Prawda o zbrodni

Ofiarami zbrodni katyńskiej padło blisko 22 tys. oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i osób cywilnych uznanych za wrogów władzy sowieckiej. W tym roku upływa 80 lat od jej dokonania.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Stało się to na mocy decyzji władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku. W hołdzie wszystkim pomordowanym dzień 13 kwietnia obchodzony jest jako  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przed pomnikiem katyńskim w Łodzi znicz zapalił wiceprezydent miasta Adam Wieczorek 

Do tej pory niejasne są motywy jakimi kierowali się członkowie Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików)  na czele z Józefem Stalinem, skazując jeńców na śmierć. Być może podobnie, jak Niemcy w tym czasie, zamierzali zlikwidować polskie elity przywódcze.

Wśród oficerów rezerwy znajdowali się  profesorowie wyższych uczelni, urzędnicy administracji państwowej i samorządowej, nauczyciele, lekarze, prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, pisarze, dziennikarze i księża.   

Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku i  dokonywali ich funkcjonariusze NKWD. Masowe groby ofiar  znajdują się Katyniu, Charkowie, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Kuropatach.

Wśród zamordowanych znajdowało się prawdopodobnie ok. 1200 osób związanych z Łodzią i przedwojennym województwem łódzkim. Spośród nich połowa to policjanci.

Prawda o Katyniu ukrywana była przez cały okres trwania PRL. Funkcjonowało tzw. kłamstwo katyńskie, polegające na przypisywaniu zbrodni Niemcom. Dopiero 13 kwietnia 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.

W Łodzi z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska,  przy ul. Łąkowej w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, 16 września 1990 roku odsłonięto, pierwszy pomnik stojący na otwartej przestrzeni,  upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej.  Poświęcenia pomnika dokonał biskup łódzki Władysław Ziółek w asyście ks. Zdzisława Peszkowskiego, ocalałego więźnia Kozielska, wdów katyńskich oraz duchownych wyznań ewangelickiego, prawosławnego i mojżeszowego. W kolejnych latach przy pomniku odsłonięto tablice epitafijne poświęcone ok. 400 ofiarom zbrodni katyńskiej.  

- Ten pomnik jest sercem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Znajdują się tam urny z ziemią ze wszystkich cmentarzy wojennych, miejsc męczeństwa ofiar zbrodni katyńskiej. Spotykamy się tam przed każdą pielgrzymką katyńską,  by się pomodlić i przypomnieć o losie polskich oficerów. Również jest to miejsce edukacji dla łódzkiej młodzieży – mówi Kazimiera Lange ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Przed pomnikiem odbywają się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne obchody 80. rocznicy zbrodni odbędą się w terminie późniejszym.

We wrześniu 2017 roku na dziedzińcu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM odsłonięto monument katyński upamiętniający 79 pracowników szpitala, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i Charkowie. Byli to lekarze wielu specjalności, farmaceuci, dentyści oraz woskowi pracownicy służby zdrowia w randze od porucznika do majora.

W 75. rocznicę zbrodni katyńskiej na cmentarzu w Bykowni pomordowanym oddali hołd przedstawiciele łódzkiego samorządu.  

Zdjęcia: archiwum UMŁ

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni