Ogród Botaniczny w Łodzi

"UDOWODNIĆ ŚWIATU, ŻE NIE JESTEM GORSZY". POLONISTA WYCHOWANY W RODZINIE ZASTĘPCZEJ GOŚCIEM „DZIEŃ DOBRY TVN”

Siedzieliśmy z panią Wiesią Goździk dniami i nocami, żeby tę olimpiadę wygrać i żeby udowodnić światu, że nie jestem gorszy – tak wspomina swoje dzieciństwo Bartek Rosiak, polonista, który wychował się w łódzkiej rodzinie zastępczej spokrewnionej. To jego babcia opiekowała się nim od początku. Mimo jej ogromnej miłości Bartek doświadczył, jak to jest być dzieckiem innym od pozostałych. I jak czuje się 7-latek, który musi się zmierzyć ze śmiercią mamy.

Być może właśnie dlatego sam ma dziś wyjątkową wrażliwość na drugiego człowieka. Dzieci ze szkoły, w której uczy, są dla niego przede wszystkim ludźmi, a dopiero później uczniami.

– Jeżeli dziecko mówi mi, że w jakiś sposób skończył się dla niego świat, bo coś się wydarzyło, to tak właśnie jest. Wychodzę z takiego założenia, że jeżeli przychodzi do mnie dziecko z problemami emocjonalnymi na lekcję, z głową zupełnie gdzieś indziej, to choćbym tańczył na tej lekcji, to nic mu nie przekażę. Najpierw rozwiązujemy problemy, a potem dopiero przechodzimy do nauki – opowiadał w studiu.

Rosiak jest obecnie najmłodszym nauczycielem w Łodzi, a możliwe, że nawet w całej Polsce. Niektórzy nie dowierzają, że 21-latek może już mieć za sobą studia magisterskie i doświadczenie zdobyte podczas wolontariatu w jednej z podstawówek. A jednak może.

Cieszymy się, że takie wyjątkowe osiągnięcia ma właśnie osoba wychowana w pieczy zastępczej. Cieszy nas również to, że dzięki Bartkowi i jego wizycie w programie Dzień Dobry TVN znów cała Polska mogła usłyszeć o kampanii społecznej Rodzina Jest dla Dzieci, która zajmuje się szukaniem rodzin dla dzieci z łódzkich domów dziecka.

 Spotkania z Bartek Rosiak są częścią projektu „Trafiony. NIEzatopiony. NIEzastąpiony” realizowanego przez Fundacja DOBROdzieje się, Fundacja EY i łódzką kampanię Rodzina Jest dla Dzieci. Jego celem jest pokazanie rodzicielstwa zastępczego z perspektywy dziecka.

 

 

Zobacz również:

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Małgorzata Godlewska

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i... więcej

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz... więcej

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi... więcej

Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

W dniach 16 - 27 stycznia 2023 roku Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane... więcej

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni