem merytorycznym konkursu byli Ekolubni - mobilne warsztaty ekologiczne. Celem konkursu było m.in. kształtowanie postaw ekologicznych, rozbudzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie i rozwijanie inwencji twórczej.

Pomysłodawczynią konkursu jest Pani Katarzyna Skolimowska - nauczycielka biologii, doradca metodyczny w ŁCDNiKP oraz współautorka wielu projektów związanych w edukacją ekologiczną. Inspiracją dla Pani Katarzyny do stworzenia ww. konkursu były wykłady o drzewach Pana Marka Kubackiego - dendrologa i chirurga drzew.

Ekspozycję będzie można oglądać od 7 lipca do 31 sierpnia br. w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego w budynku przy ul. Retkińskiej 39/65 w godzinach od 9.00 do 17.00.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

„Tydzień Liliowców” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi od najbliższego weekendu, tj. od 7 lipca br., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”, podczas którego kwitnąć będzie kolekcja liliowców znajdująca się na terenie Arboretum na końcu alei lipowej. Kolekcja ta liczy prawie 16 000 roślin. W jej obrębie prezentowanych jest ok. 90 odmian. Liliowce w naszym klimacie kwitną od końca czerwca do początku sierpnia, jednak najwięcej odmian zakwita w lipcu.

Liliowce pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Łacińska nazwa liliowców Hemerocallis pochodzi od greckiego hemera oznaczającego „dzień” i kallos – „piękno” czyli „piękno jednego dnia” (ang. Daylily). Pojedyncze kwiaty liliowców rozwijają się bowiem tylko na jeden dzień. Jednak z uwagi na to, iż jest ich dużo na pędzie i nie rozwijają się jednocześnie, kwitną i zachwycają swą urodą przez długi czas. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 70 000 odmian tych pięknych bylin i wciąż tworzone są nowe.

W ramach kolekcji prezentujemy głównie odmiany liliowca ogrodowego Hemerocallis hybrida (w tym 14 odmian polskich), a także liliowca rdzawego Hemerocallis fulva. Obecnie
w Ogrodzie podziwiać można odmiany o różnych typach kwiatów: o kwiatach jednokolorowych (np. ‘Stella d’Oro’, ‘Arctic Snow’, ‘Luxury Lace’), kwiatach z oczkiem lub falbanką (np. ‘Strawberry Candy’, ‘El Desperado’, ‘Wild Mustang’), kwiatach pełnych (np. ‘Peggy Jeffcoat’, ‘Bandolero’, ‘Double Firecracker’), a także odmiany o kwiatach typu pająk (np. ‘Autumn Red’, ‘Kindly Light’).

W dniu 8 lipca (sobota) kolekcję liliowców będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania można będzie dowiedzieć się, od kiedy liliowce są uprawiane, poznać gatunki liliowców, ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy. Planowana zbiórka o godz. 15.00 na terenie kolekcji, na końcu pomnikowej alei lipowej.

Wstęp na wystawę liliowców i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.
Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia: 9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30).

Plener Form z Wikliny i Land Artu 2023 „W synergii z naturą – fraktale, labirynty, spirale” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

W zeszłą niedzielę, tj. 2 lipca br. w Łodzi rozpoczął się 15. Międzynarodowy Plener Form z Wikliny i Land Artu „W synergii z naturą – fraktale, labirynty, spirale”, organizowany przez Miejską Strefę Kultury w Łodzi i Poleski Ośrodek Sztuki, we współpracy z Ogrodem Botanicznym w Łodzi. Land art, czyli sztuka ziemi, odnosi się do działań artystycznych, które wtapiają się w krajobraz w sposób jak najbardziej naturalny lub przekształcają go w celu stworzenia obiektów o charakterze artystycznym w synergii z naturą.

W trakcie tego tygodnia Ogród gościć będzie artystów, którzy wpiszą swoje dzieła w jego zieloną przestrzeń. Na terenie Ogrodu odbywać się będzie wiele działań artystycznych: powstaną rzeźby z wikliny wplecione w krajobraz oraz kompozycje z różnorodnych materiałów naturalnych. Wszystkie etapy działań artystycznych będą dostępne dla zwiedzających, którzy będą mogli na bieżąco obserwować proces twórczy. Plenerowi towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń, takich jak warsztaty plecionkarskie, prelekcje i wernisaże.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie plenerowa wystawa form powstałych w jego trakcie m.in. na terenie Ogrodu Botanicznego, które będzie można oglądać od najbliższej soboty tj. od 8 lipca br. od godz. 14.00, serdecznie zapraszamy.

Wstęp na wystawę po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia:  9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

Festiwal FOLKOWE INSPIRACJE w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

W piątek 30 czerwca 2023 r. Ogród Botaniczny wraz z Pałacem Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi serdecznie zapraszają na kolejną, trzynastą już edycję Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE. Przez kolejne 7 dni festiwalu, od 26 czerwca do 2 lipca, realizowanych będzie 7 tematycznych projektów festiwalowych, z których piątkowy odbędzie się w Skansenie Roślinnym – jednym z działów Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Tego dnia na terenie Skansenu w godzinach od 15.00 do 19.00 odbywać się będzie JARMARK RZEMIOSŁ DAWNYCH, w ramach którego trwać będą średniowieczne warsztaty prowadzone przez grupę rekonstrukcji historycznej „Ród Dębowego Liścia”. W godzinach od 16.00 do 19.00 zapraszamy na potańcówkę CAŁA ŁÓDŹ TAŃCZY FOLK W BOTANIKU! czyli wspólną zabawę zespołów tanecznych z różnych stron świata i gości Festiwalu z mieszkańcami Łodzi.

W godzinach od 14.00 do 18.00 odbędą się plenery: ART-FOLK PLENER i FOTO-FOLK PLENER – rysunek, malarstwo i fotografia inspirowane przyrodą i folklorem. Festiwalowe wydarzenia będą planem zdjęciowym do filmu „W mieście folku”.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Bilet normalny – 14 zł

Bilet ulgowy – 7 zł

Obchody jubileuszu 50-lecia działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi (14-16 czerwca 2023 r.)

Ogród Botaniczny w Łodzi w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia swojej działalności. Z tej okazji w tym tygodniu odbywać się będą uroczystości jubileuszowe, na które składać się będą:

 1. Ogólnopolska Konferencja Ogrodów Botanicznych i Arboretów „Polskie ogrody botaniczne i arboreta w XXI wieku - wyzwania, problemy, perspektywy rozwoju”, organizowana w ramach 51. Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce z okazji jubileuszy 100-lecia Arboretum SGGW w Rogowie i 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi, która odbywać się będzie w Rogowie i Łodzi w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 r. Podczas ww. konferencji w dniu 15 czerwca br., w godzinach od 9.00 do 10.30, w Sali Lustrzanej Pałacu Rodziny Poznańskich odbędzie się sesja jubileuszowa łódzkiego Ogrodu Botanicznego. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronach: www.botaniczny.lodz.pl oraz arboretum.sggw.edu.pl
 2. Otwarcie „Ogrodu Fabrykanta”, czyli nowej ekspozycji na terenie Ogrodu Botanicznego, nawiązującej do jubileuszu 600-lecia Łodzi i pochodzenia najstarszych okazów roślin w kolekcjach łódzkiego Ogrodu. Ogród Fabrykanta, zaaranżowany w stylu formalnym, prezentować będzie rośliny, które potencjalnie mogły zdobić oranżerie łódzkich fabrykantów i carskich urzędników, na przełomie XIX i XX wieku. W tym okresie w Łodzi oranżerie powstawały jak grzyby po deszczu głównie przy rezydencjach bogatych łódzkich fabrykantów. Stanowiły miejsce zimowania oraz uprawy egzotycznych roślin owocowych lub ozdobnych – często rzadkich i nieprawdopodobnie drogich. Chroniły przed zimnem m.in. drzewka cytrusowe, figi, granaty, oliwki, banany, ananasy, drzewa laurowe, palmy, sagowce, smokowce (jak dawniej zwano draceny), mirty, oleandry, agawy, azalie, kamelie, storczyki, jaśminy, tuberozy, fuksje czyli ułanki, begonie, tropikalne paprocie.
  W okresie letnim niektóre z tych roślin wystawiano do ogrodu, by swym egzotycznym pięknem zdobiły dziedzińce, tarasy, werandy, schody, uzupełniały partery i wnętrza ogrodowe. Rośliny
  z dalekich krajów wywoływały wizję nieskalanej cywilizacji, rajskiej przyrody.

Goście Ogrodu Botanicznego będą mogli po raz pierwszy zwiedzać Ogród Fabrykanta w pełnej aranżacji dnia 16 czerwca br. Serdecznie zapraszamy.

Ważna informacja: ze względów organizacyjnych w dniu 15 czerwca 2023 r. (czwartek) Ogród Botaniczny będzie zamknięty dla zwiedzających.

„Wystawa roślin mięsożernych” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 17-18 czerwca 2023 r. na „Wystawę roślin mięsożernych” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Rośliny owadożerne, nazywane inaczej mięsożernymi, to grupa ekologiczna roślin, które na drodze ewolucji wykształciły specjalne liście pułapkowe. Dzięki tym zmodyfikowanym liściom o specyficznej budowie wabią i chwytają swoje ofiary. Rośliny te przystosowały się w ten sposób do życia w niesprzyjających warunkach siedliskowych, wynikających z ubogiego w składniki mineralne podłoża, na którym żyją.

Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów roślin owadożernych z rodzajów: Nephenthes, Sarracenia, Cephalolotus, Heliamphora, Pinguicula, Dionaea czy Drosera, o różnych ubarwieniach pułapek na owady: od białych, poprzez żółte i zielone, czerwone do ciemnopurpurowych, w tym również rzadko spotykane odmiany kolekcjonerskie. Eksponowane będą okazy różnej wielkości.

Podczas trwania wydarzenia będzie można uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą uprawy, rozmnażania i pielęgnacji roślin owadożernych. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia Palmiarni, czyli od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).

Wystawa piwonii w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia właśnie rozpoczynającej kwitnienie kolekcji piwonii, znajdującej się na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych, zlokalizowanego przy wejściu od ulicy Retkińskiej 39/65. Informacje o aktualnym stanie kwitnienia kolekcji będą umieszczane na bieżąco na profilu FB Ogrodu Botanicznego.

Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około pięćdziesięciu odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców, a także cztery odmiany piwonii lekarskiej.

Piwonie występują głównie w Europie i Azji. Obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów. W kolekcji Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów, np. koralowo-pomarańczowe odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwona ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).

W sobotę 10.06.2023 r. kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.

Zbiórka planowana jest o godzinie 15.00 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia:  9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.

„Wejście do Ogrodu Botanicznego” - Wystawa prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 4 - 30 czerwca 2023 r. do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61  na wystawę prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Dziewiętnaście projektów zaprezentowanych w ramach wystawy mieszczącej się w pawilonie wejściowym Palmiarni przedstawiają koncepcję miejsca usytuowania kasy głównej Ogrodu Botanicznego w Łodzi mieszczącego się przy ul. Krzemienieckiej. Autorami prac są studenci drugiego semestru Politechniki Łódzkiej, którzy w oparciu o warunki terenowe stworzyli koncepcje zagospodarowania strefy wejściowej do Ogrodu  z uwzględnieniem dodatkowych elementów takich jak: mała gastronomia, sklep z roślinami i sala multimedialna.  Cały kompleks zaprezentowany w projektach przedstawia przestrzeń o charakterze placu publicznego wychodzącego poza pierwotne ramy ograniczone jedynie do kasy biletowej.

 Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli od 10.00 do 18.00

Koncert zespołu "RAZ DWA TRZY"

Z okazji 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz 100-lecia działalności Arboretum SGGW w Rogowie serdecznie zapraszamy na koncert zespołu RAZ DWA TRZY, który odbędzie się w dniu 15 czerwca 2023 r. (czwartek) o godzinie 19.00 na terenie Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Wstęp na koncert będzie bezpłatny za okazaniem wejściówki. Wejściówki można pobrać w kasach Arboretum w Rogowie od dnia 28 maja 2023 r. oraz we wszystkich kasach Ogrodu Botanicznego w Łodzi od dnia 2 czerwca 2023 r. od godz. 17:00. Pobranie wejściówki oznacza zaakceptowanie zapisów Regulaminu imprezy, który dostępny jest na stronie www.botaniczny.lodz.pl/dzialalnosc/50-lecie-ogrodu-botanicznego-w-lodzi/koncert-zespolu-raz-dwa-trzy/ który będzie również udostępniony przed wejściem na teren imprezy.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki. Liczba wejściówek jest ograniczona - do wyczerpania puli. Uczestnictwo w koncercie nie będzie możliwe za okazaniem rocznej karty wstępu (karnetu) do Ogrodu Botanicznego. Dzieci, niezależnie od wieku, mogą wejść na koncert tylko z wejściówką.

W DNIU KONCERTU WEJŚCIÓWKI NIE BĘDĄ DOSTĘPNE W KASACH OGRODU BOTANICZNEGO!

Ogród Botaniczny w dniu koncertu, tj. 15 czerwca 2023 r., ze względów organizacyjnych będzie zamknięty dla zwiedzających.

Wejście na koncert od godziny 18.00.

Otwarte będą wszystkie trzy kasy Ogrodu Botanicznego.

„Wystawa kaktusów i innych sukulentów” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 2-4 czerwca 2023 r. na „Wystawę kaktusów i innych sukulentów” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Sukulenty, lub inaczej rośliny gruboszowate, to bardzo interesująca grupa roślin, które potrafią przetrwać długie okresy suszy dzięki zdolności magazynowania wody w swoich organach zawierających tzw. tkankę wodną. Ich budowa jest wynikiem przystosowania do specyficznych, trudnych warunków środowiskowych w jakich żyją, gdzie średnie roczne sumy opadów są niewielkie.

Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów sukulentów należących do różnych rodzajów, w tym m.in.: Strombocactus, Ariocarpus, Turbinicarpus czy Gymnocalycium. Do najciekawszych należą kaktusy z rodzaju Mediolobivia, pochodzące z kolekcji Pana Roberta Borowskiego. Rośliny te rosną w środowisku naturalnym w Ameryce Południowej (Argentyna), na wysokości od 2500 do 4500 m. n.p.m.  Charakteryzują się bardzo powolnym tempem wzrostu, ale odwdzięczają się kolorowymi, dużymi kwiatami o średnicy do 5 cm. W uprawie domowej nie sprawiają problemów, za wyjątkiem kilku trudniejszych gatunków, takich jak Mediolobivia einsteinii czy M. leucanthema.

Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek dotyczących biologii tej grupy roślin, jak również poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).

Wystawa "Pszczoły i inne bezkręgowce" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę PSZCZOŁY I INNE BEZKRĘGOWCE, która odbędzie się w dniach 19-21 maja 2023 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zapraszamy na weekend z fascynującym światem owadów i innych bezkręgowców!

Tematem przewodnim wystawy jest znaczenie pszczół i innych bezkręgowców dla przyrody oraz człowieka. Na wystawie prezentowane będą m.in. eksponaty związane z owadami oraz pszczelarstwem, w tym sprzęt pszczelarski, ubrania pszczelarskie, ule i rozmaite żywe bezkręgowce, m. in. duży ślimak z rodziny Achatinidae. Nie zabraknie miejsca dla roślin miododajnych, z których kwiatów pszczoły miodne i dzikie owady zapylające zbierają nektar
i pyłek. Studenci Sekcji Zoologii Bezkręgowców Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego udzielą ciekawych informacji na temat bezkręgowców.

Przewidziane są również dodatkowe atrakcje! Podczas trwania wystawy, w sobotę 20 maja 2023 r., na terenie Skansenu Roślinnego w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się pokaz sprzętu pszczelarskiego, degustacja miodów oraz warsztaty pszczelarskie współorganizowane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi.

Bezkręgowce stanowią prawie 97% wszystkich znanych nam gatunków zwierząt, z czego gromada owadów – aż 75%. Do chwili obecnej opisano ponad milion gatunków owadów, choć według różnych szacunków może ich być od czterech do dwudziestu razy więcej. Są to zwierzęta przystosowane do bardzo zróżnicowanych warunków środowiskowych: od pustyń, poprzez strefę umiarkowaną, po obszary strefy podbiegunowej. Poza głębiami mórz i oceanów można je spotkać praktycznie w każdym środowisku – zarówno lądowym, jak i wodnym.

Spośród owadów szczególnie ważne dla człowieka są błonkoskrzydłe, do których należą pszczoły. Pszczoła miodna Apis mellifera należy do nielicznych owadów hodowanych na masową skalę. Nieodłącznie kojarzona jest ona z produkcją miodu, wosku, propolisu, ale też z ważną rolą zapylania roślin. Na cześć tych niezwykle istotnych owadów 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły. Nie należy jednak zapominać, że równie duże znaczenie mają tzw. dzicy zapylacze, do których można zaliczyć pszczoły samotne (np. murarka ogrodowa Osmia bicornis), trzmiele, ale również muchówki (np. trzmielówka wielka Volucella zonaria) czy motyle (np. rusałka osetnik Vanessa cardui). W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół dzikich, dla których obecność bazy pokarmowej w postaci odpowiednich gatunków roślin miododajnych i pyłkodajnych jest niezbędna dla przetrwania.

IX edycja Łódzkich Senioraliów - Wycieczka z przewodnikiem po pawilonach Palmiarni

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61, na kolejną edycję Łódzkich Senioraliów, podczas których Uczestnicy będą mogli poznać bogatą kolekcję roślin egzotycznych pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, m. in. ponad 150 letnie palmy, będące żywymi świadkami historii Łodzi, wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce oraz wiele innych ciekawych roślin.

16.05.2023 r. (wtorek) – godzina 10.30

23.05.2023 r. (wtorek) – godzina 10.30

Liczba miejsc ograniczona, na wycieczki obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 674 96 65.

Bilety wstępu w cenie biletu ulgowego (8 zł).

„WYSTAWA FIOŁKÓW AFRYKAŃSKICH” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 20-21 maja 2023 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków afrykańskich” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 200 roślin, w tym zarówno fiołki afrykańskie botaniczne, jak i ich odmiany o wielobarwnych kwiatach. Ekspozycja prezentować będzie dużą różnorodność w obrębie tego rodzaju roślin, również pod względem wielkości. Pojawią się bowiem rośliny z rozetami do 7 cm średnicy, tzw. mikromini (Saintpaulia N-Kapelka), ale także prawdziwe giganty w świecie fiołków afrykańskich, tzw. standardy large (Saintpaulia Apache Freedom, Saintpaulia Kris), z rozetami do 40 cm średnicy. Wystawa będzie prezentacją starych kolekcjonerskich odmian, których nikt dotąd w Polsce nie posiadał, ale pojawią się także najnowsze rarytasy.

Ekspozycji towarzyszyć będzie historia pewnej kobiety – Hortense Pittman (1926-2020) – jednej z największych kolekcjonerek i hybrydyzerek fiołków afrykańskich, która w ciągu swojego życia stworzyła ponad 700 odmian.

W niedzielę (21.05.2023 r.) o godzinie 12.30 odbędą się warsztaty, podczas których prowadzący dokładnie wyjaśni i pokaże, jak w warunkach domowych można hodować rośliny z rodzaju Sainpaulia. Na warsztaty obowiązują zapisy od 9.05.2023 r. (wtorek) w dni powszednie w godzinach 10.00-15.00 pod numerem telefonu 42 674 96 65 (limit miejsc ograniczony).

Podczas wystawy będzie można uzyskać fachowe porady na temat uprawy, rozmnażania i pielęgnacji fiołków afrykańskich. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin.

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do godziny 17.30).

Wejście na wystawę po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni: 

Bilet normalny - 16 zł

Bilet ulgowy - 8 zł

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na właśnie rozpoczynającą kwitnienie kolekcję tulipanów. W jubileuszowym roku 2023 w Botaniku zakwitnie ponad 50 tysięcy tulipanów – w związku z 50-leciem działalności Ogrodu Botanicznego, a główna część ekspozycyjna została zaprojektowana w kształcie liczby 600 – na sześćsetne urodziny Łodzi! Tulipanowy show to znakomita okazja do obejrzenia dużych grup kilkudziesięciu interesujących odmian tych lubianych kwiatów.

Słynne tulipanowe pola to wiosną jedna z największych atrakcji w Łodzi, przyciągająca jak magnes nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również turystów z całej Polski. Wystawy tulipanów odbywają się w Botaniku od 2008 r. Do tej pory zaprezentowano na nich łącznie aż 211 różnych odmian tych roślin. Ekspozycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem – średnio rocznie  odwiedzało je ponad 30 tysięcy osób, co daje łącznie około 400 tysięcy osób, które dotychczas zobaczyły tę wystawę.

W tym roku na specjalnie przygotowanej rabacie, zlokalizowanej w centralnej części Ogrodu nad największym stawem na terenie działu o nazwie Zieleń Parkowa, zakwitną 52 tysiące tulipanów w 28 odmianach. Prezentowane na rabacie tulipany należą do grupy mieszańców Darwina, które kwitną na przełomie kwietnia i maja. Wyróżniają się one silnym wzrostem (nawet do 60-70 cm) i mocnymi łodygami. Tworzą duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, w wielu pięknych, wyrazistych kolorach. W kolekcji rozkwitną w tym roku m.in. takie odmiany, jak  popularny czerwony ‘Apeldoorn’ i pokrewny mu żółty ‘Golden Apeldoorn’, ‘Apeldoorn’s Elite’ w ciepłych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci, kremowy ‘Ivory Floradale’, różowy ‘Pink Impression’, łososiowy ‘Salmon van Eijk’, koralowej barwy ‘Lalibela’, ‘Novi Sun’ o gigantycznych złocistożółtych kwiatach czy oryginalny ‘Hakuun’ w rzadkim dla tulipanów śnieżnobiałym kolorze. Ciekawostką jest żółty z dwukolorowym liściem ‘Jaap Groot’ oraz płomiennie ubarwiony ‘Banja Luka’. Dwie odmiany zostaną w tym roku zaprezentowane w kolekcji po raz pierwszy: ‘Pink Sound’ o kwiatach w uroczym różowym kolorze, z ciemniejszymi brzegami płatków, oraz ‘World’s Legendary’, którego kwiaty są pomidorowoczerwone ze złocistożółtą krawędzią.

Ponad 11 tysięcy cebul kwitnie również na terenie rabaty bylinowej położonej w środkowej części Ogrodu, w przedogródku w Skansenie Roślinnym, na terenie Działu Systematyki i w Dziale Roślin Leczniczych. Są wśród nich: brzoskwiniowy ‘Apricot Pride’, zachwycający cytrynowo-morelowy ‘Daydream’, czy ‘Sweetheart’ o smukłych kwiatach w odcieniach jasnej żółci.

Zachęcamy do odwiedzania profilu FB Ogrodu Botanicznego, gdzie będzie można na bieżąco śledzić stopień rozkwitu kolekcji.

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

W dniach 6-7 maja 2023 r. (sobota i niedziela) Ogród Botaniczny w Łodzi wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych serdecznie zapraszają na „Wystawę ptaków egzotycznych” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Tropikalne i subtropikalne pawilony Palmiarni, na co dzień ciche i zielone, przez dwa dni wypełnią się mistrzowskim śpiewem kanarków i wrzaskiem papug. Kolorowe ptaki konkurować będą z egzotycznymi roślinami o uwagę i spojrzenia Zwiedzających.

Podczas trwania wystawy, oprócz delektowania się głosami tych zachwycających zwierząt, podziwiania ich kształtów i barwnego upierzenia, będzie można zdobyć profesjonalną wiedzę na temat ich hodowli i pielęgnacji.

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.

Ceny biletów:

Normalny 16 zł

Ulgowy 8 zł

Wystawa czynna w godzinach 10.00-18.00, kasa do godz. 17.30.

„PIĘKNO W RYTMIE NATURY” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 27 kwietnia do 28 maja 2023 r. na Wystawę fotografii Michała Lewandowskiego „Piękno w rytmie natury” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Wystawa składa się z kilkunastu zdjęć w formacie 3:1,  przedstawiających piękno świata naturalnego ukazane w czerni i bieli. Autor poprzez swoje prace pragnie zaprezentować miłość zarówno do fotografii, jak i środowiska nieprzekształconego ręką ludzką. Za pośrednictwem obrazów chce zachęcić widza do przeżycia chwil, w których czas nie pełni istotnej funkcji. Przedstawione prace odwołują się do idei bezczasu oraz carpe diem.

Jak mówi autor: „Fotografie przedstawiają tereny zielone i wodne w czerni i bieli. W swoich fotografiach staram się wyrazić towarzyszące mi emocje. Fotografuję to, co kocham i jest mi bliskie. Staram się pokazać piękno świata. Wierzę, że piękno przyrody może mieć właściwości lecznicze, uzdrawiać ludzi i naprawiać relacje zachodzące między nimi. Zanurzając się w las przechodzę w stan świadomości, w którym dostrzegam, odczuwam bardziej. W tych momentach fotografuję. Kiedy drzewo, kałuża, kształt korzenia, liść są inspiracjami, świat staje się wyjątkowy. Można poczuć prawdziwe piękno stworzenia. Doceniam te chwile i chciałbym podobnie jak pierwszy człowiek na Ziemi żyć w zgodzie z naturą, uczestniczyć w pierwszych odnawiających się cyklach życia. W mieście jest to trudne. Warto odnajdywać harmonię w lesie. Czas, który przeżywamy w lesie jest wyjątkowy. Kiedyś czas mierzono tylko wschodem i zachodem słońca. Teraz mamy kalendarze, różne strefy czasowe, dokładne pomiary czasu przy pomocy zegarów. W lecie, gdy czas dnia jest długi, warto wybrać się do lasu, wówczas można przeżyć chwilę „bezczasu”. Na przedstawionych fotografiach staram się odnieść do idei bezczasu, uchwycić chwilę, która przemija. Czas spędzony na łonie natury może być zdecydowanie bardziej wartościowy niż w mieście. W lesie nasze zmysły się wyostrzają, nabieramy dystansu do spraw, które zajmują nam głowę”.

Michał Lewandowski - autor prac, jest fotografem od kilkunastu lat. Inspiracje czerpie przede wszystkim z natury, muzyki klasycznej oraz sztuk plastycznych. W swoich pracach korzysta z różnych programów, aby stworzyć własną wizję otaczającego nas świata. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród ogólnopolskich, ale także międzynarodowych.

Wstęp na wystawę bezpłatny.

Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia Palmiarni, czyli od 10.00 do 18.00.

Warsztaty Akademia Ogrodnika 20.04.2023 godz. 17:00 "Wiosenne prace w ogrodzie" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2023 r, w czwartek o godz. 17 na pierwsze w tym roku warsztaty z cyklu Akademia Ogrodnika w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tematem spotkania będą "Wiosenne prace w ogrodzie". Panie Ogrodniczki podpowiedzą, jak dbać o rośliny w ogródku na początku sezonu.

 

Oczekujemy na Państwa przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 39/65. Obowiązują zapisy pod nr tel. 42 688 44 20. Liczba miejsc ograniczona.

 

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie. Same warsztaty są bezpłatne.

Warsztaty „FORMOWANIE DRZEW W SZTUCE BONSAI” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniu 16 kwietnia 2023 r. (niedziela), od godziny 10.00, do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61, na warsztaty „Formowanie drzew w sztuce bonsai”, organizowane przez Polską Asocjację Bonsai.

Sztuka bonsai coraz bardziej zyskuje na popularności. Niemal w każdym sklepie ogrodniczym można kupić gotowe już drzewka bonsai, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to początek, a nie koniec formowania tej rośliny.

W dosłownym tłumaczeniu słowo „bon-sai” oznacza „roślinę w pojemniku”. Celem uprawy roślin zgodnie ze sztuką bonsai jest uformowanie miniaturowego drzewa, krzewu lub całego krajobrazu (Penjing) w taki sposób, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorowywały naturę. Efekt taki uzyskiwany jest poprzez specyficzne kształtowanie roślin, tj. przycinanie koron, korzeni, ich formowanie za pomocą drutów oraz odpowiednią pielęgnację. Inspirację stanowią naturalne krajobrazy i pojedyncze drzewa lub krzewy rosnące na naturalnych stanowiskach.

Warsztaty będą prowadzone przez członków Polskiej Asocjacji Bonsai i będą składały się z dwóch części. Pierwsza, czyli wprowadzenie do sztuki bonsai, w której prowadzący opowie historię oraz ciekawostki z nią związane, a także omówi style i techniki. Podczas drugiej części uczestnicy będą formować własne drzewka bonsai. Na warsztaty zapraszamy wszystkich –  zarówno tych, którzy mieli już styczność z tą sztuką, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z bonsai.

Udział w warsztatach jest możliwy po zakupieniu biletów wstępu (14 zł normalny, 7 zł ulgowy). Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, jednak osoby chętne proszone są o przyniesienie własnych roślin oraz niezbędnego sprzętu (druty, sekator, nożyce, szczypce).

Ogród Botaniczny - rozpoczęcie sezonu 2023r.

Jak co roku serdecznie zapraszamy od 1 kwietnia na wiosenne spacery do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. W kwietniu Ogród będzie otwarty codziennie w godz. 9.00-19.00 (kasy biletowe czynne do godz. 18.30). Rok 2023 jest dla nas rokiem szczególnym, gdyż świętujemy jubileusz 50-lecia działalności naszego Botanika. W związku z tym proponujemy w nowym sezonie wyjątkowo wiele atrakcji.

Ogród Botaniczny przygotował 15 wydarzeń, spośród których do najbardziej lubianych należą wystawy: tulipanów, piwonii, „Owoce, warzywa, kwiaty”. Przewidziane są również wystawy: fiołków afrykańskich, „Pszczoły i inne bezkręgowce”, „Rośliny w tradycji świąt Bożego Narodzenia”. Oprócz ww. wydarzeń zapraszamy także na imprezy plenerowe, tj.: Noc Świętojańską, festiwal Folkowe Inspiracje, Międzynarodowy Plener Form z Wikliny i Land Artu „W synergii z naturą – fraktale, labirynty, spirale” oraz nowe edycje imprezy biegowej „Botaniczna Piątka”. W Palmiarni odbędzie się 7 kolejnych interesujących wystaw. W ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2023 będziemy prowadzić liczne przyrodnicze spacery i warsztaty ogrodnicze oraz dendrologiczne. Na początku czerwca planujemy otworzyć w Ogrodzie nową ekspozycję pn. „Ogród Fabrykanta”, nawiązującą do 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich.

W połowie czerwca w Rogowie i Łodzi będzie miała miejsce ogólnopolska konferencja naukowa ogrodów botanicznych i arboretów „Polskie Ogrody Botaniczne i Arboreta w XXI wieku – wyzwania, problemy, perspektywy rozwoju”, organizowana w ramach 51. Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce z okazji jubileuszy 100-lecia Arboretum SGGW w Rogowie i 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Ponadto w ramach obchodów okrągłej 50. rocznicy działalności Ogród Botaniczny organizuje akcję wspomnieniową „Kapsuła Czasu Ogrodu Botanicznego w Łodzi”. Zwracamy się do miłośników Ogrodu z prośbą o udostępnienie starych zdjęć, aby wspólnie przypomnieć sobie początki działalności łódzkiego Botanika.

Czynne będą wszystkie 3 wejścia do Ogrodu:

 • od ul. Retkińskiej
 • od ul. Krzemienieckiej
 • od ul. Hufcowej

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa "Od kakaowca do socjalistycznej czekolady – hobby niezwykłego ogrodnika" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę prezentującą opakowania po czekoladach ze zbiorów pana Wiesława Gawrysia pn. „Od kakaowca do socjalistycznej czekolady – hobby niezwykłego ogrodnika”. Wystawa odbywać się będzie w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. (z przerwą w dniach 15-23 maja), w godzinach otwarcia Ogrodu, w sali wystawowej przy ul. Retkińskiej 39/65.

Pan Wiesław Gawryś przez wiele lat był wicedyrektorem Ogrodu Botanicznego PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Jest dendrologiem i specjalistą od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmował się głównie florą ojczystą. Posiada kolekcję opakowań po czekoladach z całego świata, która liczy ponad 20 tysięcy sztuk i należy do największych w kraju. Na wystawie prezentowane są opakowania sprzed kilkudziesięciu lat, które miały sławić „słuszną”, ale na szczęście minioną już epokę PRL. Dla wielu osób oglądających tę wystawę będzie to przypomnienie czasów młodości, a dla młodszych okazja do poznania historii zawartej na czekoladowych opakowaniach.

Akademia Różnorodności 2023 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Miło nam poinformować, że rusza kolejna edycja Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Od kwietnia przez cały sezon będziemy prowadzić dla Państwa warsztaty i spacery w 3 cyklach: Ogród bez tajemnic, Akademia Ogrodnika, i Warsztaty dendrologiczne.

Harmonogram spotkań

Ponadto informujemy, że został zaktualizowany kalendarz imprez, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach!

Wystawa TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW, która odbędzie się w dniach 10-12 marca 2023 roku w godzinach od 9.00 do 17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego, zlokalizowanej w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Storczykowate należą do najbogatszych w gatunki rodzin w obrębie królestwa roślin. Występują niemal na całej kuli ziemskiej – nie spotkamy ich tylko na pustyni i w rejonach polarnych. Szacuje się, że na świecie istnieje około 40 tysięcy gatunków z tej rodziny.

Te wyjątkowe rośliny coraz częściej stanowią ozdobę naszych domów oraz biur. Wraz ze wzrostem zainteresowania storczykami w kwiaciarniach i sklepach pojawiają się coraz to nowe gatunki lub odmiany. Wyróżniają się charakterystycznymi, barwnymi kwiatami, które przyjmują różnorodne, często zadziwiające kształty.

W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, pośród tropikalnej scenerii, zaprezentowanych zostanie wiele storczyków pochodzących z różnych rejonów świata. Wśród nich będzie można podziwiać rośliny m.in. z rodzajów: Cambria, Cymbidium, Dendrobium, Oncidium, Coelogyne i Paphiopedilum. Współorganizatorem wystawy będzie Storczykarnia w Łańcucie, którą już w 1923 roku podziwiał król Rumunii Ferdynand, a cztery lata później prezydent Polski Ignacy Mościcki. Storczykarnia posiada w swojej kolekcji wiele roślin, jednak najcenniejszą grupą są historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzące z przedwojennych kolekcji oraz te, które zostały wymienione w dziele pt. „Reichenbachia” pochodzącym z XIX wieku.

Wystawa w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi to jedyna okazja, aby poznać nowe gatunki storczyków, dowiedzieć się ciekawostek na temat ich biologii i występowania oraz zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej pielęgnacji i uprawy w warunkach domowych. Dodatkowym aspektem wystawy będzie podkreślenie roli ochrony gatunkowej roślin z rodziny storczykowatych oraz ich funkcji w ekosystemie.

Wystawa KULTURA JAPONII w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII, która odbędzie się w dniach 24-26 lutego 2023 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy będzie ceramika japońska, zaprezentowana zostanie także kolekcja kimon japońskich, zdobionych m.in. motywami roślinnymi.

W Japonii znaleziono najstarsze na świecie zabytki ceramiczne, wytwarzane już 10 tys. lat temu. W epoce Jomon powstawały naczynia gliniane zdobione ornamentem sznurowym, o barwie płomienistej, z wyciągniętym ku górze czerepem, z nieregularnymi wypustkami. Dekorowano ceramikę wprowadzając głębokie zdobienia reliefowe, powstawały trójwymiarowe rzeźby ludzi i zwierząt (figurki dogu). Około 700 lat p.n.e. pojawiały się naczynia częściowo lub całkowicie pokryte laką.  W późniejszym okresie forma wyrobów ceramicznych uległa znacznemu uproszczeniu. Ceramika rozwijała się wraz ze wzrostem popularności ceremoniału picia herbaty, który upowszechnił się w XV i XVI wieku wśród arystokracji i klasy samurajów. Czarki do herbaty o grubych ścianach, nieregularnie profilowane lub pozbawione symetrii, były wyrabiane ręcznie; używano grubej powłoki szkliwa. Tradycja i tajniki wyrobu naczyń glinianych przekazywane były następnym pokoleniom, z ojca na najstarszego syna – lub gdy nie było męskiego potomka, adoptowano uzdolnionego chłopca. Dzięki temu powstawały dynastie ceramików.

W trakcie trwania wystawy, w sobotę (25.02.2023 r.) i niedzielę (26.02.2023 r.), zapraszamy na pokaz ceremonii parzenia herbaty, zajęcia warsztatowe „Origami dla dzieci” oraz ciekawe prelekcje. Szczegółowy harmonogram poniżej.

Sobota 25.02.2023 r.

11.00 – 12.00  warsztaty „Origami dla dzieci”

13.00 – 15.00  prelekcje dotyczące japońskiej kultury i literatury średniowiecznej
                          oraz współczesnej

15.00 – 16.00  pokaz ceremonii parzenia herbaty

Niedziela 26.02.2023 r.

11.00 – 12.00  warsztaty „Origami dla dzieci”

13.00 – 15.00  prelekcje dotyczące japońskiej literatury i sztuki

15.00 – 16.00  pokaz ceremonii parzenia herbaty

Program prezentacji w ramach wystawy „Kultura Japonii” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

 

25-26.02.2023 w godz.13:00-15:00

 

1.”Natura Japonii” - Aleksandra Cyrulewska (tylko w sobotę)

2.”Legendy o górze Fuji” - Paulina Bielińska

3.”Japońskie idolki i jak zmieniły one świat popkultury” - Martyna Bronka

4.”Literatura oraz tło kulturowe okresu Heian” - Zofia Nowacka, Justyna Tomaszewska

5.”Japońscy wirtualni piosenkarze” - Maciej Nowak

 

(prezentacje przygotowane przez studentów Studiów Azjatyckich III Roku. WSMiP UŁ)

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w 2023 roku, roku dla nas szczególnym, w którym świętować będziemy 50-lecie działalności naszej instytucji. Dlatego również w szczególny sposób chcieliśmy Państwa zachęcić do udziału we wszystkich niżej wymienionych wydarzeniach.

Serdecznie zapraszamy!

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2023 Roku życzy zespół Ogrodu Botanicznego

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi serdecznie zaprasza grupy szkolne oraz osoby indywidualne na wycieczki, prelekcje oraz warsztaty. Podczas zajęć prowadzący będą opowiadać o różnych aspektach przyrody, a uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającego nas świata.

Zajęcia podzielone są na te przeznaczone dla grup zorganizowanych – np. dla półkolonii szkolnych oraz na takie, które są przeznaczone dla osób indywidualnych. Zajęcia realizowane są w grupach do 25 osób o godzinie 10:00 oraz do 40 osób o godzinie 12:00. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisów można dokonywać od 19 grudnia 2022 roku w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 674 96 65.

W czasie ferii zimowych (16-29.01.2023 r.) dzieci i młodzież w wieku szkolnym zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

Poniżej przedstawiony jest harmonogram wraz z tematami zajęć i ich opisem.

Serdecznie zapraszamy!

FERIE ZIMOWE 16.01.2023 – 27.01.2023

I TYDZIEŃ

Poniedziałek 16.01

10:00 Rajski ptak, małpia twarz… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Wtorek 17.01

10:00 Bądź EKO – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Środa 18.01

10:00 Sukulenty - moja pasja – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Czwartek 19.01

10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00  Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

Piątek 20.01

10:00 Przedziwny świat roślin – warsztaty dla grup zorganizowanych

12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych

II TYDZIEŃ

Poniedziałek 23.01

10:00 Bądź EKO – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Wtorek 24.01

10:00 Sukulenty - moja pasja – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Środa 25.01

10:00 Przedziwny świat roślin – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Czwartek 26.01

10:00 Rajski ptak, małpia twarz… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

Piątek 27.01

10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla osób indywidualnych

12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych

OPISY ZAJĘĆ:

PIELĘGNUJEMY ROŚLINY DOMOWE

W czasie trwania warsztatów prowadzący omówi wymagania roślin i sposób ich uprawy w warunkach domowych. W drugiej części przygotowane zostaną przez uczestników sadzonki roślin z wykorzystaniem odpowiedniego podłoża, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.

SUKULENTY – MOJA PASJA

Podczas warsztatów przedstawiona zostanie różnorodność świata sukulentów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne, ciekawe gatunki tych roślin, poznać
ich przystosowania do suszy oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych gatunków na świecie. W drugiej części warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość osobiście przesadzić wybrane sukulenty odmianowe oraz zabrać je ze sobą do domu.

PRZEDZIWNY ŚWIAT ROŚLIN 

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czy rośliny potrafią się poruszać, jak się ze sobą komunikują oraz w jaki sposób reagują na zagrożenia z otaczającego
ich środowiska. Przedstawione rośliny będą pochodzić z różnych stref klimatycznych. Uczestnicy będą mogli stworzyć swoje własne doniczki metodą decoupage.

RAJSKI PTAK, MAŁPIA TWARZ… CZYLI O NAJDZIWNIEJSZYCH KWIATACH ŚWIATA

Uczestnicy zapoznają się z tajemniczym światem roślin. Prowadzący zaprezentuje szeroką różnorodność w świecie roślin kwitnących - od niepozornych, drobnych kwiatów po te przypominające słynną postać z Gwiezdnych Wojen. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mogli wykonać własne kompozycje kwiatowe z dostępnych materiałów plastycznych.

BĄDŹ EKO

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym życiu codziennym. Podjęte będą takie tematy jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy energii. W drugiej części uczestnicy będą wykonywać upominki z przedmiotów codziennego użytku.

POŻYTECZNY ŚWIAT ROŚLIN

Celem zajęć jest prezentacja najważniejszych subtropikalnych i tropikalnych roślin użytkowych. Podczas spaceru po Palmiarni uczestnicy poznają rośliny jadalne i uprawiane na potrzeby przemysłu pochodzące z różnych części świata, np. cynamonowiec, daktylowiec, bananowiec, kawa. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.

POZNAJEMY ROŚLINY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

W czasie spaceru po Palmiarni uczestnicy poznają wielu przedstawicieli świata roślin ze strefy okołorównikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej, a prowadzący wskaże ich liczne przystosowania do życia w danym klimacie. Podczas zajęć uczestnicy osobiście doświadczą, jakie warunki termiczne i wilgotnościowe panują w różnych częściach świata. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.

Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

W dniach 16 - 27 stycznia 2023 roku Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne na cykl zajęć, warsztatów i wycieczek które będą prowadzone w okresie ferii zimowych. W trakcie zajęć prowadzący będą opowiadać o wielu aspektach przyrody z którymi można się zetknąć w Ogrodzie Botanicznym, a uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć wielu artystycznych i praktycznych aktywności.

Zajęcia są podzielone na przeznaczone dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych (np. półkolonie szkolne) i jako osoby indywidualne. W zależności od tematyki zajęć oraz grupy docelowej maksymalna ilość osób które mogą w nich uczestniczyć jest różna (szczegóły w harmonogramie). Obowiązują wcześniejsze zapisy z powodu ograniczonej ilości miejsc – od 19 grudnia w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 688 44 20 wew. 16Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego ul. Retkińska 39/65. Wycieczki po Ogrodzie rozpoczynać się będą przy kasie od ul. Retkińskiej.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Poniżej przedstawiamy harmonogram zajęć wraz z opisami.

Serdecznie zapraszamy!

Oferta dla grup zorganizowanych

Poniedziałek 16.01

 • 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
 • 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Wtorek 17.01

 • 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 13:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Środa 18.01

 • 9:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
 • 13:00 Śladami zwierząt  – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Czwartek 19.01

 • 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Piątek 20.01

 • 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 13:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Poniedziałek  23.01

 • 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 13:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Wtorek 24.01

 • 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 13:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Środa 25.01

 • 9:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)

Czwartek 26.01

 • 11:00 Ptaki w naszym ogrodziespotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
 • 13:00 Owady Ogrodu Botanicznego - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Piątek 27.01

 • 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
 • 12:00 Ptaki w naszym ogrodziespotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)

Oferta dla osób indywidualnych

Poniedziałek 16.01

 • 9:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
 • 13:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno - warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)

Wtorek 17.01

 • 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
 • 12:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Środa 18.01

 • 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
 • 12:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno - warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)

Czwartek 19.01

 • 11:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno -warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
 • 13:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Piątek 20.01

 • 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
 • 12:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Poniedziałek  23.01

 • 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
 • 12:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)

Wtorek 24.01

 • 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
 • 12:00 Ptaki w naszym ogrodziespotkanie z ornitologami UŁ dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Środa 25.01

 • 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
 • 13:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Czwartek 26.01

 • 9:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno -warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
 • 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Piątek 27.01

 • 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
 • 13:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)

Wycieczki po Ogrodzie Botanicznym w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych zostają odwołane. Nie ma możliwości zamiany wycieczki na warsztaty.


OPISY ZAJĘĆ

ZIMOWY DECOUPAGE – zajęcia warsztatowe gdzie uczestnicy dowiedzą się na czym polega technika zdobienia szkła i drewna metodą decoupage oraz samodzielnie wykonają własne prace. Uczestnicy mogą przynieść ze sobą rzeczy, które chcieliby ozdobić, bądź skorzystać z tych udostępnionych przez Ogród.

SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy  zapoznają się z bogactwem kształtów, kolorów, dźwięków i faktury owoców i nasion poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Zajęcia przybliżą także temat wędrówek nasion i owoców oraz sposobów ich rozprzestrzeniania się.  W trakcie zajęć odbędzie się m.in. prelekcja, oglądanie nasion pod dużym powiększeniem, własnoręczne tworzenie instrumentu muzycznego z użyciem nasion oraz wspólne budowanie ścieżki zmysłów.

ROŚLINNE PŁASKORZEŹBY – zajęcia plastyczne, na których uczestnicy stworzą roślinną kompozycję zamkniętą w gipsowej formie. Z połączenia natury, gipsu i gliny powstaną  gipsowej płaskorzeźby, które uczestnicy zabiorą do domu.

ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia warsztatowe w trakcie których uczestnicy zajęć zwiedzą szklarnię znajdującą się na terenie Ogrodu Botanicznego i zapoznają się  gatunkami roślin często spotykanymi w naszych domach. Następnie prowadzący pokażą jak rozmnażać i sadzić przygotowane wcześniej sadzonki. Posadzone rośliny będzie można zabrać ze sobą do domu.

OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – zajęcia warsztatowe mające na celu przybliżyć uczestnikom owady zamieszkujące Ogród Botaniczny. Prowadzący przedstawi ich różnorodność w trakcie ciekawej prezentacji multimedialnej, a następnie uczestnicy własnoręcznie przygotują proste schronienia dla zimujących owadów z łatwo dostępnych materiałów.

PTAKI W NASZYM OGRODZIE  – warsztaty w trakcie, których uczestnikom zostanie przedstawiona różnorodność ptaków żyjących w Polsce oraz tematyka ich wędrówek sezonowych i zimowania. Prowadzący przedstawi również metodykę oraz sprzęt wykorzystywany przy chwytaniu i obrączkowaniu ptaków. Ponadto prowadzący zaprezentuje metody oznaczania płci oraz wieku wybranych gatunków ptaków

ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH
wycieczka terenowa po Ogrodzie, podczas której uczestnicy będą się uczyć rozpoznawania drzew i krzewów liściastych oraz iglastych w okresie zimowym.

ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym. Uczestnicy wraz z przewodnikiem wybiorą się na spacer po Ogrodzie Botanicznym. Przewodnik będzie opowiadał o tym jak przyroda przygotowuje się na okres zimowy, omówi napotkane rośliny oraz przystosowania, które pozwalają im przetrwać zimową aurę.

ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym  z elementami warsztatów. Ogród Botaniczny zamieszkuje mnóstwo zwierząt. Podczas spaceru z przewodnikiem uczestnicy poszukają śladów obecności zwierząt na jego terenie i spróbują zgadnąć, jakie gatunki zamieszkują nasz Ogród.

Wystawa „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Ogród Botaniczny, w dniach 14-16 października 2022r., serdecznie zaprasza na wystawę „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai ” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

W dosłownym tłumaczeniu słowo „bon-sai” oznacza „roślinę w pojemniku”. Celem uprawy roślin zgodnie ze sztuką Bonsai jest uformowanie miniaturowego, drzewa, krzewu lub całego krajobrazu (Penjing) w taki sposób, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorowywały naturę. Efekt taki uzyskiwany jest poprzez specyficzne kształtowanie roślin tj. przycinanie korony, korzeni, ich formowanie za pomocą drutów i odpowiednią pielęgnację. Inspirację stanowią naturalne krajobrazy i pojedyncze drzewa lub krzewy rosnące na naturalnych stanowiskach.

Podczas wystawy w jednym z pawilonów Palmiarni prezentowanych będzie 12 drzew formowanych zgodnie ze sztuką Bonsai, pochodzących z kolekcji członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Eksponowane będą m.in. miniaturowe sosny, graby, buki, kalina i jałowiec. Na szczególną uwagę zasługują dwie rośliny będące laureatami Festiwalu Bonsai w Wojsławicach tj. modrzew europejski (formowany przez Pana Dariusza Zająca), który zajął I miejsce w 2021 roku oraz jałowiec pospolity (formowany przez Sławomira Drozda) zwycięzca z 2022 roku.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja kakemono, japońskich obrazów-zwojów pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z członków Polskiej Asocjacji Bonsai - Pana Dariusza Szpakowskiego.

Podczas wystawy zapraszamy również na zajęcia dotyczące formowania i pielęgnacji roślin w Bonsai:

15.10.2022 r. (sobota), godzina 12.00 - pokaz formowania drzew w stylu Bonsai prowadzony przez - Pana Dariusza Zająca i Pana Michała Malewskiego - prezesa Polskiej Asocjacji Bonsai.

16.10.2022 r. (niedziela), godzina 12.00 - warsztaty i konsultacje dotyczące formowania roślin prowadzone przez członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Zachęcamy do przyniesienia własnych roślin, a przede wszystkim tych, które były formowane przez uczestników warsztatów w 2019 roku podczas wystawy bonsai w łódzkiej Palmiarni.

Wstęp na wystawę, pokaz i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.

Bilet normalny - 14 zł

Bilet ulgowy - 7 zł

Wystawę będzie można odwiedzać w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 9.00 do 16.00. Kasa biletowa czynna do godziny 15.30.

Wystawa „OWOCE, WARZYWA, KWIATY” w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

W dniach 30 września - 02 października 2022 r. (piątek-niedziela) w godzinach 9.00-17.00, Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „Owoce, warzywa, kwiaty”, która odbędzie się w sali wystawowej Ogrodu zlokalizowanej w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 39/65.
Na wystawie prezentować będziemy jesienną aranżację ogrodu kwiatowo-warzywnego, a także przykłady różnych typów owoców pochodzących z kolekcji Ogrodu Botanicznego. Tematem przewodnim wystawy będzie ogród przyjazny zapylaczom. Nie zabraknie również kącika edukacyjnego dla dzieci związanego tematycznie z wystawą.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny od strony ul. Retkińskiej 39/65.

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY ZNANE I MNIEJ ZNANE”, która będzie prezentowana w sali wystawowej zlokalizowanej w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego, przy ul. Retkińskiej 39/65.

Na wystawie będzie można zobaczyć grzyby trujące, niejadalne i jadalne występujące w lasach regionu łódzkiego, w tym gatunki naziemne oraz porastające pnie drzew, jak również poznać zasady ich prawidłowego i bezpiecznego pozyskiwania. Goście wystawy będą mogli również poznać zasady odróżniania grzybów jadalnych od podobnych do nich grzybów trujących. Wystawa wzbogacona będzie wieloma ciekawostkami dotyczącymi świata grzybów, w tym grzybów wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym.

Tegoroczna wystawa szczególną uwagę zwracać będzie na grzyby nadrzewne, czyli grzyby rozwijające się na korzeniach, pniach i gałęziach drzew oraz krzewów, a także na martwym drewnie. Podczas jej trwania będzie można poznać ciekawe gatunki z tej licznej grupy grzybów, jak również dowiedzieć się do czego były używane dawniej i w czym mogą nam pomóc obecnie. 

W sobotę 17 września, w trakcie wystawy (w godz. od 10.00 do 13.00), specjalista mykolog z Uniwersytetu Łódzkiego udzielać będzie darmowych konsultacji.

Zachęcamy mieszkańców Łodzi do przynoszenia na wystawę wszelkich grzybów (należy pozyskiwać je w całości), które będziemy mogli wykorzystać do wzbogacania naszej ekspozycji.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny tylko od strony ul. Retkińskiej 39/65.

„Wystawa sukulentów” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 15-17 lipca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę sukulentów” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Sukulenty to bardzo interesująca grupa roślin, które potrafią przetrwać długie okresy suszy dzięki zdolności magazynowania wody w częściach roślin zawierających tzw. tkankę wodną. Ich budowa jest wynikiem przystosowania do specyficznych, trudnych warunków środowiskowych w jakich żyją, gdzie średnie roczne sumy opadów są niewielkie.

Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów sukulentów należących do różnych rodzajów. Jednym z najciekawszych okazów będzie najmniejszy kaktus na świecie - Blossfeldia liliputana  osiągający w naturze maksymalnie 13 mm średnicy. Na wystawie prezentowane będą także rzadko spotykane rośliny, poszukiwane przez kolekcjonerów, jak np. kaktusy z rodzaju Ariocarpus, które nie przypominają „klasycznych” kaktusów, gdyż nie posiadają cierni oraz około 20-letni okaz Stromocactus disciformis - roślina szczególnie trudna w uprawie o mikroskopijnych nasionach.

Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek, dotyczących biologii tej grupy roślin, jak również poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.

Bilet normalny - 14 zł

Bilet ulgowy - 7 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.

„Wystawa roślin owadożernych” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 25-26 czerwca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę roślin owadożernych” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów roślin owadożernych z rodzaju Nephentes, Sarracenia, Cephalolotus, Darlingtonia, Heliamphora, Pinguicula, Dionaea, Drosera, w tym o różnych ubarwieniach pułapek na owady: od białych, poprzez żółte, czerwone do ciemnopurpurowych. Eksponowane będą okazy o różnych wielkościach, od bardzo małych (do 5 cm) po egzemplarze dorastające prawie do 1 metra wysokości, jak również odmiany kolekcjonerskie. Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek, dotyczących biologii tej ciekawej grupy roślin, np. poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące przystosowania się roślin owadożernych m.in. do trudnych warunków siedliskowych, wynikających z ubogiego w składniki mineralne podłoża, na którym żyją.

W trakcie trwania wydarzenia będzie można uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą uprawy, rozmnażania i pielęgnacji roślin owadożernych. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.

Bilet normalny - 14 zł

Bilet ulgowy - 7 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.

Wystawa piwonii w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia właśnie rozpoczynającej kwitnienie kolekcji piwonii znajdującej się na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych zlokalizowanego przy wejściu od ulicy Retkińskiej 39/65.  Informacje o aktualnym stanie kwitnienia kolekcji umieszczane są na bieżąco na profilu FB Ogrodu Botanicznego.

Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około pięćdziesięciu odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców oraz cztery odmiany piwonii lekarskiej.

Piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów. W kolekcji Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów np. koralowo-pomarańczowe odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwona ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Jubilee’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).

W sobotę 11.06.2021 r. kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.

Zbiórka planowana jest o godzinie 15.00 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia:  9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

„Wystawa fiołków afrykańskich” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 11-12 czerwca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków afrykańskich” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Na wystawie prezentowanych będzie ponad sto roślin, w tym zarówno fiołki botaniczne, jak i ich odmiany o kwiatach jednokolorowych, dwubarwnych i nakrapianych, w pełnej gamie kolorów od białego do czarnego. Ekspozycja prezentować będzie dużą różnorodność w obrębie tej grupy roślin, również pod względem wielkości prezentowanych egzemplarzy. Znajdą się na niej bowiem zarówno rośliny z rozetami o średnicy od 7 do 40 centymetrów. Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce pokazywane będą odmiany węgierskiego selekcjonera Ernő Berkó. Najcenniejszym okazem będzie fiołek botaniczny Saintpaulia grotei odkryty w 1921 roku.

Podczas wystawy będzie można uzyskać fachową poradę na temat uprawy, rozmnażania i pielęgnacji fiołków afrykańskich. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin. Wejście na wystawę będzie możliwe po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni.

Bilet normalny - 14 zł

Bilet ulgowy - 7 zł

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.

Aktualności

Rondo na Złotno

Nowe rondo na Złotnie

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

Na Krakowskiej przy Siewnej powstanie nowe rondo, które zorganizuje ruch na rozległym skrzyżowaniu. więcej

Łódź buduje: rondo na Krakowskiej i dwukierunkowa Siewna

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Od najbliższej soboty (7.X.2017) zmieni się organizacja ruchu u zbiegu ulic Krakowskiej, Siewnej, Bronowej, Złotno i Cyganki. Rozległe skrzyżowanie stanie się rondem, a ulica Siewna będzie… więcej

Remont Okólnej

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

W sobotę (7 października) zostanie wymieniona nawierzchnia na ul. Okólnej przy Łagiewnickiej. Pojawią się utrudnienia dla kierowców. Zmienioną trasą pojadą również autobusy linii 51, 61, 66 i 67 więcej

Procesja przy katedrze

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

W sobotę (7 października) odbędzie się procesja z relikwiami św. Faustyny. Uczestnicy przejdą z placu Niepodległości do katedry. Zmienią się trasy tramwajów, a ruch zostanie wstrzymany. więcej

Tramwaje wracają na rondo Solidarności

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

W poniedziałek, 9 października tramwaje przejadą przez rondo Solidarności. Zakończyły się tam prace przy remoncie torowiska. więcej

Ulica Nowotargowa od al. Piłsudskiego, w kierunku dworca, będzie przebiegać w obecnym śladzie ul. Targowej. Za Nawrot nieco odbije na wschód, podzieli istniejący kwartał, by w okolicy Tuwima połączyć się z al. Rodziny Scheiblerów

Nowotargowa będzie węższa i bardziej zielona. Na Targowej powstanie woonerf

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Za dwa lata ulica Nowotargowa połączy al. Piłsudskiego z dworcem Fabrycznym. Nowa ulica będzie węższa niż początkowo planowano i bardziej zielona. Natomiast ulica Targowa zostanie przebudowana na… więcej

Przedłużenie al. Kościuszki już przejezdne - fot. z arch. ZIM

Przedłużenie al. Kościuszki już przejezdne. Tramwaje wróciły na Gdańską

Piotr Wasiak / ZIM

W poniedziałek (2 października) otwarty został nowy odcinek al. Kościuszki pomiędzy Radwańską i Wólczańską. Natomiast wraz z rozpoczęciem roku akademickiego na ulice Gdańską i Kopernika wróciły… więcej

Komunikacja miejska i drogi na Light Move Festival

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

Sprawdź które ulice będą zamknięte i jak najłatwiej dojechać komunikacją miejską na festiwal. więcej

Tramwaj na Gdańskiej - ZDiT

Tramwaje wracają na Gdańską

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

2 października tramwaje pojadą wyremontowaną ul. Gdańską. Wrócą również tramwaje linii 7. więcej

 - Archiwum UMŁ

W drodze na Festiwal Światła. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.

Anna Janocha / BPKSiT

W najbliższy piątek rozpoczyna się siódma edycja Light.Move.Festival. Światłem rozbłysną kamienice na ulicy Piotrkowskiej, placu Wolności i instalacje w parku Sienkiewicza oraz Staromiejskim. Łodzian… więcej

Zmiany na Sienkiewicza

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

Od niedzieli (24 września) ul. Sienkiewicza przejezdna będzie w jednym kierunku od Wigury do Tymienieckiego. Prace ŁSI wchodzą w kolejny etap. Autobusy zmienią trasę w poniedziałek. więcej

II etap prac na rondzie Solidarności

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

W weekend rozpoczną się prace na jezdni w kierunku Centrum. Zmienią się trasy autobusów i pojawią się zmiany dla kierowców. więcej

Remont ulicy Gdańskiej w Łodzi - fot. z arch. UMŁ

Koniec remontu na ul. Gdańskiej. Droga będzie przejezdna, autobusy wracają na stałą trasę

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

W weekend zakończą się prace przy remoncie torowiska. Ulica Gdańska zostanie w całości otwarta dla ruchu. więcej

Łódź testuje nowy system płatności za przejazdy komunikacją miejską - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Karta płatnicza zamiast biletu. Łódź testuje nowy system płatności za przejazdy komunikacją miejską

Sebastian Grochala / MPK Łódź

MPK-Łódź, Mastercard i Mennica Polska wspólnie ogłosiły udostępnienie w łódzkiej komunikacji miejskiej nowego, elektronicznego systemu rozliczania przejazdów. Dzięki niemu pasażerowie nie będą musieli… więcej

Tydzień Mobilności jest bodźcem do trwałych zmian w przyzwyczajeniach obywateli i organizacji transportu zbiorowego - fot. z arch. UMŁ

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017. Sprawdź, co będzie się działo w Łodzi

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

Artystyczne przejścia dla pieszych, zabytkowe tramwaje, parking bez aut, muzyczny tramwaj, stojaki na rowery i panel dyskusyjny. To główne atrakcje tygodnia mobilności w Łodzi więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni