Święto zwycięstwa

8 maja 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa - najkrwawszy konflikt w dziejach świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi: żołnierzy i cywili.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W przeddzień Narodowego Dnia Zwycięstwa Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Armii Krajowej na pl. Józefa Hallera.

Władzom miejskim towarzyszyli pułkownik Włodzimierz Pajdowski i Tomasz Szamburski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Dla weteranów AK i społeczności łódzkiej  pomnik na pl. Hallera jest symbolem zwycięstwa i polskiego wkładu w walkę z III Rzeszą.

 Akt bezwarunkowej kapitulacji został podpisany przez przedstawicieli III Rzeszy oraz przedstawicieli trzech mocarstw sprzymierzonych (ZSRR, Anglia i USA) i Francji, w Berlinie, 8 maja o godz. 23:01.

Polska wałczyła od pierwszego dnia wojny. Liczba polskich ofiar wyniosła blisko 6 milionów obywateli, a straty materialne sięgnęły setek miliardów dolarów. Straciliśmy także 50 procent dóbr kultury.

Dla świata dzień 8 maja 1945 roku stal się początkiem procesu odbudowy materialnej i politycznej. Polski wkład w zwycięstwo nad Niemcami był niezwykle istotny. Chodzi przede wszystkim o wysiłek militarny na wszystkich frontach II wojny światowej.

Według historyków Armia Krajowa , a właściwe jej wywiad wniosły niezwykły wkład w dzieło zwycięstwa. W Łodzi działała np. Halina Szwarc-Kłąb, jedna najbardziej zasłużonych agentek AK, która ustaliła położenie obiektów militarnych na terenie portu w Hamburgu, co umożliwiło aliantom ich zniszczenie. Pracując w Archiwum Medycyny Wojskowej w Berlinie, miała wgląd do informacji o stratach jednostek niemieckich na froncie wschodnim. Można było w ten sposób określić ich stan liczebny oraz gotowość do walki, także miejsce stacjonowania.

Pamiętamy też o informacjach, jakie dostarczał wywiad AK na temat pocisków V-1 i V-2 oraz o polskim wkładzie w rozszyfrowanie kodów Enigmy, który przyśpieszył niewątpliwie koniec wojny.

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni