Zielone Polesie najlepszą Ideą w Polsce

Zielone Polesie to nowatorski program zazielenienia Starego Polesia obejmujący m.in. tworzenie ulic-ogrodów, woonerfów i parków kieszonkowych. Miejska Pracownia Urbanistyczna dostała właśnie za niego nagrodę im. Jerzego Regulskiego za najlepszą ideę w kraju.

mat. UMŁ
Zespół, który przygotował program Zielone Polesie

Na program Zielone Polesie składa się modernizacja kilkunastu ulic w ulice-ogrody i tzw. woonerfy, uspokojenie ruchu, utworzenie nowych terenów zielonych, m.in. w formie parków kieszonkowych (pocket-park) oraz stworzenie warunków do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Program został przygotowany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej pod kierownictwem Anny Sokołowskiej. Obejmuje on historyczną dzielnicę Wiązowa, którą dzisiaj nazywamy Starym Polesiem. 

Zespół MPU dostał właśnie za Zielone Polesie nagrodę główną im. Jerzego Regulskiego w kategorii Idea. Nagroda została ustanowiona przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Inwestycje oparte o program Zielone Poleskie rozpoczęły się w 2016 roku na odcinkach ulic Strzelców Kaniowskich, Lipowej i Pogonowskiego. Zamieniły się one w miejsca przyjazne mieszkańcom, ze szpalerami drzew, ławkami i kwietnikami. Został na nich uspokojony ruch i zachowane miejsca parkingowe. Kolejne powstają na ul. Wólczańskiej i 1.Maja. 

Od 2016 roku powstały także 4 parki kieszonkowe. Wolne miejsca między kamienicami zwykle się zabudowuje, aby uzupełnić pierzeję. W przypadku Starego Polesia, na którym terenów zielonych jest mało, te "kieszenie" zamienia się w małe parki. Dwa powstały przy ul. Strzelców Kaniowskich i po jednym przy ul. Legionów i Struga. W tym roku powstaną dwa kolejne przy ul. Pogonowskiego. 

To tylko początek. W tej chwili - wspólnie z mieszkańcami - powstają projekty trzech kolejnych odcinków ulic: Lipowej z Próchnika, Strzelców Kaniowskich oraz Lipowej. Dzięki temu projektowi, realizowanemu na zlecenie Ministerstwa Rozwoju w ramach pilotażowego programu rewitalizacji, powstanie model współpracy z mieszkańcami przy projektowaniu przestrzeni publicznych, z którego będzie mógł korzystać cały kraj. 

W skład zespołu projektowego, który przygotował program Zielone Polesie wchodzą: Anna Sokołowska, Gerard Goszczko, Małgorzata Saciuk i Bartłomiej Idzikowski. Dyrekcja: Robert Warsza, Danuta Lipińska, Aneta Tomczak.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni