Ogród Botaniczny w Łodzi

Ulica Piotrkowska też świętuje 596. Urodziny Łodzi

Obchody 596. Urodzin Łodzi nie mogłyby odbyć bez odwiedzin Piotrkowskiej, najsilniej kojarzonej z naszym miastem ulicy. Przed wieczornymi koncertami w ramach 596. Urodzin Łodzi, ul. Piotrkowska zapełni się atrakcjami dla mieszkańców. Świętować będziemy na sportowo, przy dobrej muzyce, i rzemieślniczym piwie, a dzieci zaszaleć będą mogły w gigantycznym placu zabaw.

Ulica Piotrkowska też świętuje Urodziny Łodzi - fot. z arch. UMŁ
Ulica Piotrkowska też świętuje Urodziny Łodzi , fot. z arch. UMŁ

Strefy tematyczne będą rozciągać się wzdłuż całej ulicy, w niemal każdym odcinku Piotrkowskiej, a większość atrakcji dostępna będzie przez cały weekend. Strefy gastronomiczne, Piwa Rzemieślniczego "Street Beer Festival" oraz Festiwal Słodkości, czekać będą na łodzian już od piątku. Pyszny weekend zapewni także czekoladowa ciężarówka Wawela, a o spalenie przyjętych kalorii i powrót do formy zadba ekipa instruktorów Runmageddon w specjalnie przygotowanym miasteczku sportowym. W sobotę zaś urodzinowa strefa Uniwersytetu Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej zaprasza na wymianę i wspólne czytanie "łódzkich" książek oraz zabawę w rodzinnej atmosferze, m.in. przy wielkoformatowych scrabblach i warcabach. Z okazji święta Łodzi będzie można też obejrzeć przedstawienia z cyklu "Baśniowy Pasaż Róży", wydarzenia uwielbianego przez najmłodszych które wystawione zostanie wyjątkowo zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Łącznie skorzystamy z 9 stref atrakcji dla dzieci i dorosłych, prawie na całej długości ul. Piotrkowskiej. 

Od sceny głównej, znajdującej się na pl. Wolności aż do al. Mickiewicza na łodzian czekają:

 • Gigantyczny plac zabaw (dmuchańce dla maluchów i niecodzienne atrakcje dla starszych dzieci i dorosłych, m.in.: skok z olimpu i imperium arena)
 • Festiwal Smakołyków - stoiska ze słodkościami i lodami
 • Strefa czytelnicza Biblioteki Miejskiej i Uniwersytetu Łódzkiego
 • Warsztaty modelarskie przy Piotrkowskiej 121
 • Street Beer Festival  - najlepsze browary rzemieślnicze z całej Polski na Piotrkowskiej
 • Strefa chillout w pasażu Schillera z kącikiem dla dzieci i food-truckami
 • Runmagedon - miasteczko treningowe z torem przeszkód
 • Strefa samochodów zabytkowych w klimacie retro/PRL
 • Strefa czekolady Wawel z najsłodszą ciężarówką w Polsce
 • Baśniowy Pasaż Róży - spektakl z warsztatami dla dzieci (sobota i w niedziela, start godz. 12.00)
 • wieczorne koncerty na pl. Wolności, w trakcie których wystąpią m.in.: O.S.T.R., Happysad, Voo Voo, Łąki Łan czy Kozak System (UA).

Gigantyczny plac zabaw – Mickiewicza/Zamenhofa

Będzie to jedyna taka strefa, w której zabawa czeka także na dorosłych! Część atrakcji dedykowana jest wyłącznie dzieciom, jak dmuchany zamek z Księgi Dżungli czy tropikalny tunel z wirującymi balonami, natomiast znane z programu Wipeout, ekstramalne tory przeszkód wywołają dreszcze emocji u każdego dorosłego. Dla starszych w początkowym odcinku Piotrkowskiej stanie tzw. Skok z Olimpu, siedmiometrowa bezpieczna konstrukcja, z której każdy może wykonać bezpieczny skok na miękką poduchę, a także pełna zachęcających do rywalizacji przeszkód, Imperium Arena. Spodziewać się można gigantycznej dawki emocji!

Wstęp na atrakcje: sobota i niedziela, godz. 11-19.00. 

Festiwal Słodkości "Smakołyki" – Mickiewicza/Zamenhofa

Specjalnie na Urodziny Łodzi, znany z Piotrkowskiej 217 festiwal słodkości zagości w okolicach OFF-a, w odcinku Roosevelta-Zamenhofa. Po wyczerpujących skokach w strefie dmuchańców, uzupełnimy kalorie lodami rzemieślniczymi, tajskimi czy kultowym "Bambino" na patyku, a także kołaczem czy gofrem.

Słodkościami częstować nas będą: 

 • Lód Miód – lody rzemieślnicze
 • Lody Przygody – lody rzemieślnicze
 • TajIce – lody tajskie
 • Naturalnie Tak – lemoniada ze świeżo wyciskanych owoców
 • JuPi Food Truck - Orzeźwiająca, autorska lemoniada, wyselekcjonowane smaki rzemieślniczych lodów i tradycyjne gofry w niecodziennych odsłonach...
 • JOGO – lody Bambino – smak dzieciństwa
 • Kołacze – słodkie zakręcone kołacze węgierskie

Godziny otwarcia stoisk: piątek 17:00 - 22:00, sobota 12:00 - 22:00, niedziela 12:00 - 20:00

Strefa czytelnicza – przy ul. Zamenhofa

Biblioteka Miejska wraz z Uniwersytetem Łódzkim przygotowują rodzinną strefę promującą czytanie książek, która czynna będzie w sobotę i znajdować się będzie przy ul. Zamenhofa. Biblioteka zapewni atrakcje dla dzieci, m.in.: zabawy, konkursy, malowanie buziek i możliwość zagrania w gigantyczne scrabble i warcaby. Będzie można też przynieść i zabrać ze sobą książkę w ramach tzw. "bookcrossingu" i zrelaksować się na leżaku, podczas gdy pracownicy i wykładowcy UŁ czytać będą na głos fragmenty wyselekcjonowanych „łódzkich” pozycji. Piknikowa atmosfera strefy sprzyjać będzie rozmowom o literaturze i edukacyjnym zabawom. 

Strefa czytelnicza przy ul. Zamenhofa będzie czynna w sobotę w godz. 12-19.00.

 

Warsztaty modelarskie przy ul. Piotrkowskiej 121

Zajęcia dla dzieci i dorosłych z instruktorami pracowni przybliżą łodzianom wspaniałe hobby jakim jest modelarstwo redukcyjne.

Czynne w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00. 

 

Street Beer Festiwal i strefa foodtucków – pasaż Schillera

To już druga edycja festiwalu browarów rzemieślniczych na głównej ulicy Łodzi. Przy Pasażu Schillera w dniach 26-28.07.2019 r. będziemy mogli spróbować najlepszych złotych trunków z całej Polski i wypocząć w Strefie Chillout'u Volvo z kącikiem dedykowanym dla dzieci. Piwa rzemieślnicze charakteryzują się autorską recepturą opracowaną przez piwowara, który bezpośrednio uczestniczy i nadzoruje proces produkcji. Do wytworzenia piwa używane są najwyższej jakości tradycyjne i eksperymentalne składniki naturalne. Street Beer Festiwal to również szereg atrakcji, warsztatów i konkursów z piwnymi nagrodami, prowadzonych przez Bractwo Piwne i dobra muzyka. Weekendowy czas w sobotę i niedzielę umili set didżejski designerskiej strefie relaksu z leżakami i parasolami. W tym roku nie zabraknie też pysznego jedzenia, które z piwem smakuje jeszcze lepiej. W pasażu staną samochody San Escobar, Mafiosso Food Truck, Pierogi Gosi, Kuroneko Brownie oraz Usmażeni. 

Wśród wystawców piwnych m.in.:

 • Kraft Klub
 • Łąkomin
 • Browar z Centralnej Polski
 • Rzeka Piwa
 • Antybrowar
 • Dwie Krople
 • Browar Skrzat
 • Piwo z Żuka
 • Piwoteka
 • Browar Funky Fluid
 • Browar Warkot 

Godziny otwarcia stoisk: piątek 17:00 - 22:00, sobota 12:00 - 22:00, niedziela 12:00 - 20:00

Organizatorem jest Piotrkowska 217, a partnerami wydarzenia są: Bractwo Piwne oraz Volvo.

Strefa treningowa Runmageddon - odcinek Traugutta-Zielona

Runmageddon to ekstremalny bieg przez przeszkody, który zyskał w Polsce wielu sympatyków za sprawą organizowanej cyklicznie imprezy sportowej pod tą samą nazwą. W dniach 27-28 lipca na Piotrkowskiej powstanie specjalna, urodzinowa strefa z konstrukcjami, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli przetestować swoje umiejętności pokonywania sztandarowych przeszkód Runmageddonu. Podczas treningów poznamy tajniki pokonywania ekstremalnych konstrukcji takich jak: pozioma, wisząca drabinka tzw. "Rig";  ścianki: "Ukośna" i pionowa zwana "MiniKomandosem"; "Harfa" - pozioma rura oraz "Fireman". Dla dzieci, dostępna będzie specjalna trasa dla małych Runmageddończyków, a raz dziennie odbędzie się trening przygotowujący do pokonania przeszkód dla kategorii KIDS. Wszystkie treningi poprowadzą Tomasz Żak i Tomasz Prykowski, trenerzy Runmageddonu. Na wszystkie treningi, oprócz Łódzkiego Treningu Otwartego, liczba miejsc jest ograniczona opłatą i obowiązują na nie zapisy. Harmonogram treningów: 

Sobota

 • 12:00 Tomasz Prykowski
 • 14.00 Trening dla dzieci
 • 16:00 Tomasz Żak

Niedziela

 • 12:00 Tomasz Prykowski
 • 14.00 Łódzki Trening Otwarty
 • 14.00 Trening dla dzieci
 • 16:00 Tomasz Żak 

Zapisy na stronie: runmageddon.pl/imprezy/strefa-runmageddon-na-596-urodziny-lodzi-lodz-27-07-2019 

Między treningami będzie także konkurs, którego zwycięzca wygrywa voucher na Runmageddon w Łodzi! Strefa czynna w sobotę i w niedzielę w godz. 11:00 – 19:00.

Strefa samochodów retro/PRL-odcinek Zielona/Więckowskiego

W tym odcinku znajdą coś dla siebie fani zabytkowych samochodów. W sobotę od godz. 12.00 zaprezentują się Łódzkie Maluchy, grupa zrzeszająca miłośników i posiadaczy Fiata 126p z województwa łódzkiego, promująca swoją pasję oraz region poprzez udział w wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich, także akcjach charytatywnych.

Strefa samochodów retro/PRL będzie czynna w godz. 12-17.00 w sobotę.

Więcej o Łódzkich Maluchach: www.facebook.com/lodzkiemaluchy/ 

Strefa czekolady Wawel – plac pod Magdą, Piotrkowska/Jaracza

Najsłodsza ciężarówka w Polsce z okazji Urodzin Łodzi odwiedzi ul. Piotrkowską i w sobotę oraz niedzielę zapewni strefę, w której nie powinno zabraknąć prawdziwego fana czekolady. Przez cały dzień łodzianie upolują tu słodkie nagrody i będą mogli się wybrać w wirtualną podróż po fabryce czekolady, a dla dzieci w mobilnej strefie prowadzone będą animacje i edukacyjne zabawy, w których główną rolę grać będzie czekolada. Strefa będzie czynna w sobotę i w niedzielę między 11:00 a 19:00. 

Baśniowy Pasaż Róży – ul. Piotrkowska 3

Uwielbiany przez dzieci cykl bajkowych przedstawień w przestrzeni Pasażu Róży w ramach Urodzin Łodzi odbędzie się wyjątkowo w sobotę i niedzielę. Plenerowy spektakl rozpocznie się o godz. 12.00 w podwórku przy Piotrkowskiej 3, a w przypadku złej pogody, wydarzenie przeniesione zostanie do budynku AOIA, ul. Zachodniej 54/56 (tuż obok Pasażu Róży). Po bajce dzieci będą mogły wziąć
w animacjach i poznać postacie z przedstawienia. W programie: 

 • 27 lipca „Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy”.
  Spektakl angażuje dzieci do aktywnego uczestnictwa i pomocy w rozwiązywaniu problemów bajkowych postaci, które będą postawione w niebezpiecznych sytuacjach. Motyw znanej bajki „Trzy Prosiaczki” i liczne melodyjne piosenki będą pretekstem do pokazania małym widzom w przystępny i zabawny sposób jak reagować na różne zagrożenia, np. w kontakcie z niebezpiecznymi przedmiotami czy spotkanie z nieznajomym. W spektaklu podkreślona zostanie waga pracy takich służb jak: policja, straż pożarna, pogotowie. Przedstawienie uczy najmłodszych szacunku dla wszystkich służb niosących pomoc mieszkańcom naszego miasta oraz korzystania w sposób odpowiedzialny z numerów alarmowych.
 • 28 lipca „Urodziny Baby Jagi”.
  Baba Jaga obchodzi urodziny i z tej okazji organizuje przyjęcie. Niestety Lis przechera, negatywna postać, kradnie panu Bajarzowi magiczny worek z bajkami. Jest to przyczyną ogromnego zmieszania i pojawienia się w bajkowym lesie wielu postaci z różnych bajek, które wybierają się z prezentami na urodzinowy bal do Baby Jagi. Czy prezenty dotrą do Baby Jagi? Czy Lis Przechera zostanie ukarany? To pytania, ale i zadania dla małych widzów, którzy przez zabawę uczyć się będą postaw związanych min. z zagadnieniami ekologii i higieny osobistej. W spektaklu wykorzystano plan żywy (aktorski), a jako dodatkową atrakcję, wprowadzono krótkie scenki estradowe z użyciem lalek teatralnych (marionetki, mupety).

Zobacz także

Zobacz również:

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Warsztaty fotograficzne w Botaniku - 27.08.2022 godz. 10.00

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach fotograficznych w ramach Akademii... więcej

Ogrodniczy czwartek 25.08.2022r. godz. 17.00 "Wszystko o piwoniach (odmładzanie, przesadzanie, dzielenie)".

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Ogrodniczym Czwartku w ramach Akademii Różnorodności... więcej

Ogród bez tajemnic-przyrodnicze spacery po Botaniku "Zabójcze rośliny" - 21.08.2022

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy na kolejny spacer w ramach Akademii Różnorodności. W najbliższą niedzielę... więcej

29-31 lipiec 2022r. - bezpłatny wstęp do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni na 599 Urodziny Łodzi

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Z okazji obchodów 599 Urodzin Łodzi w dniach 29-31 lipca 2022r. (piątek, sobota, niedziela) wstęp do... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni