MPK podwiezie osoby z niepełnosprawnościami do parku, restauracji i na zakupy

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich nie muszą ograniczać się do własnych czterech ścian. Mogą wybrać się do parku, galerii handlowej czy restauracji. W każde z tych miejsc dowiozą ich pracownicy Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK – Łódź. Do czasu epidemii koronawirusa głównie dowozili dzieci do szkół i ośrodków szkolno–wychowawczych.

Gdy szkoły pozostają zamknięte dorosłe osoby niepełnosprawne mogą korzystać z usług ZPON w szerszym zakresie.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Przewozy szkolne stanowiły przez pierwsze trzy miesiące tego roku 85 proc. wszystkich zleceń abonamentowych ZPON. Korzystało z nich 271 uczniów. Kolejne 42 osoby były dowożone na warsztaty terapii zajęciowej domów samopomocowych (13,1 proc. zleceń). Natomiast osoby aktywne zawodowo stanowiły wśród klientów ZPON tylko 2,2 proc. (7 osób). Wynikało to z priorytetu, jaki w przewozach nadano uczniom. Jednak gdy szkoły nadal pozostają zamknięte, dorosłe osoby niepełnosprawne mogą korzystać z usług ZPON w pełnym zakresie. Zwłaszcza, że stawki za przewóz specjalistycznymi pojazdami i pomoc opiekunów nie są wysokie. Jednorazowy przejazd kosztuje 12 zł. Natomiast w przypadku wykupionego abonamentu koszt przejazdu to 8 zł.

Przewozy specjalne na rzecz niepełnosprawnych łodzian realizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 6 – 22. Usługi są realizowane w relacji „drzwi – drzwi”, gwarantując pełną obsługę włącznie z transportem osób na wózkach po schodach. Osoba niepełnosprawna znajduje się pod opieką wykwalifikowanych pracowników pomagających w sprawnym i bezpiecznym przemieszczaniu się z miejsca zamieszkania do pojazdu, w czasie podróży i z pojazdu do miejsca docelowego.

ZPON MPK – Łódź dysponuje 21 pojazdami: 17 samochodami Fiat Ducato i 4 Citroen Jumper w pełni przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych. Zamówienia na przewozy przyjmowane są pod numerem tel. 42 672 14 15.

Zobacz również:

Rodzinne spotkania w Botaniku „Letnie harce w Ogrodzie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 30 sierpnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Spacer przyrodniczy "Inwazja Obcych" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 24 sierpnia o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na spacer pt.… więcej

Noc spadających gwiazd w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W dniu 12.08.2025 r. po godzinie 21:00 zapraszamy do wspólnego wypatrywania meteorów do Łódzkiego… więcej

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni