„SĄ PRZEKONANE, ŻE SĄ LUDZKIMI ŚMIECIAMI”. PRZECZYTAJ ROZMOWĘ O DZIECIACH Z PIECZY

Nasze dzieci są brzydkie, gdy trafiają do pieczy zastępczej. Brak miłości i wieloraka przemoc, której doświadczyły, odbijają się na ich wyglądzie. Dzieci cierpią na łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry, zaawansowaną próchnicę. Mają pusty wzrok, kulą się i garbią, a w nocy moczą ????łóżko. Często jeszcze nie potrafią mówić, a już mają choroby przenoszone drogą płciową. Każda doświadczona rodzina zastępcza miała pod opieką takie dziecko.

Dzieci, które pojawiają się w pieczy, są przekonane, że są ludzkimi śmieciami i zasługują na śmierć. Są świetnie zaznajomione z katalogiem przekleństw, a jedynym, czego doświadczyły w nadmiarze, jest cierpienie.

Zadaniem rodziców zastępczych jest pokazanie im, że są dorośli, którzy im nie zagrażają. Trzeba je przekonać, że słowa mogą także wzmacniać, a nie tylko ranić. Potrzeba czasu, by straumatyzowane dziecko było w stanie komuś zaufać.

Jednak gdy to się stanie, dzieje się coś, czego nie można w pełni opisać słowami. Pod wpływem troski twarze dzieci zaczynają się zmieniać. Wiele razy widziałam, jak rysy najmłodszych łagodnieją pod wpływem miłości – opowiada Anna Krawczak z Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która jest także badaczką z interdyscyplinarnego zespołu ds. badań nad dzieciństwem związaną m.in. z Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, a prywatnie mamą z doświadczeniem w rodzicielstwie biologicznym, zastępczym i adopcyjnym.

W rozmowie przeprowadzonej dla Natemat.pl przeczytacie również o tym, dlaczego lepiej mieć trzy matki niż nie mieć żadnej, o rodzicach, którzy nie pamiętają imion swoich dzieci ani dat ich urodzin i przypominają sobie o dzieciach, gdy one są już po adopcji, oraz o tym, kiedy na pewno dzieci powinny trafić z domów rodzinnych do pieczy.

Zobacz również:

Bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Rusza kolejna edycja akcji „Przeczytaj i podaj dalej” czyli Bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym w… więcej

Senioralia w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ruszają zapisy na wycieczki z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Ogrodu Botanicznego w… więcej

Senioralia w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni w Łodzi, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al.… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni