Łódź stawia na fotowoltaikę

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach i zarobimy na dzierżawie. Zielona energia to nie tylko wygoda i oszczędności, to również konieczność we współczesnym świecie i w czasach globalnych zmianach klimatu, które wpływają na życie każdego z nas.

Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych.

- Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych. Wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych to emisja 50 gramów CO2 do atmosfery. W tradycyjnej formule – ze źródeł węgielnych - wyprodukowanie tej samej ilości energii to emisja 1000 gram CO2, czyli pięćdziesięciokrotnie więcej. Zachęcamy wszystkich do instalowania fotowoltaiki i my sami zaczynamy wprowadzanie ich w mieście – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

- Wprowadzamy odnawialne źródła energii do Łodzi. Razem z prywatnym partnerem chcemy budować instalacje fotowoltaiczne, które oznaczają dla miasta zieloną energię, oszczędności oraz przychody. Na początek zrealizujemy 2 projekty. Pierwszy z nich - bardzo prosty - to dzierżawa niezabudowanych nieruchomości. Powstaną na nich farmy fotowoltaiczne. Do łódzkiej sieci popłynie eko-prąd, a do miejskiego budżetu pieniądze z dzierżawy – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi

Drugi projekt jest nieco bardziej złożony. Jeszcze w styczniu miasto ogłosi dialog techniczny na znalezienie partnera do budowy instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. Jednym z takich obiektów jest XXI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kopernika 2.

- Tutaj również mówimy o dzierżawie, ale razem z partnerem będziemy dzielili się zyskami z produkowania prądu z fotowoltaiki. Co więcej, po skończeniu dzierżawy, instalacje przejdą na własność miasta, a to oznacza, że sami staniemy się producentami prądu. Na rachunkach już nie tylko będziemy oszczędzać, ale wręcz możemy zmniejszyć je do zera – mówi Pustelnik.

W obu przypadkach miasto osiąga zyski w nieco inny sposób, ale o obu zupełnie tak samo nie wydaje złotówki, ani na budowę instalacji, ani na produkcję prądu.

Zobacz również:

"Tydzień liliowców" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi w dniach 14-20 lipca 2025 r., serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”,… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Jadalne rośliny ozdobne" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 08.07.2025 r. (wtorek) o godz. 11.30 i 10.07.2025 r. (czwartek) o… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni