Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Widzewie

W sąsiedztwie Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych przy ul. Ćwiklińskiej 5a na Widzewie prowadzonego na zlecenie Miasta Łódź przez Stowarzyszenie „POMOST” została uruchomiona nowa lodówka społeczna za pośrednictwem, której można podzielić się jedzeniem. To trzecia, miejska lodówka społeczna w Łodzi i jednocześnie druga, jaka powstała we współpracy z prywatnym inwestorem – firmą Whirlpool Corporation, która zatrudnia w Łodzi około 2 tys. osób i która posiada na terenie Łodzi m.in. trzy fabryki (suszarek bębnowych, kuchenek wolnostojących i komponentów plastikowych). Uzupełnienie nowej lodówki społecznej stanowi funkcjonująca przy niej społeczna szafa. Za pośrednictwem szafy każdy może podzielić się zadbanymi i wciąż sprawnymi rzeczami, które będą przydatne dla innych (np. ubraniami, zabawkami, książkami).

fot. UMŁ
13 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Pierwsza miejska lodówka społeczna znajduje się przy głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a. Funkcjonuje w tej lokalizacji od ponad roku. Druga została uruchomiona tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30 na Zarzewie. Wszystkie trzy miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe czternaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego” (spis wszystkich lokalizacji znajduje się w oddzielnym pliku). Uzupełnienie lodówek społecznych stanowią trzy jadłodzielnie funkcjonujące na terenie miasta, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź. W ich przypadku można korzystać z nich w ściśle określonych dniach i godzinach (spis wszystkich lokalizacji oraz dni i godzin, w których są dostępne, znajduje się również w oddzielnym pliku).

Miasto Łódź, łódzki MOPS oraz firma Whirlpool Corporation apelują wspólnie do wszystkich łodzian i zachęcają do tego, by w trwającym obecnie świątecznym okresie nie wyrzucać jedzenia do śmietnika. Kiedy tylko ktoś zorientuje się, że upiekł, ugotował lub też zakupił zbyt dużo wielkanocnych, kulinarnych pyszności, może podzielić się nimi w prosty sposób z innymi za pośrednictwem wspomnianych lodówek społecznych oraz jadłodzielni.

- Niemarnowanie żywności to temat niezwykle istotny, nie tylko w okresie świątecznym, ale także na co dzień - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi. – Tym bardziej, że jak wynika z ostatnich badań, w Polsce marnuje się rocznie prawie pięć milionów ton żywności. Najwięcej, bo aż 60 procent, czyli blisko trzy miliony ton pochodzi z gospodarstw domowych, także tych łódzkich. Tymczasem zasada działania lodówek społecznych i jadłodzielni jest bardzo prosta i polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie istnieją żadne podziały, nikt nie ocenia, nie wydaje bonów czy kuponów i nikt nie sprawdza dochodów. Dodatkowo wszystko w myśl ekologii oraz idei zero waste, dlatego gorąco zachęcam łodzian do przyłączenia się do akcji.

By skorzystać z lodówek społecznych i jadłodzielni wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością.

- Whirlpool, jako producent sprzętu wydajnych technologii do przygotowywania, przechowywania i spożycia jedzenia, zwraca szczególną uwagę na problem nieracjonalnej dystrybucji żywności - mówi Michele Fabbrocile, dyrektor Łódzkiej Strefy Produkcyjnej Whirlpool. - Eliminacja marnotrawstwa jest celem każdego z nas. Tak naprawdę nie może być zrównoważonego rozwoju, jeśli nie zaczniemy od racjonalnego wykorzystania tego, co codziennie mamy przed oczami, czyli żywności. Zwłaszcza w obecnych czasach wysokiej inflacji, ale też w okresie Świąt Wielkanocnych, gdy więcej czasu spędzamy w domu i mamy wiele okazji do gotowania, warto poświęcić więcej uwagi tematowi odpowiedzialnego gospodarowania produktami spożywczymi.

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Too Good To Go we współpracy z Kantar Public, 54 procent Polaków przygotowuje więcej jedzenia niż jest to konieczne na dwa dni świąt, a prawie 40 procent przyznaje, że zdarza się im wyrzucić do kosza część jedzenia przygotowanego z okazji Świąt Wielkanocnych. Do śmietników w całej Polsce, ale także i tych w Łodzi, trafiają przede wszystkim takie produkty i dania jak: sałatka jarzynowa (62 procent odpowiedzi osób biorących udział w badaniu), pieczywo (39 procent), różnego rodzaju szynki (27 procent), a także ale też jajka na twardo (21 procent), jajka faszerowane (20 procent) i żurek/biały barszcz (19 procent).

- Mieszkańców Łodzi mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi, staramy się wspierać na wiele sposobów - mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi. – Miejskie lodówki społeczne są jedną z takich form pomocy i to formą bardzo istotną w kontekście obecnej inflacji i rosnących w ogromnym tempie cen wielu produktów. Jak wynika bowiem z naszych obserwacji funkcjonowania dotychczasowych dwóch miejskich lodówek, jeszcze kilka miesięcy temu lodówki potrafiły stać wypełnione przez pół dnia, a czasami nawet dłużej. Teraz jedzenie potrafi zniknąć z niej w ciągu zaledwie pół godziny.

Opiekę nad nowo uruchomioną lodówką przy ul. Ćwiklińskiej 5a będzie sprawować Stowarzyszenie „POMOST”.

- Jako Stowarzyszenie prowadzące ośrodek dla osób niepełnosprawnych i osób starszych, przy którym staje lodówka, cieszymy się, że możemy włączyć się w kolejną formę wsparcia osób potrzebujących, która jednocześnie pozwala ograniczyć ilość marnującej się żywności – mówi Ewa Nowaczyńska, prezes Stowarzyszenia „POMOST”. - Będąc na co dzień blisko osób, którym jest w życiu z różnych powodów trudniej, widzimy jak bardzo potrzebna jest wszelkiego rodzaju pomoc.

Miejskie lodówki społeczne są zapełniane różnego rodzaju produktami m.in. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Rozsądnych Polaków.

- Jedna z form naszej działalności polega na partnerstwie z łódzkim Bankiem Żywności – mówi Danuta Majdańska, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków. – W ramach tej współpracy odbieramy ze sklepów na terenie województwa łódzkiego artykuły żywnościowe z krótkim terminem przydatności do spożycia i rozlokowujemy je w lodówkach społecznych.

Produkty umieszczane w lodówkach społecznych oraz w jadłodzielniach nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu (powinny być to produkty, które osoba dzieląca się sama mogłaby i chciałaby zjeść). Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta, ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu, przyda się dokładny opis tego, co jest w środku, by nikt nie poczuł się później zaskoczony czy rozczarowany oraz data przygotowania tej potrawy.

Warto wiedzieć, że są też produkty, które nie powinny trafić do lodówek społecznych i jadłodzielni. Są to m.in. takie produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia i obawy, że chyba już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Do lodówek społecznych i jadłodzielni nie może trafiać też alkohol w żadnej postaci.

Powiązane pliki

Zobacz również:

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Czarodziejski kwiat paproci”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 23 czerwca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Wystawa prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 15-30 czerwca 2024 r. na wystawę prac studentów… więcej

Warsztaty dendrologiczne „Miododajne lipy” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 15 czerwca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 do Ogrodu Botanicznego w… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W sobotę 22 czerwca 2024 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Wystawa kaktusów i innych sukulentów w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów Oddział Łódzki… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni