Ogród przy pałacu Poznańskich wpisany do rejestru zabytków

Ogród znajdujący się przy pałacu Izraela Kalmanowicza Poznańskiego został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Starania o wydanie takiej decyzji przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podjął Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ogród przy pałacu Poznańskich
10 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Ogród znajdujący się przy pałacu Izraela Kalmanowicza Poznańskiego jest jednym z najstarszych założeń rezydencjonalnych w Łodzi. Wpisany trwale w historię i tradycję miasta, stanowi enklawę zieleni i miejsce wypoczynku dla jego mieszkańców oraz atrakcję dla przyjeżdżających z całego świata turystów. - Cieszymy się, że ogród został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków. Jest to na tyle unikalne i wyjątkowe założenie ogrodowe w Łodzi, że nie sposób sobie wyobrazić, aby mogło
być inaczej - mówi Barbara Kurowska, p.o. Dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

Ogród, mimo niewielkich rozmiarów (jego powierzchnia wynosi jedynie 0,576 ha), jest bardzo interesujący m.in. z uwagi na zachowany charakter spacerowy przypałacowej części oraz rosnący tu, pamiętający budowniczych rezydencji, wyjątkowy starodrzew, w ramach którego dostrzec można m.in. rzadkiej odmiany jawor czy dwie unikatowe odmiany klonu pospolitego. - Różnorodność gatunkowa występująca w pałacowym ogrodzie jest imponująca - podkreśla Barbara Kurowska.

Wraz z kolejnymi przebudowami pałacu, przemianom poddawano także ogród - jego charakter i układ - początkowo angielski, później utrzymany w stylu francuskim nawiązujący do wzorów klasycyzującego baroku. Duża część dawnych rozwiązań została jednak zachowana lub przywrócona, m.in. oryginalny układ alejek i dróg czy plac przy głównym wyjściu do ogrodu z balustradą i zaznaczeniem w rysunku posadzki kształtu głównej fontanny zlikwidowanej w latach 30. XX wieku. W miejscu dawnej sadzawki ogrodowej z fontanną ustawiono ponad stuletnią, wykonaną z piaskowca fontannę autorstwa wybitnego artysty, Wacława Konopki.

Dziś ogród jest dostępny bezpłatnie dla zwiedzających w okresie wiosenno-letnim w godzinach otwarcia Muzeum Miasta Łodzi: w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 10-16 oraz w środy, soboty i niedziele w godzinach 12-18. Znajduje się w nim także otwarta w roku 2000 roku Aleja Rzeźb współczesnych artystów.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Senioralia w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni w Łodzi, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al.… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni