Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów. Na specjalnie przygotowanej rabacie, zlokalizowanej w centralnej części Ogrodu nad największym stawem, na terenie działu o nazwie Zieleń Parkowa, zakwitną 52 tysiące tulipanów w 35 odmianach. Prezentowane na rabacie tulipany należą do grupy mieszańców Darwina, które kwitną na przełomie kwietnia i maja. W tym roku, z uwagi na wyjątkowo ciepłą wiosnę i końcówkę zimy, zakwitły już w pierwszej dekadzie kwietnia.

fot. M. Raczyński

Mieszańce Darwina wyróżniają się silnym wzrostem (nawet do 60-70 cm) i mocnymi łodygami. Tworzą duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, w wielu pięknych, wyrazistych kolorach. W kolekcji rozkwitną w tym roku m.in. takie odmiany, jak popularny czerwony ‘Apeldoorn’ i pokrewny mu żółty ‘Golden Apeldoorn’, ‘Apeldoorn’s Elite’ w ciepłych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci, kremowy ‘Ivory Floradale’, różowy ‘Pink Impression’, łososiowy ‘Salmon van Eijk’, koralowej barwy ‘Lalibela’, ‘Novi Sun’ o gigantycznych złocistożółtych kwiatach czy oryginalny ‘Hakuun’ w rzadkim dla tulipanów śnieżnobiałym kolorze. Na uwagę zasługuje także odmiana ‘Silverstream’ o kwiatach zmieniających kolor podczas kwitnienia. Płatki zabarwione na jasnożółty kolor są uzupełnione atrakcyjną czerwienią w postaci nieregularnych pociągnięć. W trakcie kwitnienia jedne kwiaty są całe żółte, inne pokryte wzorem, a kolejne nasycone czerwienią. Dwie odmiany zostaną w tym roku zaprezentowane w kolekcji po raz pierwszy: ‘White Prince’ o eleganckich białych, pachnących kwiatach o eliptycznym kształcie oraz ‘Amberglow’ o ciemnoczerwonych kwiatach z łagodną żółtą podstawą.

Tulipany kwitną również na terenie rabaty bylinowej położonej w środkowej części Ogrodu, w Skansenie Roślinnym, na terenie Działu Systematyki i w Dziale Roślin Leczniczych.

Zachęcamy do odwiedzania profilu FB Ogrodu Botanicznego, gdzie będzie można na bieżąco śledzić stopień rozkwitu kolekcji.

Zobacz również:

Wystawa kaktusów i innych sukulentów w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów Oddział Łódzki… więcej

Zapraszamy na majówkę w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi!

Mateusz Raczyński

Przypominamy i serdecznie zapraszamy na majówkę w Ogrodzie Botanicznym która odbędzie się w dniu 26… więcej

Wystawa piwonii w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii, która… więcej

Majówka w Ogrodzie Botanicznym 2024

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź serdecznie zapraszają na imprezę plenerową pn. "Majówka w… więcej

WYSTAWA FIOŁKÓW AFRYKAŃSKICH w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 25-26 maja 2024 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni