Ratujemy łódzką tożsamość. Miasto pomaga odnowić kolejny pomnik nagrobny na Starym Cmentarzu

Pomnik nagrobny Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika, harcerzy-legionistów, którzy brali udział i zginęli w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku zostanie odtworzony na Starym Cmentarzu w Łodzi. To kolejny efekt współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ratujemy łódzką tożsamość. Miasto pomaga odnowić kolejny pomnik nagrobny na Starym Cmentarzu
5 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Ratujemy w ten sposób naszą wspólną łódzką tożsamość. Przy każdym kolejnym wspólnie odnowionym nagrobku staramy się znaleźć nieoczywistych bohaterów. Często przywracamy pamięć o zwykłych łodzianach, którzy dokonali niezwykłych spraw - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Wsparcie finansowe miasta jest nieocenione przy ratowaniu zabytków Starego Cmentarza. Wybór nagrobka, który zostanie odnowiony z przeznaczonej przez miasto puli jest podyktowany tym, by nie był to obiekt zabytkowy. Dzięki temu mamy szansę zadbać o nagrobki, które być może nigdy nie doczekałyby się renowacji - powiedział Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

- Pomnik składa się z kilku bloków piaskowca, posiada formę prostopadłościennej płyty stojącej na kilkustopniowej, szerokiej podstawie. Na froncie płyty została zamontowana druga, niewielka płyta inskrypcyjna, wykonana z jasnego marmuru. Powierzchnia kamienia ma dekoracyjną fakturę – powiedziała Katarzyna Przesmycka, konserwator zabytków, odnawiająca pomnik nagrobny Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika.

Co roku miasto przeznacza ok. 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka z wybranych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Jest to dodatkowa kwota, dołączona do tej zebranej podczas corocznej kwesty. Pierwszy raz taka decyzja zapadła w 2013 roku. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz pomnik łódzkiego urzędnika Drogi Żelaznej Fabrycznej Łódzkiej Walerego Panuszewskiego. Wyremontowano także skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego, pomnik łódzkiego społecznika i byłego prezesa ŁKS Józefa Wolczyńskiego, a także nagrobek ks. Franciszka Pruskiego, kapłana, pełniącego posługę żołnierzom walczącym w czasie I wojny światowej, który został aresztowany i rozstrzelany przez Niemców.

Zobacz również:

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni