Lodowisko im. Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz

Popularna Bombonierka, czyli lodowisko przy ul. Stefanowskiego 28, otrzyma imię Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz - zasłużonej trenerki łyżwiarstwa figurowego. Zarządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, a uroczystość nadania imienia odbędzie się 10 marca 2017.

Popularna Bombonierka, czyli lodowisko przy ul. Stefanowskiego 28, otrzyma imię Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz - zasłużonej trenerki łyżwiarstwa figurowego. Zarządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, a uroczystość nadania imienia odbędzie się 10 marca 2017.

Maria Olszewska-Lelonkiewicz urodziła się 2 listopada 1939 w Łodzi. W rodzinnym mieście ukończył XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa, a później rozpoczęła studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Była wicemistrzynią Polski juniorek w gimnastyce artystycznej i grała w piłkę ręczną, ale życie zawodowe i karierę trenerską związała z łyżwiarstwem figurowym oraz Miejskim Klubem Łyżwiarskim w Łodzi.

Przez lata pracy wyszkoliła wielu znakomitych zawodników. Jej najsłynniejsi wychowankowie to Sylwia Nowak-Trębacka i Sebastian Kolasiński, którzy są uznawani za najlepszy duet w tańcach na lodzie w historii polskiego łyżwiarstwa figurowego. W tej konkurencji para ta zdobywała nie tylko złote medale mistrzostw Polski, ale też wicemistrzostwo (1993) i mistrzostwo (1994) świata juniorów. Reprezentowała też nasz kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagamo (1998) i Salt Lake City (2003) oraz na mistrzostwach Europy i świata seniorów. Występy na ZIO zaliczyły również dwie inne pary wychowane przez Marię Olszewską-Lelonkiewicz. Agnieszka Domańska i Marcin Głowacki wystąpili na igrzyskach w Lillehammer (1994), a Aleksandra Kauc i Michał Zych w Turynie (2006).

Trenerka angażowała się jednak nie tylko w pracę szkoleniową. Była jedną z osób, które przyczyniły się do budowy Bombonierki, która w początkowym okresie funkcjonowania była jednym z nielicznych w Polsce obiektów przeznaczonych wyłącznie dla łyżwiarzy figurowych. Za całokształt pracy zawodowej i działalności społecznej była uhonorowana m.in. złotym medalem Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką Za zasługi dla Miasta Łodzi.

Maria Olszewska-Lelonkiewicz zmarła w Łodzi w roku 2007. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Doły.

Zobacz również:

Kiermasz Świąteczny w Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni

Mateusz Raczyński

Zapraszamy serdecznie na nasz kiermasz świąteczny, na którym będzie można kupić ręcznie robione… więcej

Andrzejki w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Andrzejki coraz bliżej, a my z tej okazji przygotowujemy dla Was wiele atrakcji. W piątkowy wieczór… więcej

Wystawa "Magia Świąt Bożego Narodzenia" w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi Wydział Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza na wystawę „Magia… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku "Roślinni podróżnicy"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 25 października (sobota). na kolejne spotkanie w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni