Woonerf, deptak czy zacisze? Wybierz "przyjazną" nazwę dla podwórców miejskich

Łodzianie zdecydują, jak nazywać miejskie podwórce. Być może znajdą określenia bardziej przyjazne dla ucha i łatwiejsze w wymowie niż pochodzące z języka niderlandzkiego słowo woonerf.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi

W ramach budżetu obywatelskiego miasto ogłasza plebiscyt na nową nazwę woonerfu. Będzie ją można zgłosić elektronicznie  (na adres: podworzec.miejski@gmail.com) lub papierowo, a potem wybrać podczas głosowania odbywającego się na platformie VoxPopuli. Kandydatury będą rejestrowane chronologicznie. - Propozycje można zgłaszać od soboty, 26 sierpnia od północy, aż do północy 8 września, za pomocą maila, którego adres będzie udostępniony na stronie internetowej i na Facebooku - powiedziała Joanna Ufnalska ze Stowarzyszenia Topografie, które będzie koordynować akcję. Papierowe zgłoszenia będzie można składać podczas dwóch wydarzeń na woonerfie przy ul. 6 Sierpnia.

Pomysłodawcą projektu jest Jakub Hubert, który złożył wniosek do budżetu obywatelskiego 2017. Jego ideą jest znalezienie polskiego odpowiednika obco brzmiącej nazwy. - Ja mam dwa pomysły "deptak" i "zacisze", ale zgłoszę też woonerf, żeby zagłosować mogli również ci łodzianie, którym podoba się ta nazwa lub się do niej już przyzwyczaili czy polubili ją - mówił Jakub Hubert.

Zgodnie z definicją dostępną w Wikipedii woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą projektowania ulicy tego typu jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. - Szukamy nazwy, która będzie zawierała w sobie klimat miejsca i jego ideę - podkreśla Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, które koordynuje realizację projektów z budżetu obywatelskiego.

Realizacja zadania będzie kosztować 9 tys. zł. Kwota ta obejmuje prowadzenie strony internetowej, akcji informacyjnej, przeprowadzeniem głosowania i wydarzeń plenerowych.

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni