Posadzą 20 tysięcy drzew w dwupasmówkach

To będzie największy projekt ekologiczny w Łodzi. Na głównych dwupasmówkach pojawią się tysiące nowych drzew, aby chronić nas przed upałem i hałasem oraz żeby oczyszczać powietrze.

Te zielone działania nabiorą teraz rozmachu, bo na największych łódzkich arteriach ma się pojawić aż 20 tysięcy dodatkowych drzew.
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Wiadomo już, na których dwupasmówkach zostaną posadzone pierwsze z 20 tysięcy drzew.

- To ulice Pabianicka, Brzezińska, al. Włókniarzy i Jana Pawła, Rzgowska, czy Rokicińska. Drzewa będą sadzone w pasach trawników między jezdniami oraz po bokach ulic. Efekty podobnych działań widać już na śródmiejskich ulicach, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się setki drzew. I to całkiem sporych, bo kilkumetrowych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Zmiany nie omijają też dużych arterii, na trasie WZ powstały w zeszłym roku mini-skwery w okolicach wiaduktu na ul. Wałowej oraz między Atlas Areną i al. Wyszyńskiego.

Te zielone działania nabiorą teraz rozmachu, bo na największych łódzkich arteriach ma się pojawić aż 20 tysięcy dodatkowych drzew. - Sadzenie zaczniemy jeszcze w tym roku, jesienią. To nie będą małe drzewka, ale duże sadzonki, kilkumetrowe, ze sporą koroną. Wykorzystamy sprawdzone już gatunki: lipy, grusze drobnoowocowe i klony polne. Nie należy się spodziewać za to kolejnych brzóz i platanów. Te pierwsze z uwagi na płytki system korzeniowy fatalnie znoszą susze, a platany z kolei są bardzo wrażliwe na przymrozki późną wiosną. Przy dobrym tempie prac, uda nam się zrealizować plan w 3-4 lata - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Korzyści z tych działań będzie mnóstwo. - Drzewa nie tylko produkują tlen, ale pomagają także obniżać temperaturę powietrza. W upalne dni ma ono w cieniu kilkanaście stopni mniej a w przypadku asfaltu różnica jest jeszcze większa, bo potrafi wynieść nawet 25 stopni. Drzewa oczyszczają też powietrze zatrzymując kurz, pył i zanieczyszczenia oraz chronią przed hałasem. Zieleń poprawia też samopoczucie, a nawet pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie lub zabiegu – wylicza prezydent Zdanowska.

Drzewa zostaną uzupełnione krzewami osłonowymi, które potrafią sięgnąć nawet 2 metrów wysokości. Do nasadzeń będą wybierane odporne na miejskie warunki gatunki, np. tamaryszek, który wiosną kwitnie na różowo i fioletowo. Krzewy nie tylko osłaniają od zanieczyszczeń, ale także od światła samochodów jadących z przeciwka.

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni