Pamięci Romów i Sinti w Litzmannstadt Getto

Przy Starej Kuźni uczczono pamięć pomordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z Burgerlandu i Styrii do obozu cygańskiego na terenie Litzmannstadt Getto, który zlikwidowano 76 lat temu, 12 stycznia 1942 roku.

fot. Sebastian Wujek
6 zdjęć
fot. Sebastian Wujek
fot. Sebastian Wujek
fot. Sebastian Wujek
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W uroczystości rocznicowej z udziałem wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka oraz wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka wzięli również udział: ambasador Austrii w Polsce dr Werner Almhofer, przedstawiciele organizacji Romów, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, IPN, służb mundurowych oraz organizacji społecznych.

- Każdego roku, w styczniu, nasze uroczystości przy Starej Kuźni udowadniają, że pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach wciąż brzmi donośnie w naszych sercach i zapisana jest na trwałe w pamięci Łodzi. Dziś nadal jesteśmy winni ofiarom naszą pamięć, która przestrzega nieustannie przed okrucieństwem wojny, ale także przed rasizmem, brakiem tolerancji i nienawiścią – powiedział w swoim wystąpieniu wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piatkowski.

W swoich przemówieniach – zarówno ambasador Republiki Austrii, a także reprezentująca Stowarzyszenie Romów w Polsce Krystyna Markowska – podkreślali, że tragedia czasów okrutnej wojny nie może się nigdy więcej powtórzyć, ale trzeba tradycje tolerancji oraz współistnienia kultur i narodów nieustannie krzewić i reagować na wszelkie przejawy rasizmu czy ksenofobii.

Pod pamiątkowym obeliskiem przy Starej Kuźni przy ul. Wojska Polskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody oraz prezentację makiety podobozu cygańskiego na terenie Liztmannstadt Getto przygotowało Centrum Dialogu im. Marks Edelmana.


Kuźnia Romów (Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych), ul. Wojska Polskiego 84

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni