Ogród Botaniczny w Łodzi

Łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności

Dwa prysznice, trzy toalety i pralka (na razie jedna, choć niewykluczone, że niebawem pojawi się także druga) znajdują się m.in. w mobilnej łaźni dla osób dotkniętych bezdomnością, która stanęła przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią (tuż przy funkcjonującej w okresie zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych). Łaźnia jest mobilna, ponieważ mieści się w dwóch zestawionych ze sobą i zaadaptowanych kontenerach o łącznej powierzchni blisko 30 mkw. To pierwszy tego typu obiekt w Łodzi. Jego powstanie stało się możliwe dzięki wspólnej inicjatywie i wspólnemu działaniu kilku łódzkich firm, instytucji i organizacji: grupy „Zupa na Pietrynie”, OPG Property Professionals (którego CEO – Michał Styś – jest pomysłodawcą projektu OFF Piotrkowska Center), agencji IGO-ART (organizatora konkursu Miss Polonia), Karoliny Bielawskiej – Miss Polonia 2019, Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

 -  fot. UMŁ

Pomysłodawcą powstania łaźni dla bezdomnych jest wspomniana grupa „Zupa na Pietrynie”, która w każdą niedzielę o godz. 16, na placu u zbiegu ul. Piotrkowskiej oraz ul. Stanisława Kostki, rozdaje posiłki potrzebującym.

- W łaźni każda osoba dotknięta bezdomnością będzie mogła nieodpłatnie umyć się, a także uprać swoje ubrania lub też, w razie potrzeby, pozyskać całkowicie nową odzież, którą także będziemy rozdawać na miejscu – mówi Michał Bogusławski z grupy „Zupa na Pietrynie”. – Taki obiekt był bardzo potrzebny w Łodzi już przed wybuchem pandemii koronawirusa, ale teraz jego uruchomienie jest jeszcze istotniejsze, ponieważ w skuteczny sposób może przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród osób bez dachu nad głową.

Od ponad roku wolontariuszką „Zupy na Pietrynie”, która niezwykle aktywnie włącza się w różnego rodzaju projekty grupy, jest Karolina Bielawska, Miss Polonia 2019. O pomyśle opowiedziała agencji IGO-ART.

- Bez chwili zastanowienia zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie, gdyż często działamy społecznie i charytatywnie – mówi Jagoda Piątek-Włodarczyk, dyrektor konkursu Miss Polonia oraz właściciel agencji IGO-ART. - Jako organizator konkursu Miss Polonia jesteśmy inicjatorami wielu akcji jak np. #Koronazgłowy, wspieramy aktywnie różne fundacje, placówki pomocowe, kampanie społeczne i wiele inicjatyw. Misją laureatek Miss Polonia jest niesienie pomocy i szerzenie dobra. Idea, jaka nam przyświeca przy działaniach, to „Piękno z przesłaniem”.

Agencja IGO-ART pozyskała z kolei sponsora dla całego przedsięwzięcia, wieloletniego partnera, czyli firmę OPG Property Professionals.

- Projekt bardzo szybko zyskał naszą akceptację – mówi Michał M. Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals. - Jako firma o łódzkich korzeniach chętnie angażujemy się w pomoc dla najbardziej potrzebujących łodzian. Mamy nadzieję, że naszym wsparciem przy powstaniu łaźni pomożemy osobom najbiedniejszym, które chętnie i regularnie będą odwiedzać to miejsce. Jako OPG Property Professionals chcemy pomagać na wielu płaszczyznach.

W zorganizowaniu wszelkich niezbędnych formalności związanych z projektem pomógł Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Miasto Łódź przekaże również Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi fundusze niezbędne na pokrycie wydatków związanych z mediami potrzebnymi do funkcjonowania łaźni. Rachunki za zużytą wodę oraz prąd w mobilnej łaźni – będzie płacić Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzące na zlecenie Miasta pobliską świetlicę.

- We wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których osoby dotknięte bezdomnością mogą swobodnie korzystać - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami.Ale nie wszyscy bezdomni chcą korzystać ze schronisk i noclegowni. Zależy nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia.

Mobilna łaźnia zacznie funkcjonować od poniedziałku 11 października. Chętni będą mogli skorzystać z niej od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16. Na ten moment łaźnia będzie działała przez sześć miesięcy, ale niewykluczone, że jeśli będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem, czas jej funkcjonowania zostanie przedłużony. By skorzystać z łaźni trzeba się będzie wcześniej zapisać – będzie można zrobić to m.in. w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób dotkniętych bezdomnością, we wszystkich placówkach prowadzonych w Łodzi przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, a także w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108. Każda osoba przychodząca do łaźni otrzyma czysty ręcznik, przybory toaletowe, a także środki do prania.

Łódzka, mobilna łaźnia dla bezdomnych, a także wszystkie inne działania charytatywne prowadzone przez Karolinę Bielawską, Miss Polonia 2019 zostaną zaprezentowane w ramach jubileuszowej, 70. Edycji wyborów Miss World 2021 w grudniu tego roku w Portoryko jako projekt „Beauty with a Purpose” („Piękno z przesłaniem”/”Piękno, które ma cel”).

*****

Według ostatnich (sprzed dwóch lat) badań, w Łodzi jest obecnie niespełna 900 osób bezdomnych. W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu.

W Łodzi osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 (170 miejsc), Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 (100 miejsc), Schronisko dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4 (60 miejsc), Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 (62 miejsca w schronisku i 20 miejsc noclegowych) oraz Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej (64 miejsca). Łącznie wyżej wymienione placówki zapewniają 476 miejsc dla bezdomnych. Poza tym do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności są oddane: Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie), Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (w sezonie zimowym), a także „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” - program realizowany przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (w sezonie zimowym).

Zobacz również:

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Małgorzata Godlewska

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i... więcej

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz... więcej

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi... więcej

Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

W dniach 16 - 27 stycznia 2023 roku Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane... więcej

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni