Pasaż i zieleń w miejscu komórek przy ul. Abramowskiego

Wkrótce rozpocznie się wyburzanie starych komórek przy ul. Abramowskiego. W ich miejscu powstanie atrakcyjny pasaż i teren zielony dla okolicznych mieszkańców.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Wkrótce rozpocznie się wyburzanie starych komórek przy ul. Abramowskiego. W ich miejscu powstanie atrakcyjny pasaż i teren zielony
7 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
Fot. Stefan Brajter / UMŁ
Fot. Stefan Brajter / UMŁ
Fot. Stefan Brajter / UMŁ
Fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Podczas wtorkowej (5 grudnia) konferencji prasowej Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, poinformowała, że została już podpisana umowa na przebudowę komórek przy ul. Abramowskiego. W ich miejscu powstanie pasaż nawiązujący architekturą do dawnego tunelu z komórkami oraz nowy teren zielony dla mieszkańców.

Obecnie w tym miejscu prowadzone są prace geodezyjne i przygotowawcze. Na ten rok zaplanowane są głównie prace ziemne oraz wyburzenie starych komórek. W 2018 roku będzie układana m.in. nowa nawierzchnia pasażu i zainstalowane zostanie oświetlenie. Wtedy też ustawione zostaną prefabrykaty odtwarzające dawny wygląd tego miejsca, a w części pasażu od strony ul. Sienkiewicza powstanie tzw. muzeum komórki. Będą to staranie odtworzone fasady ok. 20 komórek z czasów, gdy je wybudowano.

Nim dotychczas użytkowane komórki zostaną wyburzone, Zarząd Lokali Miejskich przygotuje dla lokatorów tymczasowe pomieszczenia na składowanie opału. Jak zapewniła Agata Fryczka z ZLM, takie tymczasowe komórki otrzymają wszyscy zainteresowani mieszkańcy nieruchomości. Część pomieszczeń wygospodarowano w nieruchomościach, które są podpiwniczone. Trwa jeszcze utwardzanie terenu, tak by w piątek można było ustawić pozostałe blaszane komórki dla pozostałych mieszkańców. Pracownicy Zarządu Lokali Miejskich pomogą lokatorom w przeniesieniu opału oraz przedmiotów ze starych do tymczasowych komórek.

W 2018 roku zostanie sporządzony projekt podłączenia nieruchomości przy ul. Abramowskiego do miejskiej sieci CO wraz z termomodernizacją. Prace te zostaną przeprowadzone w 2019 r. i wtedy wszystkie tymczasowe komórki zostaną zlikwidowane. Warto zaznaczyć, że przebudowa starego tunelu rozpadających się komórek w nowy pasaż odbywa się w porozumieniu z mieszkańcami. Jak zaznaczyła dyrektor Ewelina Wróblewska odbyło się już kilka takich spotkań, na których lokatorzy przedstawiali swoje oczekiwania co do tego miejsca.

Koszty tegorocznego, pierwszego etapu przebudowy oszacowano na 1,4 mln. zł. Prace zaplanowane na 2018 rok pochłoną ok. 1,6 mln. zł.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni