Ogród Botaniczny w Łodzi

Mikrogranty dla seniorów z Łodzi. Dostaną 104 tys. złotych na swoje pasje

Stroje dla tańczących hip-hop czy lekcje pływania – łódzcy seniorzy mają mnóstwo pomysłów na to, jak wykorzystać 5 tys. zł. Jest już lista 23 zwycięskich projektów wyłonionych w ramach Mikrograntów dla seniorów. To kolejny miejski program, dzięki któremu to mieszkańcy decydują, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu miasta.

 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej
104 tys. zł powędruje na małe projekty dla seniorów. Początkowo do programu wpłynęło 47 wniosków, ale do drugiego etapu przeszło 38 zgłoszeń. Po rozmowach z pomysłodawcami i prezentacjach projektów granty w wysokości do 5 tys. zł przyznano 23 inicjatywom. , fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

104 tys. zł powędruje na małe projekty dla seniorów. Początkowo do programu wpłynęło 47 wniosków, ale do drugiego etapu przeszło 38 zgłoszeń. Po rozmowach z pomysłodawcami i prezentacjach projektów granty w wysokości do 5 tys. zł przyznano 23 inicjatywom.

Aktywni seniorzy z Łodzi
Jednym z projektów, który zdobył uznanie komisji, jest pomysł „Tańcowała igła z nitką”. Zgłosiła go grupa seniorek od kilku lat uczestniczących w zajęciach tanecznych z hip-hopu. „Yoł Yoł Seniorzy” z powodzeniem występują na Senioraliach, w zaprzyjaźnionych bibliotekach lub innych miejskich placówkach. W ciągu ostatnich miesięcy tańczące seniorki wzięły także udział w ogólnopolskich konkursach, m.in. w katowickim „Rytmie Ulicy”.

– Wszystkie zespoły, które tam spotkałyśmy, były tak pięknie ubrane, że nawet jury powiedziało, że 50% ich punktacji to właśnie wizerunek. To zainspirowało mnie do napisania wniosku – mówi Barbara Zaborowska z grupy „Yoł Yoł Seniorzy”.

W ramach projektu „Tańcowała igła z nitką” stroje grupy mają nabrać zupełnie nowego blasku. Dzięki pomocy zawodowej krawcowej, która doradzi, jak je uszyć i przyozdobić, kostiumy roztańczonych seniorek zyskają na estetyce.

– Chcemy także pokazać się łódzkiej publiczności w tych nowych strojach. Zorganizujemy występ, na który zaprosimy wszystkich naszych sąsiadów, przyjaciół z biblioteki, z domu dziennego pobytu. Będzie to międzypokoleniowa impreza – dodaje Zaborowska.

Hip-hopowe seniorki mają nadzieję, że dzięki temu do zespołu będą chciały także dołączyć kolejne osoby.

– W naszym wieku też można realizować marzenia, można się spełniać. Ja dzięki warsztatom tańca, dzięki hip-hopowi, czuję się świetnie. Nic mnie nie boli, nie łykam żadnych tabletek, a do tego jestem szczęśliwa. Chcę to samo polecić innym – mówi pani Basia.

Inne projekty dla seniorów
Wśród 23 zwycięskich inicjatyw wspieranych finansowo mikrograntami seniorów mogą zainteresować projekty takie jak „Smartfon”, dzięki któremu łodzianie będą mogli uczyć się obsługi nowoczesnych telefonów, „Seniorzy na pływalnie” dotyczący nauki pływania czy „Chodzone rugby 60+”. Pełną listę projektów realizowanych ze wsparciem miejskich funduszy można znaleźć na stronie www.opus.org.pl. Wszystkie zostaną zrealizowane jeszcze w 2022 r.

Zobacz również:

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Warsztaty fotograficzne w Botaniku - 27.08.2022 godz. 10.00

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach fotograficznych w ramach Akademii... więcej

Ogrodniczy czwartek 25.08.2022r. godz. 17.00 "Wszystko o piwoniach (odmładzanie, przesadzanie, dzielenie)".

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Ogrodniczym Czwartku w ramach Akademii Różnorodności... więcej

Ogród bez tajemnic-przyrodnicze spacery po Botaniku "Zabójcze rośliny" - 21.08.2022

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy na kolejny spacer w ramach Akademii Różnorodności. W najbliższą niedzielę... więcej

29-31 lipiec 2022r. - bezpłatny wstęp do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni na 599 Urodziny Łodzi

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Z okazji obchodów 599 Urodzin Łodzi w dniach 29-31 lipca 2022r. (piątek, sobota, niedziela) wstęp do... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni