Miasto pomoże odnowić nagrobek księdza Franciszka Pruskiego

Pamiątkowa mogiła księdza Franciszka Pruskiego, bohatera I wojny światowej zostanie odtworzona na Starym Cmentarzu w Łodzi, dzięki współpracy Urzędu Miasta Łodzi, Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, Archidiecezji Łódzkiej i firmy Bolsius. Miasto przeznaczy na ten cel 10 tysięcy złotych.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Dzięki kweście na Starym Cmentarzu remontu doczekał się nagrobek ks. Franciszka Pruskiego
4 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Jak co roku chcemy pomóc w odnowieniu kolejnego nagrobka na Starym Cmentarzu. Wybór mogiły księdza Franciszka Pruskiego nie jest przypadkowy. Obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, więc tym bardziej warto przypomnieć postać, która szła ku niej naszymi łódzkimi drogami - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Ksiądz Franciszek Pruski był duszpasterzem w kilku plebaniach ziemi łódzkiej w czasie I wojny światowej. Niósł posługę kapłańską oraz pomagał rannym żołnierzom, nie patrząc na to, w której armii służyli. Został za to rozstrzelany przez Niemców. Jego szczątki sprowadzono do Łodzi i już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, łodzianie ufundowali pomnik, zaprojektowany i wykonany przez uznanego artystę okresu międzywojennego Wacława Konopkę. Pomnik został zniszczony przez Niemców jesienią 1939 roku.

- Niemieccy okupanci, gdy zobaczyli inskrypcję na grobie księdza Franciszka Pruskiego postanowili go zniszczyć. My, dzięki współpracy wielu podmiotów, chcemy odtworzyć przepiękną rzeźbę nagrobną i całą mogiłę. To będzie najdroższa renowacja, jaką w historii kwesty zrealizowaliśmy. Całość kosztować będzie ok. 40 tysięcy złotych - powiedział Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Co roku miasto przeznacza ok. 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka z wybranych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Jest to dodatkowa kwota, dołączona do tej zebranej podczas corocznej kwesty. Pierwszy raz taka decyzja zapadła w 2013 roku. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego, wyremontowano skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego i Józefa Wolczyńskiego. Środki pochodzą z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni