Powstaniec Śląski z Łodzi uhonorowany

Grób Adama Olczaka na Starym Cmentarzu w Łodzi oznaczono plakietą "Tobie Polsko". Katowicki oddział IPN w taki sposób upamiętnia, zidentyfikowane w całej Polsce groby Powstańców Śląskich.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w rocznicę zakończenia  III powstania śląskiego. Znak ma formę proporca z porcelany nagrobnej, zawierającego napis „Tobie Polsko” , wizerunek orła i daty powstań śląskich. Historię powstania plakiety przedstawił Jan Kwaśniewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, oddziału IPN Katowicach, który osobiście przykleił proporzec na grobie Adama Olczaka. 

- Powstania śląskie były ewenementem, wybuchły trzy powstania w bardzo krótkim czasie. Poszukiwalismy informacji o grobach powstańców, ale dane pochodzące z ewidencji cmentarzy okazały się niewystarczające. Zidentyfikowalismy raptem 145 osób. Obecnie
dzięki kontaktami z samorządami, rodzinami, po zgłoszeniach od osób prywatnych znamy już miejsce spoczynku 350 powstańców. - powiedział Jan Kwaśniewicz.

Wydarzenie przy grobie Adama Olczaka współrealizował łódzki oddział IPN. Obecna była młodzież szkolna, przedstawiciele Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wystawiono posterunek honorowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na grobie spoczęły również kwiaty od Miasta Łódź.

Adam Olczak brał udział w III powstaniu śląskim 1921 r. Za udział w walce niepodległościowej został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polsk. Zmarł 2 kwietnia 1983 r.

Zobacz również:

Kiermasz Świąteczny w Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni

Mateusz Raczyński

Zapraszamy serdecznie na nasz kiermasz świąteczny, na którym będzie można kupić ręcznie robione… więcej

Andrzejki w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Andrzejki coraz bliżej, a my z tej okazji przygotowujemy dla Was wiele atrakcji. W piątkowy wieczór… więcej

Wystawa "Magia Świąt Bożego Narodzenia" w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi Wydział Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza na wystawę „Magia… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku "Roślinni podróżnicy"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 25 października (sobota). na kolejne spotkanie w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni