Noc muzeów 2021 w Łodzi

Święto łódzkiej Kultury, które, podobnie jak w poprzednim roku, stawia na spotkania wirtualne. Choć obostrzenia łagodnieją, a muzea oraz galerie mogą pozostać otwarte i przyjąć niewielką liczbę osób (1 na 15 m2, w reżimie sanitarnym), to zachęcamy do odwiedzin online.

Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny, instytucje ze względu na ograniczenia covidowe, tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych.

Zwróćmy uwagę na ofertę kulturalną łódzkich instytucji kultury i pamiętając o tym, jakie miłe wrażenia towarzyszyły nam zawsze w trakcie Nocy Muzeów, szczodrze obdarzmy ich profile i relacje lajkami i serduszkami. Spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy zostały przygotowane specjalnie dla nas – łodzian, aby podtrzymywać tę majową, intensywną tradycję spotkań z kulturą.

Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny, instytucje ze względu na ograniczenia covidowe, tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Zatem proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mam ponad trzydzieści i cierpliwe kontaktowanie się z muzeami i innymi miejscami by ustalić w jakiej formule będą Państwo mogli odwiedzić poszczególne miejsca. Tym bardziej, co chcielibyśmy bardzo mocno podkreślić, liczba osób , które będą mogły wejść jest naprawdę nadal bardzo mocno ograniczona. Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i potraktować ofertę online związaną z Nocą Muzeów jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja gdy będziemy mieli już nieco luźniejsze restrykcje pandemiczne. Tym bardziej, że mamy kilka niezwykle interesujących propozycji. W internecie zobaczymy specjalne filmy o sztuce socrealistycznej, o więziennych grypsach, tańce ludowe pokaże Zespół pieśni i Tańca Łódź, będzie można zobaczyć starożytne biblijne papirusy czy zajrzeć do łódzkiej dętki. Przed nami także prezentacja niezwykłych plakatów mistrzów takich jak Franciszek Starowieyski, Michał Batory, Andrzej Pągowski czy Rafał Olbiński. O sztuce cyfrowej opowie legendarny łódzki artysta Józef Robakowski. Serdecznie zapraszamy przede wszystkim online z nadzieją, że będzie to już pożegnanie z taką prezentacją kultury i od końca maja będziemy się z Państwem częściej widywać na żywo - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta.

Noc Muzeów na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1154369231676159/

Szukajcie relacji z łódzkich muzeów i galerii za pomocą (poniżej oznaczonych) fan page’ów.


@Muzeum Miasta Łodzi

Obejrzyjcie relacje filmowe, które będą poświęcone m.in. przestrzeniom Pałacu w tym jadalni czy buduarowi pani domu, multimedialnej wystawie "Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś ", Muzeum Sportu i Turystyki czy kanałowi Dętka, który cieszy się wielką popularnością.


@Centralne Muzeum Włókiennictwa

Relacje wideo z wystaw: „Ziemia (P)oddana”, „Działy Otwarte. Działy Zamknięte” i „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.


@Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Zaprasza na relację online pt. "Kod tajemniczych soc-obrazów". Będzie to spotkanie z malarstwem socrealizmu, połączone z odkrywaniem tajemnic magazynów Muzeum. Ponadto zaplanowane są wejścia na żywo poświęcone wystawie „Grypsy wczoraj i dziś”, (przygotowanej we współpracy ze służbą więzienną), historii placu kościelnego w Łodzi oraz podziemiom Czerwonego Domku (miejsce kaźni getta).


@Centrum Nauki i Techniki EC1

Przekona, że zabytkowa elektrownia przy ul. Targowej kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Czy pracownicy elektrociepłowni spacerowali po Księżycu? Czy kocioł miewał katar? Dlaczego okoliczni mieszkańcy nie przepadali za noworocznymi koncertami w kotłowni EC1? Tego dowiecie się śledząc 15 maja fan page EC1.


@Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Zaprezentuje wystawę NCKF SPOT. Obok kamer, projektorów i sprzętu filmowego sprzed lat, warto przyjrzeć się kostiumom z filmów takich jak  „Królowa Bona” czy „Barbara Radziwiłłówna”. Kino to potęga wyobraźni a wspominane kostiumy były narzędziami, za pomocą których kreowano niezwykły świat, w którym przeżywaliśmy emocje i wzruszenia.


@Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Rozmowa online z Józefem Robakowskim – pomysłodawcą wystawy „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witosław Ziemiszewski”

Warsztaty online z ubiegłorocznej edycji „Słownika współczesnych łodzianizmów” i relacja z wystawy w Galerii Re:Medium pt. „Słownik kultury łódz/ludz-kiej” organizowana wspólnie z Festiwalem Designu.

Spotkanie z Arturem Chrzanowskim, autorem prac prezentowanych Galerii Willa pt. „Przypadek Łodzi”.


@Poleski Ośrodek Sztuki

Odautorskie oprowadzanie online po indywidualnej wystawie Marianny Kraski zatytułowanej „Miniatury". Na cykl „Miniatury" składa się 12 niewielkich prac malarskich, skupiających się na wycinku ludzkiej twarzy, który w ostatnim czasie jest oglądany przez nas najczęściej, czyli na oczach.


@Centrum Dialogu

"Marek Edelman. Człowiek" - to hasło przewodnie, wokół którego Centrum przedstawi narrację w tegorocznej Nocy Muzeów. Odbędzie się wirtualne oprowadzanie po wystawie i prezentacja wspomnień o Marku Edelmanie takich osób jak: Janina Ochojska, Bereś, Burnetko, Irena Jaros.


@Dom Literatury

Wirtualne oprowadzanie po kamienicy Konrada Haessnera, w której mieści się Dom Literatury - Roosevelta 17. To jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. W trakcie jej rewitalizacji odkryto niezwykłe polichromie.  Poznacie historię miejsca, detale architektoniczne i zakamarki.


@Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia

Relacja z wystawy poświęconej Biblii, przedstawiająca historię jej powstania, a także 2000 lat historii tłumaczeń i przekładów - aż do dzisiejszych czasów. Wystawa gromadzi także kopie starych papirusów i pergaminów w językach oryginalnych - hebrajskim i greckim, jak również księgi - najstarsza oryginalna księga Biblii jest z 1650 i 1714 roku.


@Bałucki Ośrodek Kultury

CT Lutnia zaprasza na spotkanie z malarstwem Josepha Williama Turnera, który jest uważany za prekursora impresjonizmu. O godz. 14 .00 rozpocznie się spotkanie w plenerze Skwer (za budynkiem) i warsztaty malarskie dla dzieci.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie "Patyczaki - Jadwiga Janus". Na zwiedzanie wystawy zaprasza  artystka teatralna, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, Marynia Janus.


@Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej

O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką „Co nam w Duszy gra”, a o godz. 16.00  akcja plastyczna dla członków Maestro +  polegająca na wspólnym malowaniu obrazu z zastosowaniem techniki pouringu pt. "Dookoła Maj...".


@Centrum Kultury Młodych

Wirtualny spacer prowadzony przez Grzegorza Nowaka pt.: "Kulisy, Kreacja, Dokumentacja" na podstawie Twórczości Agaty Dudy - Gracz.

Archipelag Ginących Wysp - wirtualna podróż z narracją po indonezyjskiej wyspie Jawa. Migawki z podróży naszego kolegi Piotra Sarnika.

Wystawa pt.: " TAJSA wczoraj i jutro" - instalacja Krzysztofa Gila. Prelekcja z kontekstem historycznym dotycząca wystawy prac autora na temat historii Romów w Europie.

"Nakręceni Folklorem" - Polskie Tańce Narodowe - prezentacja artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Łódź" na scenie w Centrum Kultury Młodych.


@Art. Inkubator – Fabryka Sztuki

Prezentacja biznesów kreatywnych, które rezydują w Art_Inkubatorze.

Poznajcie kreatywnych łodzian, ich historie, rozwój biznesowy oraz plany na przyszłość.


@Ośrodek Kultury Górna

Wirtualna wystawa i wernisaż prac Joanny Biskup-Miś. Wernisaż transmitowany będzie za pośrednictwem YouTube.


@Teatr Powszechny

Prezentacja plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - tworzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in. Franciszek Starowieyski,Michał Batory, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Lex Drewinski, Waldemar Świerzy.


@ Stowarzyszenie-Śpiewacze-im-St-Moniuszki-w-Łodzi

Koncerty online Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, które będą odbywać się się o godz.: 20.00, 21.00, 22.00 i 24.00. Prezentacja  historii, trofeów i nagrań.


@ Klub Miłośników Starych Tramwajów

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi  zaprasza po raz kolejny na zajezdnię Brus na spotkanie z historią łódzkiej komunikacji miejskiej.


@Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

15 maja 2021 (sobota)

Od 14.00 do 16.00 zapraszamy do Galerii ASP przy ulicy Piotrkowskiej 68

16 maja 2021 (niedziela)

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. Jerzego Leszka Staneckiego – “Stanecki Artis 50” w Galerii Kobro (ul. Wojska Polskiego 121). Oprowadzanie  będzie odbywać się o godz. 14.30, 16.00, 17.30 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Projekcja studenckich prac wideo zrealizowanych pod kierunkiem pedagogów z Instytutu Fotografii i Multimediów w auli Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121). Projekcje odbywać się będą o godz. 15.15, 16.45, 18.15 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Dodatkowa informacja od Muzeum Miasta Łodzi:

 1. Dzień 15.05 (sobota) będzie dniem bezpłatnego wstępu do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi oraz na wystawę Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej, która jest prezentowana w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej,
  • bezpłatnasobota związana jest z ideą nieodpłatnego udostępnienia zwiedzającym Muzeów do zwiedzania w Noc Muzeów. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia wywołane pandemią zwiedzanie w większych grupach nie jest możliwe.
  • z uwagi na wymóg zwiedzania z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, Muzeum powinno być udostępnione zwiedzającym wyłącznie w godzinach otwarcia, tj. 11:00 - 19:00.
  • dodatkowym (nowym) elementem udostępnionym zwiedzającym będzie przypałacowy ogród (zapewnienie kontroli nad zwiedzającymi może być realizowane wyłącznie w godzinach otwarcia Muzeum tj. 11:00-19:00).  
 2. Muzeum przygotuje materiał filmowy z udziałem kuratorów wystaw w wybranych przestrzeniach, tj.:
  • multimedialna wystawa Łódź w Europie. Europa w Łodzi, która po raz pierwszy będzie zaprezentowana zwiedzającym w Noc Muzeów.
  • wystawa Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej prezentowana w Zatoce Sportu PŁ.
  • kanał "Dętka" - to miejsce zawsze cieszyło się dużą popularnością wśród zwiedzających w trakcie nocy Muzeów. Z uwagi na czas pandemii zwiedzanie możliwe jest wyłącznie on-line.

Materiały te będą na muzealnym fanpejdżu.

Zobacz również:

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Owadzie helikoptery"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 21 lipca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Wakacyjny bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Od 15 lipca 2024 r. rusza kolejna edycja akcji „Przeczytaj i podaj dalej” czyli Wakacyjny… więcej

Warsztaty dendrologiczne „Wiele twarzy buka” w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 lipca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

„Tydzień liliowców” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi od najbliższej niedzieli, tj. od dnia 30 czerwca 2024 r., serdecznie… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Czarodziejski kwiat paproci”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 23 czerwca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni