Śmierć nadeszła przedwcześnie. 80. rocznica śmierci Dawida Sierakowiaka.

8 sierpnia na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi odbył się Kadisz za Dawida Sierakowiaka. Był on polskim Żydem, który w trakcie II wojny światowej przebywał w getcie łódzkim. Pobyt ten zaowocował spisaniem "Dziennika", dzięki któremu wiemy, jak wyglądała sytuacja Żydów w Łodzi pod nazistowską okupacją.

Fot. Radosław Żydowicz, UMŁ
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Jak powiedział Marian Turski, kolega Dawida Sierakowiaka ze szkoły z czasów okupacji, Dziennik jest wyjątkowym dziełem, gdyż nie jest komentarzem do rzeczywistości lecz jej dokładną relacją. Ukazane procesy kształtowania się administracji Judenratu i rozpadu stosunków społecznych mogą stanowić rzetelne źródło historyczne.

Na pytanie, dlaczego młodzi ludzie powinni sięgać po Dziennik, odpowiedział, że trzeba czytać pamiętniki, żeby widzieć jakie są postawy ludzkie w danej sytuacji.” Mówił również, że należy próbować zrozumieć mechanizm, jaki doprowadził do tragedii holocaustu, aby nie powtórzyły się błędy przeszłości.

- Będziemy pamiętać i przekazywać tę pamięć, bo to jest nasz obowiązek, i tak jak pan Marian powiedział, będziemy pamiętać, ale również będziemy patrzeć z optymizmem w przyszłość. Poszukujemy cały czas źródeł, poszukujmy cały czas prawdy, poszukujemy historii społeczności żydowskiej, która przecież stanowiła 1/3 mieszkańców naszego miasta, która współtworzyła nasze miasto. I mam nadzieję, że nikt z nas nie poprzestanie, żeby te źródła odkrywać - mówiła wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

Dawid Sierakowiak to nie jedyny emisariusz prawdy o łódzkim getcie. Równie ważna jest niedawno odkryta twórczość Chavy Rosenfarb, mieszkanki Litzmannstadt Getto, która jest łódzką patronką roku 2023. Twórczość obojga autorów będzie motywem przewodnim tegorocznych obchodów rocznicy likwidacji getta.

Kadisz, czyli tradycyjna modlitwa żydowska w języku aramejskim odmawiana m.in. dla zmarłych, został odmówiony dokładnie w 80. rocznicę śmierci Dawida Sierakowiaka.

Wydarzenie było inauguracją obchodów 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, organizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmanna w Łodzi. Dokładny program obchodów można znaleźć na stronie Centrum oraz w wielu punktach na terenie Łodzi.

https://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto

Zobacz również:

Senioralia w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni w Łodzi, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al.… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni