W 43. rocznicę Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. Upamiętnia on zryw robotników z 1980 roku i podpisanie porozumienia pomiędzy komitetami strajkowymi a rządem PRL. To wtedy narodziła się Solidarność. Łódzkie obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele Jezuitów oraz przemarszem ulicą Sienkiewicza do kościoła św. Krzyża.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
12 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Podczas uroczystości przy kościele św. Krzyża, przed pomnikiem krzyżem, składając kwiaty upamiętniono historyczne wydarzenia tego dnia.  W imieniu władz miasta wiązankę przed pomnikiem złożył wiceprezydent Adam Wieczorek. Głos zabrał przewodniczący „Solidarności” Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc. Wskazał na rolę ruchu społecznego „Solidarność” w procesie odzyskania niepodległości oraz na zaangażowanie i trud jej członków - również współcześnie.  

Dzień Solidarności i Wolności obchodzony jest na pamiątkę podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia 1980) które zakończyło okres strajków. To początek historycznej drogi Polaków do wolności i niepodległości.

Strajki były odpowiedzią na podwyżkę cen, coraz gorszą sytuację gospodarczą w kraju, a także represje polityczne wobec niewygodnych pracowników niektórych zakładów. Najbardziej znanym strajkującym zakładem była Stocznia Gdańska, w której to narodził się Międzyzakładowy komitet Strajkowy, a później NSZZ „Solidarność”.

Podczas strajków, trwających od 14 sierpnia 1980 roku, władza podjęła rozmowy z przedstawicielami MKS-u. Powodem było rozlewanie się strajków na całą Polskę. Domagano się nie tylko zmiany polityki gospodarczej, ale także przywrócenia do pracy zwolnionych politycznie pracowników, upamiętnienia ofiar Grudnia ’70 oraz utworzenia wolnych związków zawodowych. Niezależne od władzy związki zawodowe byłyby prawdziwym reprezentantem robotników.

31 sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej nastąpiło podpisanie porozumienia między rządem a strajkującymi. Moment ten był zakończeniem strajków, rozpoczęciem karnawału „Solidarności”, a jednocześnie drogi do wolności Polski i innych krajów bloku wschodniego.

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni