Kolekcja ta liczy prawie 16 000 roślin. W jej obrębie prezentowanych jest ok. 90 odmian. Liliowce w naszym klimacie kwitną od końca czerwca do początku sierpnia, jednak najwięcej odmian zakwita w lipcu.
Liliowce pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Łacińska nazwa liliowców Hemerocallis pochodzi od greckiego hemera oznaczającego „dzień” i kallos – „piękno” czyli „piękno jednego dnia” (ang. Daylily). Pojedyncze kwiaty liliowców rozwijają się bowiem tylko na jeden dzień. Jednak z uwagi na to, iż jest ich dużo na pędzie i nie rozwijają się jednocześnie, kwitną i zachwycają swą urodą przez długi czas. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 70 000 odmian tych pięknych bylin i wciąż tworzone są nowe.
W ramach kolekcji prezentujemy głównie odmiany liliowca ogrodowego Hemerocallis hybrida (w tym 14 odmian polskich), a także liliowca rdzawego Hemerocallis fulva. Obecnie w Ogrodzie podziwiać można odmiany o różnych typach kwiatów: o kwiatach jednokolorowych (np. Stella d’Oro, Arctic Snow, Luxury Lace), kwiatach z oczkiem lub falbanką (np. Strawberry Candy, El Desperado, Wild Mustang), kwiatach pełnych (np. Peggy Jeffcoat, Bandolero, Double Firecracker), a także odmiany o kwiatach typu pająk (np. Autumn Red, Kindly Light).
W dniu 9 lipca (sobota) kolekcję liliowców będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania można będzie dowiedzieć się od kiedy liliowce są uprawiane, poznać gatunki liliowców, ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.
Planowana zbiórka o godz. 15.00 na terenie kolekcji, na końcu pomnikowej alei lipowej.
Wstęp na wystawę liliowców i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.
Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia: 9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)
Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.