Pamiętamy o Brusie

W okolicach 14 października mieszkańcy łodzianie odwiedzają pomnik na skraju lasu przy ul. Krańcowej. I w tym roku oddali hołd ofiarom egzekucji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego, których ciała pogrzebano na terenie pobliskiego poligonu Brus.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

14 października 1939 r. na naradzie w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy powzięto decyzję o "likwidacji jądra polskości." Jej efektem były masowe aresztowania, a następnie procesy i egzekucje wielu przedstawicieli polskiej inteligencji. W Łodzi i okolicach aresztowano 1500 osób, których po krótkich rozprawach skazano na śmierć i rozstrzelano w podłódzkich lasach oraz na poligonie Brus.

Historia Brusa przez wiele lat pozostawała nieznana. Przełomem okazały się prace ekshumacyjne, które rozpoczęto w 2008 r. przy finansowym wsparciu Miasta Łodzi. Specjaliści z instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego odkryli kilka grobów masowych, które kryły szczątki ok. 115 osób.

- Ile lat rodziny ofiar, środowiska kombatantów i osób represjonowanych, organizacje patriotyczne musiały czekać na odkrycie strasznej prawdy, o tych, których Niemcy rozstrzelali w 1939 roku lub zamordowano ich w komunistycznych więzieniach i pogrzebano potajemnie na Brusie już po wojnie. (…) W wolnej Polsce możemy jednak przywrócić ofiarom dwóch totalitarnych systemów: hitlerowskiego i komunistycznego, należny honor
i szacunek – przypomniała Barbara Mrozowska – Nieradko, sekretarz Miasta Łodzi, reprezentująca Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską podczas uroczystości.

Niestety tylko kilku odnalezionych udało się zidentyfikować w trakcie ekshumacji - dzięki posiadaniu charakterystycznych przedmiotów (biletu miesięcznego, obrączki z grawerem) lub badaniom genetycznym. Te ostatnie okazały się bardzo trudne do przeprowadzenia, ponieważ potencjalni krewni ofiar z Brusa pozostają nieznani. Wiele osób nie podejrzewa nawet, że zagadka śmierci ich bliskich w czasie II wojny światowej lub tuż po wojnie wiąże się z mroczną tajemnicą podłódzkiego lasu.

W uroczystości brali udział również przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr. Krzysztof Lachota i Bartosz Bijak. Licznie przybyła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Wartę przy głazie wystawili uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 19 w Łodzi, z grupy zwanej „Strażnikami Tradycji”.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni