Łódź Rewitalizuje. Wkrótce prace w parku Sienkiewicza

W parku Sienkiewicza, od połowy czerwca trwają prace pielęgnacyjne przy zieleni. Za miesiąc wykonawca przystąpi do wymiany alejek, budowy nowych miejsc odpoczynku dla łodzian oraz przebudowy fontanny - park będzie wówczas czasowo zamknięty.

Po rewitalizacji, główny ciąg komunikacyjny w parku (wzdłuż szkoły) zyska nawierzchnię granitową, a pozostałe alejki w parku będą żwirowe. W parku powstanie system nawadniania zieleni, zamontowane zostanie oświetlenie oraz iluminacja niektórych drzew. W parku zostaną wymienione ławki (drewniane), które swoim wzornictwem i białą kolorystyką będą nawiązywały do wyglądu parku w XIX wieku.
5 zdjęć
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W oczekiwaniu na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę, wykonawca rewitalizacji parku Sienkiewicza, od 11 czerwca, prowadzi prace pielęgnacyjne przy drzewach. Usuwane są suche gałęzie, prześwietlane i formowane są korony drzew.
Jak powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, zaraz po uprawomocnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę (co powinno nastąpić za ok. 4 tygodnie), wykonawca przystąpi do wymiany alejek, budowy nowych miejsc odpoczynku dla łodzian oraz przebudowy fontanny.

Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych nastąpi zamknięcie parku. Ponieważ jednak park jest ulubionym skrótem między ul. Kilińskiego a Sienkiewicza, alejka wzdłuż szkoły zostanie wygrodzona tak, by łodzianie mogli z niej korzystać pomimo prac w pozostałej części parku. Jednak gdy ekipy budowlane przystąpią do prac, które zagrażałyby bezpieczeństwu (np. głębokie wykopy związane z modernizacją fontanny), zamknięta zostanie również i alejka wzdłuż szkoły.

Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich obiecuje, że o planowanym zamknięciu parku łodzianie zostaną powiadomieni przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

Po rewitalizacji, główny ciąg komunikacyjny w parku (wzdłuż szkoły) zyska nawierzchnię granitową, a pozostałe alejki w parku będą żwirowe. W parku powstanie system nawadniania zieleni, zamontowane zostanie oświetlenie oraz iluminacja niektórych drzew. W parku zostaną wymienione ławki (drewniane), które swoim wzornictwem i białą kolorystyką będą nawiązywały do wyglądu parku w XIX wieku. Zainstalowany zostanie również system monitoringu.

W ramach rewitalizacji nastąpi też wymiana i ujednolicenie stylistyczne ogrodzenia parku. W parku pojawią się 43 nowe drzewa. Będą to 6-7 letnie lipy szerokolistne, grab i tulipanowiec amerykański oraz mniejsza zieleń. W toku rewitalizacji w parku zostaną wycięte niektóre drzewa, ale tylko te, których stan (np. spróchnienie czy pochylenie) mógłby zagrażać osobom przebywającym w parku, jednak liczba wyciętych drzew będzie mniejsza od liczby nowo posadzonych.

Przebudowane i zmodernizowane zostaną też dwa place zabaw, na których pojawi się również przewijak dla niemowlaków.
Dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik przewiduje, że wszystkie prace w parku zakończą się w listopadzie 2018 r. Koszt rewitalizacji parku Sienkiewicza wyniesie 9,5 mln zł.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni