Rok Rewolucji 1905 Roku. Pogrzeb ofiary terroru rosyjskiego skierowanego przeciwko uczestnikom wydarzeń sprzed 120 lat

Na cmentarzu komunalnym „Doły”, w mogile-pomniku Rewolucjonistów 1905 roku spoczęły szczątki ofiary terroru rosyjskiego z początku XX wieku. Zostały one odnalezione w 2023 roku w trakcie remontu ulicy Legionów. Tam, u zbiegu z ulicą Gdańską znajdowało się dawne więzienie carskie, w którym wykonywano wyroki śmierci. Obecnie jest to budynek Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Osoba, którą dzisiaj chowamy była jedną z 104 ofiar łódzkiej szubienicy ustawionej z rozkazu tymczasowego gubernatora Nikołaja Kaznakowa oraz jedną z setek skazanych na śmierć przez sądy wojskowe ustanowione dla zdławienia Rewolucji 1905 roku. Ofiary miały swoje imiona i nazwiska, swoje historie, rodziny, poglądy polityczne i marzenia(…) Stanisław Martynowski, kronikarz epoki i miasta wspominał po latach, że część powieszonych przy ul. Długiej zanim sznur zacisnął się na szyi, krzyczeli jeszcze „Niech żyje Polska”. Była w tym okrzyku zarówno deklaracja swojej tożsamości, ale także pragnienie sprawiedliwości ubrane w krótkie słowo „Polska”. Utożsamiali ją bowiem z krajem idealnym, krajem z marzeń, krajem szklanych domów, z czymś, co przyniesie kres patologiom państw zaborczych(…) Wszystkim tym buntownikom towarzyszyła jedna myśl, jedna iskra, dla której podnosili swój krzyk – że są oto prawa ludzkie, które im się po prostu należą, że jest godności, której nie kupuje się na targu i jest wolność, za której podarowanie nie muszą dziękować nikomu innemu, jak tylko tym, którzy oddali dla niej daninę swojej krwi i pracy - powiedział dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

- (…) Rewolucja 1905 roku jest symbolem walki o wolność, godność, prawa pracownicze i społeczne oraz niepodległą Polskę. To historia determinacji ludzi, którzy odważyli się wystąpić przeciwko niesprawiedliwości i wyzyskowi, dążąc do lepszej przyszłości. Jest też wyrazem zjednoczenia różnych grup w obronie wspólnych wartości w duchu solidarności społecznej. (…) uczestnicząc w uroczystym pogrzebie ofiary terroru rosyjskiego skierowanego przeciwko uczestnikom Rewolucji 1905 roku, oddajemy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i sprawiedliwość. Wyrażamy tym samym nasze uznanie i wdzięczność za ich poświęcenie.  (…) historia Łodzi jest nierozerwalnie związana z walką o prawa człowieka i godność pracowników. Pamiętajmy o tych wydarzeniach, ucząc się z nich lekcji pokory, odwagi i solidarności (…) - napisała w liście do uczestników wydarzenia Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Uroczystości pogrzebowe miały podniosły charakter. Ich organizatorem było Miasto Łódź oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Pochówek przeprowadziła firma H. Skrzydlewska, a przedstawiciele łódzkich wyznań religijnych odmówili ekumeniczną modlitwę. W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz posłowie na Sejm RP. Kwiaty przed mogiłą-pomnikiem Rewolucjonistów 1905 Roku członkowie stowarzyszeń patriotycznych i politycznych, pracownicy instytucji publicznych, a także młodzież i dzieci z łódzkich szkół.

Jesienią ubiegłego roku Rada Miejska w Łodzi uchwaliła 2025 rok Rokiem Rewolucji 1905. W styczniu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnił uchwałą bohaterów sprzed 120. lat. Przez cały obecny rok odbywać się będą wydarzenia, związane z rocznicą wybuchu Rewolucji 1905 roku. Na połowę czerwca szykowany jest Festiwal REwolucja oraz towarzyszące mu pikniki tematyczne, wykłady i spotkania naukowe, a także marsz upamiętniający uczestników tzw. powstania łódzkiego 1905. Wydane zostaną również publikacje: „Łódź rewolucyjna – historie i konteksty”, przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Uniwersytet Łódzki, a także dedykowany Rewolucji 1905 Roku numer „Kroniki Miasta Łodzi’. W przestrzeni miejskiej stanie także wystawa plenerowa, poświęcona wydarzeniom z początku XX wieku.

ŁÓDŹ - MIASTO BUNTU - 120. Rocznica Rewolucji 1905 Roku. - YouTube

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni