Ogród Botaniczny w Łodzi

Nie bądź obojętny i pomóż osobom w kryzysie bezdomności

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz łódzcy strażnicy miejscy ponownie wspólnie zadbają o osoby bezdomne przebywające na terenie miasta w zbliżającym się, najtrudniejszym (jesienno-zimowym) okresie roku. Jednocześnie zarówno łódzki MOPS, jak i Straż Miejska w Łodzi apelują do wszystkich łodzian o to, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych przy obecnie niskich (w szczególności podczas nocy) temperaturach i przekazywali służbom wszystkie sygnały na temat osób w kryzysie bezdomności przebywających m.in. w miejscach niezamieszkałych.

Magazyn odzieży w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego 7.  -  fot. UMŁ

- Jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, nie wahajmy się i zadzwońmy pod numer Straży Miejskiej, czyli 986 lub też pod numer 112 - mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. – Niejednokrotnie wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie. Sięgnijmy po niego, widząc np. osobę śpiącą na ławce w parku albo na przystanku. Do wychłodzenia organizmu może bowiem dojść nie tylko podczas siarczystych mrozów panujących na zewnątrz, ale także przy niewielkich przymrozkach, jak również wtedy, kiedy termometry wskazują kilka stopni powyżej zera. Strażnicy miejscy już teraz zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to m.in. pustostany, pomieszczenia gospodarcze, ogródki działkowe czy altanki. Natrafiając na takie osoby, funkcjonariusze proponują przewiezienie ich do miejsc, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w komfortowych warunkach.

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać także pracownikom socjalnym łódzkiego MOPS - w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17. W tym celu należy zgłosić się do jednego z siedemnastu Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących na terenie całego miasta. Wykaz wszystkich tego typu Punktów znajduje się na stronie internetowej: https://mops.uml.lodz.pl/informacje/kontakt/. Zgłoszenia w tej sprawie przyjmują także trzy Wydziały Pracy Środowiskowej działające w ramach MOPS w Łodzi:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50 lub (42) 677 15 52 – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 lub (42) 684 54 47 – dla Górnej oraz części Polesia.

Osoby bezdomne są poza tym wspierane w okresie jesienno-zimowym (podobnie jak w pozostałych miesiącach roku) przez sześciu streetworkerów pracujących w ramach MOPS w Łodzi i zajmujących się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych. Podczas codziennej pracy wykonywanej na ulicach miasta opartej na stałej relacji z bezdomnymi, utrzymują obecnie kontakt z 200 osobami, z czego z 40 osobami nawiązano relację w tym roku.

Łódzcy streetworkerzy prowadzą obecnie zbiórkę ciepłych ubrań oraz obuwia zimowego dla potrzebujących. Pożądana jest przede wszystkim odzież męska w rozmiarach M, L oraz XL, a także odzież damska w rozmiarach S i M, jak również obuwie dla mężczyzn w rozmiarach 41-44, a dla kobiet - w rozmiarach 38-40). Chętni, którzy mają tego typu ubrania (czyste i niezniszczone) są proszeni o przynoszenie ich od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 11 do siedziby streetworkerów przy ul. Wschodniej 32, m. 16. Szczególnie poszukiwane są: ciepłe spodnie i legginsy, ciepłe kurtki sportowe, bluzy, bielizna osobista, skarpety, kalesony i rajtuzy, T-shirty, paski do spodni oraz rękawiczki.

Zbiórkę odzieży dla potrzebujących prowadzi także Oddział Prewencji Straży Miejskiej w Łodzi. W tym przypadku ciepłą odzież i obuwie można przynosić całodobowo do siedziby przy ul. Mokrej 10.

Według ostatnich (sprzed dwóch lat) badań, w Łodzi jest obecnie niespełna 900 osób w kryzysie bezdomności. W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu. Wszyscy oni mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 (170 miejsc), Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 (100 miejsc), Schronisko dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4 (60 miejsc), Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 (62 miejsca w schronisku i 20 miejsc noclegowych) oraz Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253 (64 miejsca). Łącznie wyżej wymienione miejsca zapewniają 476 miejsc dla bezdomnych. Wszystkie placówki działające na rzecz osób dotkniętych bezdomnością funkcjonują w reżimie sanitarnym. Warunkiem przyjęcia jest negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Przez cały ubiegły rok ze wszystkich łódzkich schronisk i noclegowni skorzystało w sumie 697 osób.

- Na ten moment miejsca dostępne w łódzkich schroniskach oraz noclegowniach są zajęte, w zależności od dnia, w około 50-60 procentach - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Każdy spadek temperatury sprawia, że osób chcących skorzystać z tych placówek przybywa. W schroniskach bezdomni mają zagwarantowane trzy posiłki dziennie, możliwość kąpieli, prania, wymiany lub uzupełnienia odzieży, a także opiekę pielęgniarską. Ponadto oferujemy pomoc prawną i socjalną, np. w wyrobieniu dowodu osobistego i uzyskania zasiłku, jak również wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne.

Poza tym do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością są oddane: Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie) oraz Łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią. Punkt przy ul. Wólczańskiej zapewnia m.in. niezbędną odzież, bieliznę i obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant oraz możliwość skorzystania z prysznica, pralki, usługi fryzjerskiej, a także ze wsparcia merytorycznego w formie prowadzonych grup wsparcia, i konsultacji z pracownikiem socjalnym i prawnikiem. W 2020 r. z pomocy Punktu Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej skorzystało 801 osób. W Łaźni z kolei można skorzystać z prysznica, jak również uprać, wysuszyć i uzupełnić odzież. Do tej pory odwiedziło ją 50 osób, w tym niektórzy dwu- lub nawet trzykrotnie, co daje w sumie ponad 80 wizyt.

Dodatkowo od 1 grudnia w trasę wyruszy „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” (zadanie jest realizowane w sezonie zimowym na zlecenie Miasta Łódź przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta). W „Autobusie” kursującym po miejscach, w których najczęściej gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności (m.in. okolice dworców kolejowych i autobusowych), chętni mogą się ogrzać, zjeść gorący posiłek, a także otrzymać odzież. W ten sposób pierwsza pomoc dociera do osób, które – z różnych powodów – nie wyrażają zgody na pobyt w schronisku lub noclegowni także jesienią i zimą. W 2020 r. w „Autobusie” wydano 12.805 gorących posiłków oraz 510 sztuk odzieży.

W sezonie zimowym (od 1 grudnia) będzie działała także Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności będą miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), gorący posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby w odzież odpowiednią do pory roku, możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej, oraz pomocy pielęgniarskiej. W ubiegłym roku z placówki skorzystało 188 osób. Poza tym wydano w niej 5.569 posiłków (obiadów) oraz 2.480 sztuk odzieży.

Informacje na temat wszystkich dostępnych w Łodzi miejsc, w których osoby w kryzysie bezdomności otrzymają pomoc znajdują się także w „Przewodniku po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się, otrzymać wsparcie specjalistów”. Jego wydruk został współfinansowany przez Miasto Łódź, a w wersji elektronicznej jest on dostępny pod następującym linkiem:

Zobacz również:

Wystawa TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW, która odbędzie... więcej

Wystawa KULTURA JAPONII w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Małgorzata Godlewska

Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII, która odbędzie się w dniach 24-26... więcej

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Małgorzata Godlewska

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i... więcej

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz... więcej

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni