Przywrócona pamięć o bohaterze. 70. rocznica śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa

Uczczono 70. rocznicę śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”. Tablica pamięci bohatera jest umieszczona przy ul. Próchnika 39 w Łodzi, gdzie generał mieszkał w latach 1947-1950.

Wiceprezydent Adam Wieczorek. fot. Patryk Wacławiak
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Gen. August Emil Fieldorf był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego.

W latach 1942-1944, będąc szefem Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK (Kedyw), dowodził wieloma znanymi i udanymi akcjami  m.in. zamachem na „kata Warszawy”, dowódcę SS Franza Kutscherę.

W 1944 roku, w obliczu zagrożenia Polski okupacją sowiecką, płk „Nil” otrzymał zadanie utworzenia i kierowania tajną organizacją „NIE” („Niepodległość), która miała się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Po wojnie Fieldorf posługiwał się fałszywym nazwiskiem. Przez dwa lata przebywał w sowieckim łagrze, w wyniku przypadkowego aresztowania i oskarżenia o spekulację, jednak nie został wówczas zdemaskowany.   

Po powrocie do Polski w 1947 r., pomimo zaprzestania działalności konspiracyjnej był jednak poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa. Zdecydował się na ujawnienie, co doprowadziło do jego aresztowania. W 1952 w wyniku uporczywego śledztwa, a następnie postępowania sądowego skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 r.

Wyrok na generała Fieldorfa jest symbolem represji okresu stalinowskiego wobec byłych żołnierzy AK i osób związanych z podziemiem.  Byli oni więzieni, torturowani i skazywani często wobec rażącego braku dowodów na popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa.

- Sam August Emil Fieldorf jest przykładem niezwykłego bohatera, który do ostatnich chwil życia wykazywał się godnością i odwagą. Nigdy nie zgodził się na współpracę z bezpieką, ani mimo brutalnego śledztwa nie ujawnił istotnych informacji o innych, ukrywających się członkach AK. W trakcie egzekucji wydawał się również niewzruszony, do końca upewniając oprawców, że nigdy nie złamali go psychicznie - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. 

- Historia nazywa tego rodzaju represję "mordem sądowym". 5 lat później na fali odwilży Generalna Prokuratura umorzyła postępowanie karne wobec generała. Po upływie 36 lat od śmierci, w 1989 r generał został zrehabilitowany - powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. 

Miejsce pamięci, które wskazuje na jego związki z Łodzią powstało w 2005 r, na fasadzie kamienicy, krótko zamieszkiwanej przez rodzinę generała.  Jest to zatem przykład „pamięci odzyskanej” - przywrócenia bohaterowi należnego mu miejsca w debacie publicznej i pamięci zbiorowej.  

„Łódzki” wątek w jego życiorysie ma też znaczenie symboliczne. Był to czas, kiedy generał postanowił ujawnić swoją tożsamość i stać się pełnoprawnym obywatelem powojennej Polski. Niestety w świecie owładniętym przez komunistyczny reżim nie było miejsca, ani dla niego, ani dla wielu Polaków, którzy marzyli o innej Polsce.   

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni