Wiedza kluczem do zwycięstwa. 131 rocznica urodzin Jana Kowalewskiego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 173 oraz łódzcy historycy uczcili 131. rocznicę urodzin Jana Kowalewskiego, łódzkiego kryptologia i bohatera wojny polsko-bolszewickiej. Kwiaty spoczęły na tablicy pamiątkowej, na domu rodzinnym Jana Kowalewskiego.

Rozszyfruj wiadomość. Zabawa animacyjna przy muralu z Janem Kowalewskim. fot. P. Wacławiak.
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Jan Kowalewski był pasjonatem kryptologii, który niespodziewanie przyczynił się  do zwycięstwa Polski w wojnie polsko-bolszewickiej. Złamał 100 radzieckich kluczy szyfrowych, co przyczyniło się do odczytania kilku tysięcy zaszyfrowanych depesz bolszewików. Był to bardzo cenny wkład w wywiad wojenny, dzięki któremu Polacy z dużym wyprzedzeniem zdobywali wiedze o pozycji  i dalszych zamierzeniach wrogach. W stulecie wojny Miasto Łódź wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi organizowało wiele wydarzeń próbując przybliżyć współczesnym postać zapomnianego, ale bardzo zasłużonego bohatera z Łodzi. Historia ta od kilku lat jest inspirująca dla wielu twórców - powstał mural z wizerunkiem bohatera, książki, opracowania naukowe, wystawy, gra miejska, a nawet teatr telewizji.

-Podczas lekcji historii poznajemy losy wielkich władców, dowódców wielkich bitew, czasem wynalazców oraz wielkich artystów, Jan Kowalewski jednak, nie był żadną z takich postaci. Jego historia to jednak dowód, że za każdym sukcesem stoją umiejętności eksperckie oraz ciężka praca osób, które same nie postrzegały siebie jako wielkie i nigdy nie pomyślałyby, że przejdą do historii.  Osiągnięcia Jana Kowalewskiego to także dowód, że na wojnie nie decyduje przewaga liczebna, ale wiedza, talent i praca.  - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa- Wodnicka.

Goście uroczystości złożyli  kwiaty przy pamiątkowej tablicy. Jana Kowalewskiego uczciło również Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które we współpracy z Miastem Łódź prowadziło projekt „Rok Jana Kowalewskiego”. Zdobył on główną nagrodę w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”.

Rocznica byłą okazją by przypomnieć, że równo 3 lata temu powstało jeszcze jedno miejsce pamięci Jana Kowalewskiego – mural przy ul. Nawrot 7. Wielkie malowidło Pawła Herta (Ovca z grupy NTK) złożone jest z tysięcy znaków, naśladujących szyfr. W tym miejscu młodzież wykonała zadanie, które miało na celu zrozumienie jednej z zasad dekryptażu.
W zabawie zastosowano metodę zwaną „szyfrem Traugutta”. Jej podstawą jest posiadanie dwóch identycznych egzemplarzy tego samego tekstu i  wiedza o tym, która litera wiąże się
z daną liczbą w zakodowanej wiadomości. Grupa, która najszybciej poradziła sobie z odkodowaniem prostego zdania otrzymała nagrody. Cztery uczennice 8 klasy, które najszybciej oddały zadanie wspominały, że miały już kontakt z szyframi - w harcerstwie. 

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni