Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły się dedykowane warsztaty

Fot. Magdalena Niezabitowska-Krogulec
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Reprezentanci dziewięciu łódzkich jednostek wzięli udział w dwuetapowym programie szkoleniowym „3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej” dotyczącym modernizacji i ograniczania zużycia energii w budynkach istniejących. Program jest realizowany przez Fundację Veolia Polska i Fundację Sendzimira, we współpracy z Biurem Energetyki i Jakości Powietrza w Departamencie Ekologii i Klimatu UM Łodzi.

Pierwszy etap, czyli cykl webinarów eksperckich, został zrealizowany w październiku i listopadzie. Zapis spotkań dostępny jest tutaj. Z kolei w dniach 20-22 listopada 2024 r. uczestnicy programu wzięli udział w warsztatach stacjonarnych w Łodzi. Warsztaty miały wymiar praktyczny – uczestnicy pracowali na rzeczywistym wyzwaniu, jakim jest termomodernizacja budynków pełniących funkcje oświatowe.

W tracie wizji lokalnej uczestnicy odwiedzili dwie placówki – Szkołę Podstawową Specjalną nr 194 przy ul. Siarczanej 29/35 i Przedszkole Miejskie nr 144 przy ul. Olimpijskiej. Po zebraniu danych o rzeczywistym stanie technicznym budynków i przy wsparciu grona ekspertów, rozpoczęli prace nad rozwiązaniami, które zwiększą efektywność energetyczną tych budynków, a także komfort ich użytkowania. Na koniec warsztatów uczestnicy przedstawili swoje rekomendacje oraz przedyskutowali największe wyzwania obecne w tych budynkach.

Wypracowane rozwiązania zostaną omówione w raporcie podsumowującym program. Raport ukaże się w pierwszym kwartale przyszłego roku i będzie zawierał dobre praktyki dotyczące planowania i realizacji projektów zwiększających efektywność energetyczną budynków.

Warsztaty były także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych jednostek łódzkich, które na co dzień zajmują się termomodernizacją budynków, zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, w tym zabytkowych.

Cenna wiedza zdobyta podczas warsztatów będzie mogła zostać wykorzystana w projektach realizowanych przez miasto Łódź np. w projekcie NEEST, który dotyczy m.in kompleksowej modernizacji energetycznej budynków, celem ograniczenia emisyjności w ramach Misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku.

Opis programu dostępny jest TUTAJ

Program jest realizowany dzięki dofinansowaniu Fundacji Veolia Polska.

Materiał powstał w ramach projektu pn. NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories. Projekt finansowany za pośrednictwem NetZeroCities z programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020, na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101036519.

Zobacz również:

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni