Prezent na urodziny Łodzi

Dokument renowacyjny dla miasta Łodzi, wydany przez króla Władysław Jagiełłę w 1433 roku i uznany za zaginiony od blisko wieku został odnaleziony.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Krzysztof Laszkiewicz,  historyk regionalista z Głowna w Muzeum Fabryki zaprezentował historię odnalezienia najstarszego dokumentu dotyczącego historii Łodzi.

Wszystkie dokumenty związane z wczesnymi dziejami Łodzi przechowywane były w archiwum kapituły włocławskiej. Ostania odnotowana obecność dokumentu to rok 1912.

Widomym było, że dokument niewątpliwie miał w roku ksiądz Stanisław Muznerowski, autor cenionych, wydanych w 1922 roku „Przyczynków do historii Łodzi”. Jako pierwszy badacz cytuje go w swoim opracowaniu i ujawnia szerokiej publicznej.

- Pewnego sobotniego popołudnia przeglądając rodzinne pamiątki wziąłem do ręki skórzaną teczkę zawierającą dokumenty. Wśród nich był jeden wyróżniający się stanem zachowania. Był poniszczony i tworzył coś w rodzaju koperty – mówi Krzysztof Laszkiewicz.

Przy bliższym zbadaniu okazało się, że znajduje się tam data 1433, a w tekście wyróżniają się słowa „oppido Lodzia”,  czyli miasto Łódź.

Znalazca dokumentu w swojej książce „Jak odnalazłem przywilej renowacyjny Łodzi” przedstawia historie dokumentu w ciągu ostatnich 100 lat. Został on wypożyczony księdzu Stanisławowi Muznerowskiemu do prowadzenia badań naukowych, a nie został zwrócony. Być może powodem był zły stan zdrowia księdza, który wkrótce po wydaniu „Przyczynków ..” zmarł w Tuszynie.

Odnalezienie dokumentu mogło nastąpić dopiero w 1947 roku podczas remontu plebanii po zniszczeniach wojennych. Dokument znajdował się wtedy wśród wielu innych papierów po księdzu Muznerowskim, spakowanych w paczkę zaadresowaną ręką księdza i został przekazany księdzu Józefowi Dziobie. Wkrótce po śmierci księdza trafił do  jego siostry doktor Heleny Dzioby, która nie była świadoma posiadania tak ważnego dla  dziejów  Łodzi dokumentu. W latach osiemdziesiątych lekarka przekazał papiery swojemu siostrzeńcowi Markowi Panasiukowi, teściowi Krzysztofa Laszkiewicza, który zaprezentował go na urodzinach Łodzi.  

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Wystawa „Kaktusów i innych sukulentów” w Palmiarni w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów Oddział Łódzki w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W królestwie zapylaczy”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 31 maja 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na kolejne… więcej

Majówka w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi 25.05.2025

Mateusz Raczyński

W dniu 25.05.2025 r. w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi odbędzie się impreza plenerowa pt.: ”Majówka w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni