O wolność i prawa pracowników! 118.rocznica wybuchu Rewolucji 1905 r.

W parku na Zdrowiu upamiętnieni zostali bohaterowie Rewolucji 1905 r. w 118 rocznicę walk w Łodzi, zwanych Powstaniem Łódzkim. Kwiaty zostały złożone w dwóch miejscach pamięci.

Wzgórze Niepodległości. fot. A. Janecki.
16 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (16)

Pierwszym z miejsc upamiętniających Powstanie Łódzkie, czyli łódzkie wydarzenia z roku 1905 jest Wzgórze Niepodległości. To kopiec oznaczony trzema tablicami, odnoszącymi się datami do największych wystąpień narodowych. Kopiec miał przypominać o dawnym miejscu straceń - strzelnicy garnizonowej, która stała w tym miejscu na początku XX w. 

-Pamiętam bardzo dobrze inicjatywę obywatelską  Pana Jacka Wystopa sprzed kilku lat, aby zrealizować takie trwałe upamiętnienie. To także powrót do oryginalnego pomysłu projektanta parku, Stefana Rogowicza, który już w latach 30. dążył do aranżacji tutaj takiego miejsca. Polacy walczący na barykadach miasta walczyli o wolność, prawa obywatelskie, prawa człowieka. Rewolucja 1905 roku była nie tylko symbolem walki robotników, ale wyrazem zjednoczenia różnych grup społecznych w obronie wspólnych wartości. Naszym zadaniem jest utrzymywanie pamięci o ideach stojących za Rewolucją 1905 roku i dbanie o to, by idee równości, tolerancji i postępu były wśród nas obecne. - powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka.   

-Było to pierwsze robotnicze powstanie w Carstwie Rosyjskim. Bojownicy głośno wyrazili swoje pragnienia - sprzeciw polityce carskiej i wynaradawianiu Polaków. Od nich zaczęły się konkretne postulaty, walka o polską szkołę, prawa robotników - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.   

-Im zawdzięczamy konkretne postulaty, które dziś stały się normą - ośmiogodzinny dzień pracy, ubezpieczenia, prawo dzieci do powszechnej edukacji - powiedział Henryk Wójtowicz, reprezentujący na wydarzeniu Partię Razem - Okręg Łódzki. 

Rewolucja 1905 r. wybuchła jako zryw społeczny i niepodległościowy, wymierzony w carskiego zaborcę oraz postulujący o gruntowną przebudowę socjalną warunków życia. Bezpośrednią przyczyną zamieszek, w wielu częściach Imperium Rosyjskiego, była wojna z Japonią, ujawniająca bardzo zły stan gospodarki i pogłębiająca ubóstwo, ponadto ruchy niepodległościowe np. PPS podnosiły hasła narodowe.  Wydarzenia łódzkie, zwane Powstaniem Łódzkim lub Powstaniem Czerwcowym są uważane za najważniejsze wydarzenia rewolucji.

Robotnicy domagali się godnych warunków pracy i życia, skrócenie dnia pracy, prawa do opieki lekarskiej, ubezpieczeń i organizowania związków zawodowych, sprzeciwiali się też rusyfikacji oraz tłumieniu wolności słowa. Walki wybuchły w odwecie za krwawe stłumienie pokojowej manifestacji. Robotnicy rozpoczęli strajk w fabrykach, wylegli też na ulice, gdzie dochodziło do kolejnych starć z oddziałami kozackimi. Bronią robotników były przeważnie kamienie i deski, wznoszono barykady z przewróconych wozów i mebli (powstało blisko 100 barykad). W Łodzi zginęło wówczas ok. 200 osób, w większości osób cywilnych.    

Goście uroczystości złożyli kwiaty również przy Pomniku Czynu Rewolucyjnego przy ul. Konstantynowskiej. Pochodzący z lat 70. pomnik zastąpił ustawioną już w 1923 Kolumnę Rewolucjonistów, upamiętniającą straconych (zniszczoną w czasie II wojny światowej). Po kilkukrotnej renowacji monumentalny pomnik swoją symboliką odnosi się ściśle do jego pierwszej idei - upamiętnia miejsce pierwotnego pochówku łódzkich bojowników z 1905 r. 

Zobacz również:

Senioralia w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy do Palmiarni w Łodzi, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al.… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni