Reagan zastąpi Roosevelta?

- Nazwa ulicy noszącej imię prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zezwolił na zainstalowanie w Polsce komunizmu, powinna być zmieniona na imię prezydenta, który walnie przyczynił się do uwolnienia Polski od komunizmu i odzyskania przez nią niepodległości – twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości.

Witold Ancerowicz, UMŁ
Ulica Roosevelta
2 zdjęcia
Witold Ancerowicz, UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Przygotowali projekt uchwały w sprawie nadania nazwy Ronalda Reagana ulicy Franklina Delano Roosevelta. Dokument trafił pod obrady Komisji Kultury.

- Roosevelt miał swoje niewątpliwe osiągnięcia z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, ale nie za to go kochamy. W Jałcie zachował się tak, jak się zachował. Nawet nie próbował osiągnąć czegokolwiek więcej z punktu widzenia Polski i nas sprzedał. Moim zdaniem ta zmiana jest jak najbardziej potrzeba – podkreślił na posiedzeniu komisji radny PiS Bartłomiej – Dyba Bojarski.

W projekcie uchwały radni PiS podkreślili m. in., że „Ronald Reagan silnie wspierał Polaków w dążeniu do obalenia komunizmu poprzez pomoc dla opozycjonistów, zdecydowaną reakcję wobec represji stanu wojennego, wreszcie poprzez przeciwstawienie się „imperium zła”, jak nazwał w 1983r. komunistyczną Rosję. Twarda polityka Reagana wobec ZSRR (zwłaszcza poprzez narzucony wyścig zbrojeń określony mianem „Gwiezdnych wojen”) wymusiła zmianę ustrojową w bloku wschodnim zapoczątkowaną na szczycie politycznym Reagan – Gorbaczow w Reykjaviku. Otwarło to drogę do Okrągłego Stołu w Polsce.”

Przewodniczący Klubu Radnych SLD Sylwester Pawłowski przypomniał, że IPN nie zakwestionował nazwy ul. Roosevelta.

- Dla USA nie będzie zrozumiałe, dlaczego tak żonglujemy nazwami i zamieniamy jednego prezydenta na drugiego – powiedział przewodniczący.

Komisja Kultury negatywnie oceniła propozycję zmiany nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta. 3 radnych głosowało „za”, 8 było „przeciw”.

Zobacz również:

Akademia Różnorodności 2026 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Wielkimi krokami zbliża się start corocznego cyklu spacerów i warsztatów przyrodniczych w Łódzkim… więcej

Walentynki w Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Łódzka Palmiarnia wspólnie z Kawiarnią Palmiarnią serdecznie zapraszają na „Walentynki”, które… więcej

Ferie w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2026

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego w Łodzi na bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży… więcej

Ferie zimowe w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach od 2 do 15 lutego 2026 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza… więcej

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego 2026

Mateusz Raczyński

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego.… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni