W rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet pamiętamy o wybitnej łodziance

Z okazji 102. rocznicy uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych przypominamy, że jedną z ważnych postaci ruchu na rzecz równouprawnienia kobiet była związana z Łodzią Romana Pachucka. Przed tablicą jej poświęconą, w gmachu IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej przy ul. Pomorskiej 16, prezydent miasta Hanna Zdanowska złożyła kwiaty.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Przed tablicą poświęconą Romanie Pachuckiej prezydent miasta Hanna Zdanowska złożyła kwiaty
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Romana Pachucka urodziła się w 1886 roku w Koluszkach w rodzinie drobnych urzędników. Dzięki determinacji udało jej się skończyć studia we Lwowie. Była nauczycielką z pasją. Po I wojnie światowej pracowała w kilku gimnazjach, m.in. w Gimnazjum Żeńskim im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi (obecnie IV LO), gdzie była dyrektorką w latach 1926-1936. Z jej inicjatywy w łódzkim gimnazjum wprowadzono np. tzw. daltoński system nauczania oparty na wspólnej pracy i współorganizacji szkoły przez uczennice. Z inicjatywy Romany Pachuckiej wybudowano także ośrodek rekreacyjny młodzieży w podłódzkich Sokolnikach.

Ruch na rzecz równouprawnienia kobiet w Polsce łączył się z walką o wyzwolenie narodowe. Zdarzało się, że podczas powstań narodowych kobiety na równi z mężczyznami stawały do walki zbrojnej. Bardzo duża grupa kobiet zaangażowana była w działalność PPS i jej Organizacji Bojowej oraz w budowę niepodległego państwa polskiego. Szybko rozwijały się społeczne organizacje kobiece, których celem było równouprawnienie i wywalczenie przez nie prawa wyborczego. Dekret podpisany przez Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 roku przyznawał prawa wyborcze wszystkim obywatelom po 21. roku życia bez różnicy płci, narodowości, wyznania i statusu społecznego. Warto podkreślić, że Polki otrzymały pełnię praw wyborczych jako jedne z pierwszych w Europie. (tekst: Katarzyna Zielińska, Andrzej Janecki)

Powiązane pliki

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni