Trwa wyburzanie oficyny kamienicy przy ul. Zielonej 6

Trwa wyburzanie lewej oficyny kamienicy przy Zielonej 6. To jeden z pierwszych, najbardziej widowiskowych etapów inwestycji. Rewitalizacja kamienicy rozpoczęła się w lipcu tego roku i potrwa około 2 lat.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Dziś rozpoczęliśmy prace wyburzeniowe, które potrwają około tygodnia i to będzie pierwszy kamień milowy, który pozwoli nam kontynuować prace na kolejnych budynkach. Prace idą zgodnie z harmonogramem - mówi Krzysztof Zieliński, przedstawiciel wykonawcy, firmy Zap-Bud.

Do tej pory wzmocnione zostały konstrukcje nośne pozostałych budynków nieruchomości, tj. oficyny frontowej oraz prawej. W ramach tych prac wykonano m.in. stemplowanie stropów, zamontowano ściągi spinające ściany. Usztywniono także ścianę fundamentową lewej oficyny, graniczącą bezpośrednio z nieruchomością sąsiednią. Pojawiły się tam słupy żelbetowe oraz spinająca je belka podwalinowa, jako uzupełnienie zabezpieczeń wykonanych w I etapie robót (przypory żelbetowe). Zabezpieczany jest także dach nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 49.

- Kończą się właściwie już prace wzmacniające, trwają prace wyburzeniowe wewnątrz, między innymi ścian działowych, sufitów. Udało się też odkryć kilka ciekawych elementów, takich jak posadzka, czy sztukaterie na suficie - mówi Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

Po przebudowie nieruchomości łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 1,4 tys. m2. W poziomach parterów budynków zaplanowane są lokale handlowo-usługowe, zaś na wyższych kondygnacjach lokale biurowe.

- Chcemy w przyszłym roku rozpocząć proces poszukiwania tutaj najemców, tak żeby w momencie zrobienia odbioru technicznego tej inwestycji, żebyśmy mieli podpisane wszystkie umowy i żeby budynek mógł być z dnia na dzień zasiedlony - informuje Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

Prace mają się zakończyć w 2021 roku. Całkowity koszt inwestycji to ponad 18 mln zł.

Powstanie tej wielkomiejskiej kamienicy datowane jest na rok 1894. Wcześniej na parceli przy ul. Zielonej 6 znajdował się murowany dom z blaszanym dachem oraz zabudowania gospodarcze, a właścicielem posesji był Fryderyk Florian Miller. We wrześniu 1879r. sprzedał on nieruchomość Ickowi i Rozalii Aurbach. To oni rozbudowali kamienicę. W pierwszej kolejności poszerzono budynek od zachodniej strony (prawa oficyna) oraz nadbudowano go o dwa kolejne piętra. Wtedy także powstała podpiwniczona, czterokondygnacyjna oficyna zachodnia i parterowa służbówka w głębi posesji. Najpóźniej powstał projekt rozbudowy budynku frontowego autorstwa Franciszka Chełmińskiego i Alwill Jankau. To im kamienica zawdzięcza czwartą kondygnację i neobarokowy charakter.

W 1906r. za kwotę 48 tys. rubli nieruchomość została odkupiona od Aurbachów przez Dom Bankowy Wilhelm Landau, w 20-leciu międzywojennym wróciła ponownie do pierwotnych właścicieli.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni