Ogród Botaniczny w Łodzi

Wystawa „Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego” w EC1

Multimedialna wystawa, spotkania z artystami, projekcje filmowe – Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na cykl wyjątkowych wydarzeń kulturalnych z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego.

Multimedialna wystawa poświęcona reżyserowi, spotkania z artystami współpracującymi z reżyserem, okolicznościowe publikacje i wydarzenia towarzyszące. Uroczystości odbędą się w Łodzi, przede wszystkim w EC1 Łódź - Miasto Kultury. Osobnym punktem będzie odsłonięcie gwiazdy Mai Komorowskiej w Łódzkiej Alei Gwiazd. Celem wydarzenia organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej jest uczczenie 80. rocznicy urodzin wielkiego polskiego reżysera.

Rocznicowe wydarzenia rozpoczną się 26 czerwca, w dniu otwarcia wystawy „Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego”, poprzedzonego odsłonięciem gwiazdy Mai Komorowskiej o godzinie 12.00 przy ul Piotrkowskiej 63 oraz spotkaniem z artystką o godzinie 12.00 w Hali Maszyn w Centrum Nauki i Techniki EC1. Wśród zaplanowanych na ten dzień atrakcji NCKF przewidziało również spotkanie okolicznościowe z artystami, których ścieżki zawodowe skrzyżowały się z twórczą drogą Krzysztofa Kieślowskiego (godz. 16.30, Hala Maszyn). W planach jest także plenerowy pokaz filmów „Z miasta Łodzi” oraz „Przypadek” o godzinie 21.30 na terenie zielonym w EC1.

Krzysztof Kieślowski należy do najwybitniejszych postaci w dziejach polskiej kinematografii. Jego filmy, np. „Amator”, „Przypadek”, „Bez końca” i serial „Dekalog”, na stałe wpisały się w jej dzieje. Mało który reżyser może poszczycić się tak imponującą kolekcją nagród – w tym Złotym Lwem z Wenecji dla „Trzech kolorów. Niebieskiego” i pierwszym Feliksem w historii, czyli nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za „Krótki film o zabijaniu”. Krzysztof Kieślowski był silnie związany z Łodzią, tu skończył Szkołę Filmową, tu realizował pierwsze filmy, stając się wkrótce jednym z najwybitniejszych polskich dokumentalistów.

Multimedialna i interaktywna ekspozycja poświęcona twórczości Krzysztofa Kieślowskiego będzie się koncentrować na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów. Podkreśli to uniwersalność i doniosłość podejmowanych przez reżysera tematów moralno-etycznych. Podczas wędrówki podążymy drogą reżysera – począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Szkole Filmowej, pierwsze filmy dokumentalne i fabularne, po sukcesy jego dzieł na arenie międzynarodowej. Różnorodność eksponatów, wśród których znajdą się oryginalne dokumenty, unikatowe obiekty, fotografie, nagrody i pamiątki, pozwoli nam zanurzyć się w świat filmów dokumentalnych i fabularnych reżysera. Wiele z tych dokumentów i obiektów techniki filmowej zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy.


„Dylematy polityczne, zagadnienia egzystencjalne i ciągła niepewność wynikająca z potrzeby dokonania niełatwych wyborów to były tematy twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Na to nakłada się tak aktualna i dziś potrzeba zachowania godności i uczciwości w czasach, które bardziej cenią spryt, podłość, konformizm i donosy. Taki był świat filmów dokumentalnych reżysera, odsłaniający degradację moralną życia w PRL-u. Taki też był wydźwięk jego filmów fabularnych. Ten moralny dylemat i napięcie pozostały też główną wartością dzieł realizowanych już w koprodukcji z wytwórniami zachodnioeuropejskimi. Odwoływanie się do uniwersalnych wartości zapewniło dziełu Krzysztofa Kieślowskiego ogromną rangę niezależnie od systemów politycznych, mód czy technologii. W NCKF wierzymy, że warto i trzeba do tego wracać”.


Kontynuacją wydarzeń, których rozpoczęciem jest otwarcie wystawy, będzie dwudniowa Międzynarodowa Konferencja „Illuminating the Archives. Film Archives Alive and Their Audiences” w Sokołowsku – miejscu, gdzie reżyser spędził większą część życia oraz gdzie dziś znajduje się Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Konferencja zostanie poświęcona wymianie doświadczeń w zakresie nowych metod upowszechniania zasobów archiwalnych, pracy badawczej z archiwami oraz współpracy archiwów z sektorami kreatywnymi, w tym z twórcami oraz biznesem. Będzie to również wspaniała okazja do zaprezentowania zbiorów Instytutu. Panele konferencji będą odbywać się w dniach 28–29 czerwca 2021 roku i dostępne będą on-line.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej przygotowuje również wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących wystawie. Przez niespełna trzy miesiące nie zabraknie niespodzianek związanych z twórczością wybitnego reżysera. Planowane są między innymi: warsztaty z eseju filmowego oraz zajęcia z fotografii.

Swoim patronatem wydarzenie objęła Maria Kieślowska – wdowa po artyście.


Główny partner wystawy:
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Partnerzy wystawy:
Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie,
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Patronat medialny: Czasopismo „Ekrany”, Czasopismo KINO, Telewizja TOYA
Wystawa zrealizowana ze środków: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Miasta Łodzi – projekt Łódź Miasto Filmu UNESCO
Wsparcia w realizacji wystawy udzieliły następujące instytucje:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi,
Muzeum Narodowe w Krakowie


NCKF SPOT
Centrum Nauki i Techniki EC1, poziom 0
ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

Czas trwania wystawy:
26.06–12.09.2021, w tym multimedialnej prezentacji „Dialogi bohaterów Kieślowskiego” – do 11.07.2021


Godziny otwarcia:
wtorek–piątek 10.00–18.00
sobota–niedziela 11.00–19.00


Bilety: 10 zł

Zobacz również:

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Warsztaty fotograficzne w Botaniku - 27.08.2022 godz. 10.00

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach fotograficznych w ramach Akademii... więcej

Ogrodniczy czwartek 25.08.2022r. godz. 17.00 "Wszystko o piwoniach (odmładzanie, przesadzanie, dzielenie)".

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Ogrodniczym Czwartku w ramach Akademii Różnorodności... więcej

Ogród bez tajemnic-przyrodnicze spacery po Botaniku "Zabójcze rośliny" - 21.08.2022

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy na kolejny spacer w ramach Akademii Różnorodności. W najbliższą niedzielę... więcej

29-31 lipiec 2022r. - bezpłatny wstęp do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni na 599 Urodziny Łodzi

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Z okazji obchodów 599 Urodzin Łodzi w dniach 29-31 lipca 2022r. (piątek, sobota, niedziela) wstęp do... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni