Ogród Botaniczny w Łodzi

Piesi pierwsi na pasach! Zmieniają się przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym

Od 1 czerwca następuje nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym. Zmieniają one uprawnienia pieszych. Będą oni mieli bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami, ale też nie będą mogli w trakcie przechodzenia przez pasy korzystać m.in. ze smartfonów czy słuchać muzyki.

- Pierwszą istotną zmianą jest to, że pieszy, który dochodzi do przejścia będzie miał pierwszeństwo, a nie musi już na nim być. Czujnością muszą wykazać się zatem kierujący pojazdami. Ten przywilej dla pieszych nie dotyczy jedynie przechodzenia przez torowisko. Tutaj wciąż tramwaj ma pierwszeństwo. Piesi, dostają od ustawodawcy pewne przywileje, ale też i zakazy. Korzystanie z telefonów, czy innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdni czy torowisko, często ogranicza pieszym obserwacje tego, co dzieje się w ruchu drogowym. Teraz będzie to zakazane. Osoba, która będzie zapatrzona w ekran swojego smartfona, tabletu czy będzie słuchać muzyki na słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko, już popełnia wykroczenie, za które może otrzymać mandat w wysokości 500 zł – powiedziała Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Łódzkie przejścia dla pieszych i respektowanie nowych przepisów przez uczestników ruchu drogowego kontrolować będą też funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi.

- Przypominamy i uczulamy pieszych o zmianie tych przepisów. Jak niestety widzimy, także nasi kochani mieszkańcy korzystają z urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię, stanowiąc realne zagrożenie, przede wszystkim dla siebie. Już od jutra strażnicy miejscy będą zwracać szczególną uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będą to interwencje funkcjonariuszy prowadzących patrole. Będą przypominać, napominać, a jeśli trzeba będzie i karać mandatami - dodała Joanna Prasnowska.

Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym ujednolica także dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Dotychczas, rozróżniano ją w zależności od pory doby. W dzień dopuszczalną prędkością było 50 km/h, zaś w nocy 70 km/h. Teraz obowiązywać będzie zawsze maksymalna prędkość nieprzekraczająca 50 km/h.

Zmiany dotkną także poruszających się samochodami po autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzony został minimalny odstęp między pojazdami poruszającymi się tym samym pasem ruchu. Odległość między samochodami wynosić ma połowę prędkości samochodu jadącego za poprzedzającym autem.

Zobacz również:

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Warsztaty fotograficzne w Botaniku - 27.08.2022 godz. 10.00

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach fotograficznych w ramach Akademii... więcej

Ogrodniczy czwartek 25.08.2022r. godz. 17.00 "Wszystko o piwoniach (odmładzanie, przesadzanie, dzielenie)".

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Ogrodniczym Czwartku w ramach Akademii Różnorodności... więcej

Ogród bez tajemnic-przyrodnicze spacery po Botaniku "Zabójcze rośliny" - 21.08.2022

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy na kolejny spacer w ramach Akademii Różnorodności. W najbliższą niedzielę... więcej

29-31 lipiec 2022r. - bezpłatny wstęp do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni na 599 Urodziny Łodzi

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Z okazji obchodów 599 Urodzin Łodzi w dniach 29-31 lipca 2022r. (piątek, sobota, niedziela) wstęp do... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni