Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Łodzi. Pamiętamy o tych, którzy po II wojnie światowej dalej walczyli o wolną Polskę

Przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu w Łodzi, znajdującym się przy al. Karola Anstadta przedstawiciele samorządu oraz instytucji publicznych, ale także kombatanci, młodzież oraz łodzianie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W taki sposób upamiętniono „Żołnierzy Wyklętych”, czyli antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Fot. Tomasz Walczak/UMŁ
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Zrobili z to z pobudek patriotycznych, moralnych i z obowiązku wobec ojczyzny. Trzeba jednak pamiętać o szerzącym się terrorze  NKWD i UB wobec całego społeczeństwa(…) Budynek przy ul. Anstadta  pełnił  funkcję katowni UB.   Tutaj przesłuchiwany był i torturowany  Stanisław Sojczyński  ps. Warszyc dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Sojczyński prawdopodobnie został rozstrzelany na terenie dawnego  poligonu wojskowego na Brusie.  Taki był los żołnierzy wyklętych, żołnierzy Rzeczypospolitej, do końca wiernych przysiędze. Mijają lata, ale ich czyn i ofiara nadal są ważnym przesłaniem.  Dziękujemy za ich męstwo i krew przelaną  dla ojczyzny - powiedział Krzysztof Mączkowski, skarbnik miasta, który w imieniu Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalony przez sejm w 2011 roku. Jego datę ustalono na 1 marca. W 1953 roku, w tym dniu, władze komunistyczne dokonały egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” skazanych w sfingowanym politycznym procesie.

Budynek przy ul. Karola Anstadta, gdzie obecnie mieście się XII Liceum Ogólnokształcące pełnił  funkcję katowni UB (przedtem gestapo – od września 1939 roku). W 2009 roku naprzeciwko gmachu stanął Pomnik Ofiar Komunizmu. W 2014 roku z inicjatywy władz miejskich odsłonięto tablicę i obelisk na terenie dawnego poligonu na Brusie w hołdzie ofiarom totalitarymów: niemieckiego i komunistycznego. Na jego terenie dokonywano egzekucji członków podziemie antykomunistycznego.

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni