Modernizacja budynków i kwartałów – szanse i wyzwania

4 marca w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie eksperckie w ramach projektu NEEST. Tym razem specjaliści z NCBR Andrzej Zieliński, Norbert Smolarek oraz Maciej Więckiewicz zaprezentowali wyniki pracy nad modelowymi rozwiązaniami dotyczącymi kompleksowych rozwiązań w zakresie modernizacji budynków i kwartałów w miastach.

Fot. Forum Energii
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Jednym z kluczowych elementów projektu NEEST było opracowanie kompleksowych i możliwych do powielania narzędzi i rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków i kwartałów miejskich. Możliwe było to dzięki zebraniu szeregu danych m.in. z przeprowadzonych wcześniej ankiet oraz analiz w tym laserowego skanowania budynków i kwartałów, analiz urbanistycznych i parametrycznych oraz stworzeniu tzw. bliźniaków cyfrowych.

Najistotniejsze wnioski opracowane na podstawie badań i jednocześnie tematy jakie były poruszane na spotkaniu dotyczyły:

•          nadbudowa istniejących budynków mieszkalnych,

•          dodawanie wind, rekonfiguracja układów pieszo-jezdnych,

•          większa ilość zieleni, w tym zielone dachy i ściany,

•          eliminacja barier dla osób niepełnosprawnych i seniorów,

•          tworzenie centrów aktywności społecznej i przestrzeni do pracy.

Kolejnym  elementem zaprezentowanym podczas spotkania były koszyki technologiczne, czyli zbiór gotowych rozwiązań technologicznych obejmujący rozwiązania grzewcze, chłodzące oraz magazyny energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej, które można modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb.

Prezentacja zakończyła się dyskusją pomiędzy przedstawicielami konsorcjum projektu, a decydentami i decydentkami krajowymi zaproszonymi na spotkanie.

Najważniejsze zdania, które wybrzmiały podczas dyskusji:

 - Podstawą działań są rzetelne dane i analizy, które pozwalają opracować kompleksowe narzędzia i pakiety rozwiązań. Przeprowadzając modernizację przestrzeni, nie zapominajmy o poprawie jakości życia mieszkańców, którzy z niej korzystają.

-  Transformacja energetyczna to wyzwanie, które dotyczy nie tylko krajów, ale również samorządów i mieszkańców. Kluczem jest holistyczne podejście do zmian - w zakresie społeczeństwa, energii, komunikacji, zieleni, wody i odpadów.

- Niezbędne jest dostosowanie instrumentów finansowych do potrzeb miast oraz zaangażowanie kapitału prywatnego. Powinny istnieć spójne i jasne programy dofinansowań.

- Należy racjonalizować efekt środowiskowy i energetyczny. W pierwszym etapie niezbędna jest termomodernizacja budynków, a dopiero później wprowadzanie niskoemisyjnych technologii grzewczych i chłodzących.

Transformacja nie kończy się na budynkach - to proces, który wpływa na całą społeczność.

Materiał powstał w ramach projektu pn. NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories. Projekt finansowany za pośrednictwem NetZeroCities z programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020, na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101036519.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni