Ogród Botaniczny w Łodzi

Łódź kontra dopalacze. Miejscy prawnicy napisali ustawę antydopalaczową

W magistracie zaprezentowano projekt ustawy "antydopalaczowej", przygotowanej na polecenie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej przez prawników Urzędu Miasta Łodzi.

Konferencja prasowa Hanny Zdanowskiej i Sebastiana Bohuszewicza -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Konferencja prasowa Hanny Zdanowskiej i Sebastiana Bohuszewicza , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Kompleksowy projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii skonsultowany jest z policją, prokuraturą, sanepidem. - Nie doczekaliśmy się takiego projektu ze strony Sejmu RP, dlatego postanowiliśmy przedstawić go sami - tłumaczy prezydent Hanna Zdanowska. - Staraliśmy się uzyskać szeroką akceptację dla tej propozycji. Teraz zwracam się do posłów Ziemi Łódzkiej, ale nie tylko, by niezależnie od przynależności partyjnej poparli nasz projekt. 15 podpisów posłów może spowodować, iż ta ustawa przejdzie szybką ścieżką legislacyjną przez Sejm, Senat i trafi do Prezydenta RP - apeluje.

Jak zapowiada UMŁ, jeszcze dziś (18 kwietnia) projekt będzie rozesłany do wszystkich biur posłów Ziemi Łódzkiej.

Celem projektowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zmiana obecnej sytuacji, w której osoby sprowadzające do kraju oraz organizujące i uczestniczące w handlu tzw. dopalaczami (tj. środkami zastępczymi i nowymi środkami psychoaktywnymi) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za organizowanie działalności wywołującej stałe zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, oferując w sklepach wolny dostęp do substancji psychoaktywnych także osobom małoletnim, nieświadomym szkodliwości tzw. dopalaczy.

Jak poinformował mecenas Sebastian Bohuszewicz, celem regulacji jest wprowadzenie penalizacji wytwarzania, udzielania (odpłatnego i nieodpłatnego) oraz posiadania środków zastępczych i substancji psychoaktywnych. - Dopalacze powinny być penalizowane tak jak narkotyki. Proponujemy, żeby zagrożenie karą też było analogiczne. Zdaniem policji i prokuratury to jedyna skuteczna droga zwalczania tego zjawiska. Do tego stanowiska przyczynił się też sanepid, uznając, że sankcje administracyjne nie są tak skuteczne jak miały być w założeniu - przekonuje prawnik.

Obecnie brakuje przepisów umożliwiających ściganie sklepów z tzw. dopalaczami, jak również osób wytwarzających, wprowadzających do obrotu czy udzielających dopalaczy - na gruncie projektu ustawy definiowanych jako środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne. Mimo wielkiej szkodliwości tych substancji, uczestnicy handlu nimi ścigani są wyłącznie za inne wykroczenia albo przestępstwa, których dopuszczają się podczas jego prowadzenia. Nowy stan prawny umożliwi ściganie procederu organizowania sklepów z dopalaczami poprzez wprowadzanie sankcji karnej wobec osób organizujących proceder handlu dopalaczami i dokonujących bezpośredniej sprzedaży tego typu środków.

Dodatkowo karalne będzie również wytwarzanie tych substancji, ich udzielanie oraz samo posiadanie, na zasadzie analogicznej do tzw. przestępstw narkotykowych. Przyjęcie projektowanych zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii przyniesie wyłącznie pozytywne skutki gospodarcze, społeczne i prawne. Umożliwi skuteczniejsze ściganie osób wprowadzających do obrotu substancje psychoaktywne (wytwórców, sprzedawców i organizatorów procederu). Zachęci także mieszkańców do zgłaszania przypadków nielegalnych sklepów i umożliwi organom ścigania utrudnienie dostępu osób małoletnich do tego typu substancji. Projektodawcy przewidują, iż przyjęcie proponowanych zmian będzie wiązało się ze znaczącym spadkiem obrotu tzw. dopalaczami oraz spadkiem wydatków Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego na leczenie osób, które zażyły takie substancje. 

Zobacz także

Zobacz również:

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Warsztaty fotograficzne w Botaniku - 27.08.2022 godz. 10.00

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach fotograficznych w ramach Akademii... więcej

Ogrodniczy czwartek 25.08.2022r. godz. 17.00 "Wszystko o piwoniach (odmładzanie, przesadzanie, dzielenie)".

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Ogrodniczym Czwartku w ramach Akademii Różnorodności... więcej

Ogród bez tajemnic-przyrodnicze spacery po Botaniku "Zabójcze rośliny" - 21.08.2022

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Serdecznie zapraszamy na kolejny spacer w ramach Akademii Różnorodności. W najbliższą niedzielę... więcej

29-31 lipiec 2022r. - bezpłatny wstęp do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni na 599 Urodziny Łodzi

Kamila Kolasińska / Ogród Botaniczny

Z okazji obchodów 599 Urodzin Łodzi w dniach 29-31 lipca 2022r. (piątek, sobota, niedziela) wstęp do... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni